Wyświetlacz LCD - najczęstsze awarie i ich symptomy

Niemal wszystkie elementy składające się na konstrukcję telefonu komórkowego mogą ulec awarii. Dotyczy to niestety także wyświetlaczy, które kluczowe najważniejsze funkcje w wielu telefonach. Są nie tylko elementem wyświetlającym dane, ale również umożliwiającym sterowanie interfejsem. Bez sprawnego wyświetlacza LCD, wiele telefonów nie nadaje się do użytku, a próba ich obsługi będzie przynosić więcej rozczarowań niż zysków. Na szczęście, wyświetlacze LCD są dość łatwo dostępne i możesz z łatwością nabyć je w sklepach stacjonarnych jak i internetowych.

Ekran LCD – wypadki, awarie i inne usterki

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że ekrany LCD są najbardziej awaryjnymi elementami każdego smartfonu. Dość łatwo ulegają różnego typu uszkodzeniom, pomimo że wykonane są ze szkła hartowanego oraz zabezpieczone innymi wzmocnieniami. Pęknięty lub nadkruszony ekran LCD może być źródłem wielu problemów w obsłudze telefonu – sprawiać trudności z wczytywaniem informacji, ich wyświetlaniem, a także ich przełączeniem przez użytkownika.

Najczęściej, do uszkodzenia ekranu dochodzi na skutek nagłego zetknięcia z twardą lub tępą powierzchnią. Upadek na podłogę, zbyt duży nacisk w plecaku lub kieszeni – to najczęstsze powody wystąpienia problemów z ekranami LCD. Pierwszym symptomem świadczącym o ich pojawieniu się, jest tak zwany pajączek – czyli siatka nieregularnym pęknięć, które rozchodzą się po powierzchni ekranu. Powstają najczęściej w miejscu, w którym telefon zetknął się z twardą powierzchnią.

Gdy awaria będzie poważniejsza – może dojść do uszkodzenia nie tylko samego wyświetlacza LCD, ale również jego taśmy. W rezultacie dochodzi do całkowitego zaniku obrazu lub do poważnych zmian w jego wyświetlaniu. Oprócz awarii taśmy wyświetlacza warto też wspomnieć o awariach panelu dotykowego, w rezultacie czego dochodzi do zaniku reakcji na dotyk. Panel dotykowy może zostać uszkodzony zarówno na skutek nacisku sił fizycznych jak i kontaktu z wodą.

Dodatkowe symptomy świadczące o awarii ekranu LCD

Oprócz tych wymienionych powyżej także inne symptomy mogą świadczyć o problemach występujących w twoim smartfonie, a szczególnie w jego wyświetlaczu LCD. Przede wszystkim – częściowy lub całkowity zanik obrazu, a także jego różnego typu deformacje. Przykładowo – zanik wybranego koloru, bądź nadmierna obecność bieli lub czerni, mogą świadczyć o problemach z wyświetlaczem. Ponadto, pojawiające się paski (rozchodzące się wertykalnie lub horyzontalnie), a także inne desenie, które deformują obraz na wyświetlaczu, sygnalizują wystąpienie poważnych problemów.

W niektórych awariach dochodzi też do zmian w wyświetlaniu obraz w czasie poruszania smartfonem. Wówczas, pojawiające się na ekranie deformacje mogą ewoluować lub zmieniać swój kształt, rozmiar i postać. Warto też wspomnieć o tak zwanych wypalonych miejscach – czyli fragmentach ekranu, w których obraz nie jest wyświetlany. Osobną kategorię usterek tworzy rozmazujący się ekran, który może w dużym stopniu zmniejszyć czytelność wyświetlanych treści.

Niezależnie od rodzaju i przyczyny usterki w wyświetlaczu LCD, istnieje możliwość dokupienia nowego produktu bądź wymiany jego wybranych elementów na nowe. Na stronie sklepu internetowego: https://gsmok.pl/czesci-serwisowe-do-telefonow-wyswietlacze-lcd-c031002, znajdziesz rozmaite produkty dedykowane dla użytkowników smartfonów różnych marek i modeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here