Gry planszowe ekonomiczne wprowadzają graczy w świat handlu i inwestycji. Aby zbudować swoje imperium trzeba mocno ryzykować oraz wykazać się intuicją, bo nie wszystko przyniesie zyski. Wydawać wirtualne, sztuczne pieniądze jest o wiele łatwiejsze, ale też przyjemne i można przez chwilę być bogaczem.
Letnisko
Bardzo ciekawa propozycja zawierająca wątki inwestowania oraz handlowania. Tym razem zabawa dzieje się w letnisku, do którego przyjeżdżają urlopowicze ze stolicy. Jedni biedni, drudzy bogaci, zaś zadaniem graczy jest odpowiednie rozbudowywanie owego ośrodka, a także planowanie celów. Czy stawiamy na tych zamożnych, ale mało pewnych i kapryśnych lub z nieco skromniejszymi zasobami, za to bardziej stabilnych i przewidywalnych. Jak rozbudowywać letnisko? Czy stawiać na kolejne działki leśne, luksusowe miejscówki, wille czy drewniane chatki? Trzeba zawalczyć o klienta, każdego klienta, aby to właśnie tutaj zostawił swoje pieniądze i następnie je zainwestować. Gry planszowe ekonomiczne w ten sposób bawią i uczą obchodzenia się z funduszami
Zobacz: Gra „Abyss”
Kanagawa
Gra, która porywa swoim wyglądem. Jest niebywale estetycznie zrobiona, zachwyca każdego, nawet jeśli się w nią nie gra. Miłośnicy sztuki, malarstwa czy esteci powinni być z niej bardzo zadowoleni, ponieważ dookoła tego kręci się cała planszówka. Uczestnicy zostają zabrani do Japonii, gdzie stają się uczniami wielkiego artysty. Mają uczyć się malować, jednak nie jest to takie proste, ponieważ dotyczy to XIX-ego wieku. Trzeba planować swoje działania i pracę, a także zadbać o farby oraz inne, niezbędne narzędzia do pracy. Czujesz, że zostaniesz wielkim malarzem? Myśląc, że gry ekonomiczne planszowe, to tylko licytacja nieruchomości, zdziwisz się grając w tę planszówkę.
Blackout: Hongkong
To wspaniałe i nowoczesne miasto zostało pozbawione prądu. Wielka ciemność nastała i trudno wyobrazić sobie ulice Hongkongu bez jasnych lamp oraz wielkich świateł. Panika, chaos i bezradność służb nakazuje graczom naprawić całą sytuację. Ale jak zarządzać wielkim miastem podczas takiego kryzysu? Trzeba wykorzystać wszelkie zasoby i narzędzia, by wprowadzić porządek. Masz wiele możliwości, a także specjalistów, którzy podobno znają się na trudnych dziedzinach. Zarządzanie w tym przypadku nie jest łatwe. Podczas rozgrywki ty i inni uczestnicy stają w szranki, każdy chce okazać się najlepszym i dać spokój mieszkańcom Hongkongu.
Zamki Burgundii
Piękna okolica i piękne miejsca. Gracze stają się wpływowymi książętami, walczącymi o wpływy. Rozwijają handel, transport, rolnictwo, wydobywają surowce i inne elementy życia tak, aby być coraz bardziej potężnymi. Uczestnicy muszą podjąć odpowiednie decyzje, które dadzą im przewagę lub osłabią. Umiejętne wykorzystanie swoich możliwości, to klucz do sukcesu i wygranej nad innymi. Zajmowanie kolejnych posiadłości bez planu czy strategii może jedynie dać negatywne konsekwencje. Jak więc dysponować swoimi zasobami? Planszówka jest losowa, co oznacza, że o wielu sprawach decyduje rzucanie kośćmi. Gry ekonomiczne planszowe pozwalają na poszerzania majątku, wpływów czy umacniania pozycji. Tutaj zaś jeszcze trzeba być lepszym od rywali.
Zobacz: Gra „Kupcy i korsarze”
Monopolty – Warszawa Dwudziestolecie Międzywojenne
Jedna z piękniejszych edycji tej już ikonicznej gry. Tym razem uczestnicy mają szansę na inwestycje i handel podczas odradzającej się, po trudnych latach, Polski. Plansza ukazuje wiele warszawskich budynków z tamtych czasów, zaś wszystko utrzymane jest w stylistyce międzywojnia. Uczestnicy mogą kupować popularne budynki, perełki ówczesnej architektury, inwestować w to co piękne, a może użyteczne. Szukając gry ekonomicznej planszowej nie można pominąć jakiejś wersji „Monopoly”, ponieważ niejako stała się symbolem tej kategorii planszówek. Gracze mogą przenieść się na ulice Warszawy, poczuć ówczesny klimat i zagrać bardzo pasjonującą, klimatyczną partyjkę. Wersja retro jest udekorowana mapą stolicy z 1933 roku.