gra „Tzolkin: Kalendarz Majów”
www.pexels.com

Gra „Tzolkin: Kalendarz Majów” to planszówka zabierająca graczy w podróż historyczną do czasów Majów. Jak wyglądało ten lud i jakie było ich życie? W tej zabawie stajemy się jednym z liderów plemiona, którego zadaniem jest dbanie o poddanych, aby mieli jak najlepsze życie oraz zasługiwali na przychylność bogów.

Gra „Tzolkin: Kalendarz Majów” – opis i zasady

Planszówka bardzo losowa, bazująca na tym, co wskażą koła, więc pomimo najlepszych strategicznych działań, nikt nie ma gwarancji, że ten mechanizm nie pokrzyżuje mu planów. Gra ukazuje świat Majów skupiając się na ich kalendarzu, właśnie tytułowym Tzolkin’ie. Poza wszelkimi elementami związanymi z tamtą cywilizacją, zadaniem grających jest bycie wodzem i odpowiednie przewodzenie swoim ludziom. Podczas rozgrywki należy działać tak, jak robiłby to wódz.

Zobacz: Gry na wieczór ze znajomymi

Trzeba zadbać o budowle, surowce, uprawy, ludzi, bogów. Dzięki temu uczestnicy wyrastają na dobrych władców, cywilizacja zacznie kwitnąć, zaś poddani stworzą wspaniały lud, który pozostawi wielkie dzieła dla następnych pokoleń. Wszyscy gracze posiadają robotników, którymi rozporządzają, mogą ich podnosić lub kłaść na odpowiednich częściach koła. To, gdzie zostanie on umieszczony ma znaczenie, ponieważ wówczas do wykonania jest akcja. Co więcej, koło jest podzielone na części, ale nie są one warte tyle samo. Finałem rozgrywki jest wybicie ostatniego pola na kole, co oznacza, że zrobiło ono jeden pełny obrót.

Gra „Tzolkin: Kalendarz Majów”- dla kogo

Producent zaznacza, że gra jest przeznaczona dla osób 12+. Zabawa wymaga strategicznego myślenia, planowania i panowania nad stresem, gdy nasza taktyka się sypie. Starsi nastolatkowie powinni być zadowoleni z tego produktu, ponieważ jest on niezwykle ciekawie zbudowany. Kręcące się koła to fantastyczny koncept, który przykuwa uwagę wszystkich graczy, bez względu na wiek. Planszówka idealnie sprawdzi się na niemal każdą okazję i ze zróżnicowanymi uczestnikami. Pozwala oderwać się od świata i przenieść daleko od domu, więc wszyscy chętni na mały wypad oraz świetną zabawę powinni odnaleźć się w tej rozgrywce.

gra „Tzolkin: Kalendarz Majów”
www.pexels.com

Gra „Tzolkin: Kalendarz Majów” – zawartość pudełka

Oryginalne pudełko od producenta zawiera:

 • 6 kół zębatych różnej wielkości

 • 1 instrukcja

 • 28 żetonów Urodzaju (16 żetonów Zbioru Kukurydzy i 12 żetonów Wycinki Drzew)

 • 21 płytek Dóbr Początkowych

 • 1 arkusz z naklejkami

 • 65 drewnianych kostek symbolizujących surowce (drewno, kamień, złoto)

 • 4 dwustronne plansze graczy w 4 kolorach

 • 1 znacznik Pierwszego Gracza

 • 28 okrągłych znaczników w 4 kolorach (po 7 na gracza)

 • 4 znaczniki punktacji w 4 kolorach (po 1 na gracza)

 • 24 robotników w 4 kolorach (po 6 na gracza)

 • 6 plastikowych zatrzasków

 • 65 żetonów kukurydzy o wartościach 1 (kosza) i 5 (koszy)

 • plansza główna składająca się z 4 części

 • 13 monumentów

 • 32 budynki podzielone na 2 epoki

 • 13 kryształowych czaszek wykonanych z plastiku

Gra „Tzolkin: Kalendarz Majów”- opinie i czy warto

Poszukujący ciekawych i wciągających planszówek powinni być zadowoleni z tej propozycji. Bardzo interesującym pomysłem jest przeniesienie zabawy do innej cywilizacji, a jednocześnie zbudowanie takiej planszy. Jest to wieli plus tego produktu, wyróżnia go spośród innych na rynku. Propozycja jest ciekawą opcją na prezent dla dorastających nastolatków z powodu mechaniki zastosowanej w produkcie.

Zobacz: Gra „Elekt”

Gra jest wykonana bardzo szczegółowo, wszelkie detale i grafiki są dopracowane oraz pasują do klimatu, a jednocześnie zachęcają wzrokowców do sięgnięcia po nią. Z tej propozycji można wiele wyciągnąć, gdyż zbudowano ją tak, że ponowne rozgrywki nie nudzą i zawsze zabawa toczy się w inny sposób. Przyjemnie można spędzić przy niej czas, ale też nie jest to prosta sielanka. Trzeba sporo kombinować i obmyślać strategię na bieżąco. Zasady proste do opanowania jeśli się jest po przekroczeniu progu wiekowego wskazanego przez producenta. Warto mieć ją w swojej kolekcji, gdyż jest dość prosta, dzięki czemu znajdzie zastosowanie podczas wielu okazji i gdy gracze są na różnym stopniu zaawansowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here