Gra planszowa „Kolejka” to nie tylko świetna okazja do wspólnej zabawy. Jest również przyjemną lekcją historii. Lata PRL-u, już słusznie minione, w niektórych pozostawiły sentyment. Chociaż czas ten nie był kolorowy, a dużo osób zmagało się z problemami dzisiaj nieznanymi, to jednak miały pewien czar. Obecnie całe rzesze młodych osób żyją wspomnieniami rodziców lub dziadków o ówczesnym życiu. A może tak poczuć to ponownie na własnej skórze?
Gra planszowa „Kolejka” przenosi graczy w lata osiemdziesiąte, gdzie stanie w kolejkach do sklepów po różne produkty było codziennością. Gracze mają okazję przenieść się do tamtego świata w towarzystwie bliskich osób i podczas świetnej, emocjonujące zabawy wystawać po określone dobra.
Zobacz także: Alchemicy – opis gry o mieszaniu mikstur
Zasady gry „Kolejka”
Każdy gracz ma pięć pionków, każdy z nich symbolizuje członka rodziny, którego należy wysłać do sklepu, aby tam stał w kolejce. Plansza do gry prezentuje różne punkty, do których być może zostanie dostarczony towar. Czy się tak stanie? To właśnie jest niewiadome, ponieważ sklepy te nie są zaopatrzone w produkty. Ta niewiedza i braki na stanie napędzają całą grę. Pionki ustawia się przed sklepami i czeka, czy tym razem będzie sprzyjać szczęście. Członkowie rodziny mają zadanie kupić rzeczy, które zostały wylosowane na karcie.
Następnym krokiem jest wybieranie przez graczy kolejnych kart z dostarczanym towarem, a tam kryje się odpowiedź, dla ilu stojących przed sklepem starczy przedmiotów. Ponieważ rzeczy jest mniej niż oczekujących, a największe szanse mają Ci z przodu kolejny, osoby z tyłu zaczynają się przepychać. Gracze w tym momencie mogą użyć kart, które w różnorodny sposób mają pomóc im przybliżyć się do drzwi i tym samym dostać się do sklepu. Należy także uważać na złośliwe zagrywki ze strony sprzedających, bo można trafić np. na remanent. Ważnym elementem gry są czarne pionki, czyli spekulanci czyhający na kupujących. Sensem gry jest dostanie się do sklepów, zakupienie wszystkiego, co wylosował gracz, zakupienie tych towarów korzystając z nadarzających się okazji i wylosowanych kart. Inną opcją jest przekupka, która handluje na straganie i jednocześnie konkuruje ze sklepami. Ale czy uda się z nią dogadać oraz nie przepłacić?
A co można kupić? Przedmioty, które nierozerwalnie kojarzą się z tamtym okresem. Zaczynając od kosmetyków, przez artykuły AGD, zabawki, ubrania oraz produkty spożywcze.
- www.pexels.com
Gra planszowa „Kolejka” – dla kogo
Gra jest świetnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu. Tyczy się to zarówno wielopokoleniowej rodziny, ale również rodziców z dorastającymi dziećmi. Dobrym pomysłem jest granie w nią z osobami, które pamiętają tamte realia. Grupy przyjaciół, dla których jest to zabawa, przyjemnie spędzą przy niej wieczór czy wolny weekend. Proste zasady powodują, że niemal każdy będzie w stanie bez problemu zagłębić się w świat kolejkowy. Gra planszowa „Kolejka” świetnie sprawdzi się podczas zjazdów rodzinnych, gdzie spotykają się różne pokolenia, a tym samym będzie okazją do wspominek i edukacji młodszych osób.
Zawartość pudełka z grą
Oryginalne pudełko z grą składa się z następujących elementów:
-
plansze do gry, dwie z czego jedna służy do poruszania się pionkami, druga zawiera samochody dostawcze
-
15 kart dostawy towarów
-
50 kart przeznaczonych do stania w kolejce
-
5 kart listy zakupów
-
instrukcja do gry
-
znacznik przekupki
-
60 kart towarów
-
5 kart pomocy gracza
-
znacznik gracza rozpoczynającego grę
-
30 pionków do gry
Gra planszowa „Kolejka”: opinie i dlaczego warto
Przepychanie się przed sklepem, dogadywanie z ludźmi i polowanie na towar jest wciągające dla osób w każdym wieku, jednocześnie pozwala zaangażowanym na śmiech i nutkę rywalizacji. Grę można polecić tym, którzy szukają ciekawej rozrywki na wieczór, nie chcą nudy oraz lubią stylistykę tamtego okresu. Gra planszowa „Kolejka” zapewni wiele wrażeń i z tego powodu można rekomendować ją niemal każdemu. Z racji jasnych zasad nie trzeba spędzać wielu godzin nad rozszyfrowywaniem zasad gry, co powoduje, że nawet spontaniczne spotkania można urozmaicić taką zabawą. Dynamika wydarzeń i poszukiwanie pokątnych rozwiązań są niewątpliwie zaletami tej gry.