Rezysto

Rezystory to często stosowane elementy układów elektronicznych. Ich głównym zadaniem jest ograniczanie energii elektrycznej płynącej w danym obwodzie. W tym celu powoduje on opór względem płynącego prądu. Rezystory nazywane są także opornikami elektrycznymi. W trakcie transportu energii elektrycznej zamienia ją w energię cieplną. Najważniejszą wielkością każdego rezystora jest jego rezystancja, określająca jego kluczowe właściwości. Poniżej rozwijamy temat rezystorów oraz wskazujemy na ich zastosowanie w praktyce. 

Rezystory – w ograniczaniu natężenia prądu 

W niemal każdym obwodzie elektrycznym, niezależnie czy mowa o instalacji obsługującej budynek, czy też o konstrukcji maszyny, występuje rezystor. Będzie on ograniczał stopień natężenia prądu w danej gałęzi. Wartość prądu i napięcie pomiędzy poszczególnymi odnogami opornika jest określone przez prawo Ohma. W działaniu rezystorów istotne jest także prawo Kirchoffa.

W zakupie rezystora kluczowy jest szereg istotnych parametrów. Podstawowy to oczywiście rezystancja, wyrażana w omach (symbol: Ω). W przypadku zdecydowanej większości rezystorów znajdujących się w użyciu wartość tego parametru może plasować się na bardzo szerokiej skali – od zaledwie kilku miliomów (jeden miliom to jedna tysięczna oma) do megaomów (czyli milionów omów). Osoby mające wątpliwości w tym temacie powinny zwrócić uwagę na kod paskowy kolorowy, który powinien znajdować się na rezystorze. Określa on jego rezystancje, z którą z kolei wiąże się następna cecha – tolerancja. 

Tolerancja każdego rezystora jest wyrażona procentowo. Im mniejsza jest wartość tego parametru, tym niższa różnica będzie pomiędzy wartością podaną przez producenta a wartością faktyczną uzyskiwaną w trakcie pracy. Tolerancja mieści się zazwyczaj w przedziale od setnych części procenta do kilku procent. 

Moc rezystora i inne istotne sprawy 

Moc rezystora jest istotnym parametrem użytkowym. Jej wartość określana jest w watach. Z taką mocą rezystor może pracować przez dłuższy okres czasu, bez obaw o jego przegrzanie lub przeciążenie. Oczywiście, konieczne jest zapewnienie właściwego chłodzenia w trakcie pracy na poziomie nominalnym. 

Wartość niewielkich rezystorów mieści się w przedziale od 0,1 do nawet 0,25 W. Urządzenia z większą mocą znamionową plasują się w przedziale od 1 do 2 W. Największe rezystory pracują w przedziale od kilkudziesięciu do nawet setek watów. Są to rezystory w formie ceramicznych wałków, na które nawinięty jest drut. 

Rodzaje dostępnych rezystorów 

Oferowane rezystory można podzielić na kilka grup. W pierwszej znajdują się rezystory typu SMD, dedykowane do montażu typu powierzchniowego. Rezystory typu THT są natomiast przeznaczone do montażu przewlekanego. Chętnie stosowane są także rezystory nastawne, nazywane potencjometrem. Ich głównym zadaniem jest zmiana oporu dzięki wykorzystaniu pokrętła.

Często stosuje się także tak zwane rezystory dmuchawy. Elementy te występują między innymi w układach samochodowych; służą regulowaniu prędkości nawiewu przekierowywanego do wnętrza pojazdu. Niewiele mają jednak wspólnego z konwencjonalnymi rezystorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here