czujniki ruchu

Czujniki ruchu to obecnie najchętniej wybierane czujniki. Detekcja ruchu pozwala nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa w danym budynku, ale również na optymalizację działania automatyki budynkowej – w zakresie takich działań jak otwieranie drzwi, uruchamianie oświetlenia. Poniżej skupiamy się na czujnikach ruchu przeznaczonych do stosowania na zewnątrz pomieszczeń. Podpowiemy jakie rodzaje tych produktów znajdziesz w sklepach, czym różnią się poszczególne typy czujników oraz po który model warto sięgnąć jeśli poszukujesz sprawdzonego czujnika zewnętrznego.

Czujniki PIR zewnętrzne – wytrzymałe, odporne, dokładne

Czujniki PIR zewnętrzne stosowane są przede wszystkim do obsługi różnych funkcji danego budynku. Niekiedy też stosuje się je w celu uruchamiania oświetlenia zewnętrznego, zamontowanego w takich miejscach jak podjazdy, garaże, tarasy czy ogródki. Niektóre czujniki oferują dodatkowe funkcje – takie na przykład jak detektor zmierzchowy – co pozwala im na wykonywanie dodatkowych zadań.

Czujniki zewnętrzne są przede wszystkim wystawione na szereg szkodliwych oddziaływań. Do najtrudniejszych należą te związane z aurą pogodową – opadami, wysokim poziomem wilgoci oraz niskimi i wysokimi temperaturami. Ponadto, promieniowanie UV również stanowi zagrożenie dla urządzeń. Warto też pamiętać, że działanie czujników może uszkodzić pył oraz piasek, dostający się do obudowy urządzenia. Warto wybierać czujniki z obudową o klasie szczelności IP44 lub większą. W przypadku miejsc osłoniętych zadaszeniem – na przykład tarasów, balkonów – wystarczy szczelność IP42. Oczywiście zachęcamy, by wybierać czujniki o nieco podwyższonej szczelności niż to wynika z warunków otoczenia.

Pole działanie i detekcji w czujnikach zewnętrznych

Poszczególne urządzenia mogą różnić się zakresem i polem działania, na którym czujnik może dokonywać detekcji. Wielu odbiorców poszukuje urządzeń, które gwarantuję jak największe pole działania, co pozwoli ograniczyć liczbę stosowanych w danym budynku czujników. Niektóre modele czujników PIR – na przykład te dostępne w ofercie ivolta.pl – oferują także możliwość wykonywania detekcji przy pełnym obrocie kamery o 360 stopni. Dzięki temu urządzenie wykryje ruch, niezależnie w którym miejscu obserwowanej przestrzeni on nastąpi. W przypadku detektorów montowanych na ścianach zakres obrotu mieści się w przedziale od 120 do 180 stopni.

Wybierając czujnik ruchu, warto też pamiętać o obecności dodatkowych komponentów, które mogą zwiększyć jego przydatność i użyteczność. Najważniejszy jest czujnik zmierzchowy, który pozwala na automatyczne wykrycie stopnia natężenia światła i uruchomienie urządzeń sprzężonych z danym czujnikiem. Modelem chętnie wybieranym jest także czujnik z kamerą, nazywany też wideo pułapką. Czujnik taki uruchamia się po wykryciu śladów ruchu.

Zewnętrzny czujnik PIR może być przeznaczony do podłączenia do instalacji elektrycznej bądź też zasilany bateriami. Modele na baterie są wybierane, gdy nie ma możliwości podpięcia czujnika do sieci. Dotyczy to między innymi urządzeń pracujących w ogrodzie, na podjeździe lub w innych miejscach działki mieszkalnej. Oprócz urządzeń zasilanych bateriami znajdziesz też detektory na akumulatory lub panele solarne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here