Zombie Fluxx - logo1

Zombie Fluxx, czyli inwazja Zombie z przymrużeniem oka.

Jeżeli nie boicie się bliżej nieokreślonej dozy chaosu oraz jesteście gotowi na ciągłe zmiany, to mamy dla Was coś specjalnego, ponieważ dzisiaj zmierzymy się z niezwykle zmienną karcianką osadzoną w świecie Zombie apocalypse. Także przygotujcie się, bo czas wyruszyć w nieznane. Zapraszam na recenzję Zombie Fluxx.

Zombie Fluxx - pudełko
Pudełko z grą

FLUXX w trzech odsłonach.

Seria Fluxx ma wiele podtytułów. Z tych przetłumaczonych na polski można wyróżnić Fluxx, Cthulhu Fluxx oraz dzisiejszego bohatera, czyli Zombie Fluxx. Gra ma oczywiście jeszcze dużo innych wariantów, np. Batman Fluxx czy Monster Fluxx, jednak te nie zostały jeszcze wydane w języku polskim. Wszystkie Fluxxy bazują na tej samej mechanice i różnią się w głównej mierze tematyką. Nasz dzisiejszy bohater osadzony został w świecie zombie apocalypse, a dla przykładu Cthulhu Fluxx czerpie garściami z opowiadań H. P. Lovecrafta. Poza tym istnieją oczywiście pewne zmiany w zasadach, ale sam zamysł gry pozostaje taki sam.

Zawartość pudełka.

W niewielkich rozmiarów kartonowym pudełeczku znajdziemy 110 kart do gry oraz oczywiście instrukcję.

Zombie Fluxx - zawartość
Zawartość pudełka

 Karty został podzielone na kilka rodzajów, i tak mamy odpowiednio:

  • Karty celów, które służą do wyznaczania warunków zwycięstwa.
  • Karty fantów, które pozwalają nam spełniać cele oraz czasami pozwalają na wykonywanie akcji specjalnych.
  • Karty akcji, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na zagrywanie akcji.
  • Karty Zonków, czyli tytułowe zombie.
  • Karty nowych zasad wprowadzają do gry nowe zasady, które regulują przebieg rozgrywki.
  • Kartę anty-celu, czyli co zrobić, żeby wszyscy przegrali.
  • Karty pomocy.
  • Karty bonusowe do pozostały 2 edycji polskiego Fluxxa oraz puste karty na stworzenie swoich własnych akcji, fantów zasad oraz celów.
Zombie Fluxx - karty
Karty do gry

Wykonanie kart jest dość solidne, aczkolwiek  mogłyby być nieco grubsze. Jeżeli chodzi o ich walor estetyczny, to tutaj zdecydowany plus. Rysunki, które znajdziemy na kartach osadzone są w konwencji komiksowej, które współgra z tematem samej gry, czyli zombie apocalipse. Warto dodać, że karty nie są wypchane rysunkami po same brzegi. W zasadzie, jeżeli chodzi o wypełnienie kart, to podejście jest raczej skromne, ale to dobrze, bo dzięki temu są one bardziej klimatyczne.

Zombie Fluxx - karty mix

Instrukcja Zombie Fluxx jest zwięzła i przystępna, więc już po pierwszym przeczytaniu można śmiało zasiąść do gry.

Zombie Fluxx - instrukcja
Instrukcja do gry

Przygotowanie oraz przebieg Zombie Fluxx.

Przygotowanie do gry jest bardzo proste. Na początku każdemu z graczy można rozdać kartę pomocy, a na środku stołu należy położyć kartę zasad podstawowych.

Zombie Fluxx - zasada podstawowa
Karta zasady podstawowej

Pozostałe karty należy potasować i rozdać każdemu z graczy po 3 z nich. To, co zostało, należy również położyć na stole – te karty będą stanowić stos do dobierania. I to w zasadzie tyle, jeżeli chodzi o przygotowanie. Możemy zaczynać.

Zombie Fluxx - przed
Fluxx gotowy do gry

Zasady i cel Zombie Fluxx ulegają ciągłej zmianie. Zaczyna się dość niewinnie: dobierz jedną kartę i zagraj jedną kartę. Nie wiadomo nawet, po co zagrywać te karty, bo cel gry nie został jeszcze wyznaczony. Cała zabawa polega na tym, że wykładając kolejne karty, będziemy zmieniać warunki rozgrywki. Możemy na przykład wprowadzić zasadę, która pozwala nam dobrać co turę 3 karty. Co więcej zasady, które się nie wykluczają kumulują się. Oznacza to, że możemy zagrać zasadę, która pozwala nam dobrać 3 karty i zasadę, która pozwala nam zagrać 4 karty. Zasady są oczywiście obligatoryjne, tzn. jeżeli np. mamy 3 karty, to w tym przypadku musimy zagrać wszystkie z nich. W trakcie zagrywania kart będziemy również wyznaczać nowe cele, które powiedzą nam, co należy zrobić, aby wygrać w Zombie Fluxx. Zazwyczaj, aby wygrać trzeba będzie zebrać odpowiednie fanty i pozbyć się posiadanych przez siebie Zombie. Osoba, która zrealizuje cel, automatycznie wygrywa.

Zombie Fluxx - rozgrywka
Rozgrywka

Podsumowanie.

Zombie Fluxx to prosta gra karciana, w której tylko od graczy zależy na jakich warunkach i po co grają. Początkowo rozgrywka sprowadza się do jednej zasady, weź kartę i zagraj kartę, jednak już po chwili zarówno zasady, jak i cel gry ulega zmianie. Na stole pojawiają się nowe zasady oraz cele, które determinować będą przebieg rozgrywki. I właśnie na tym etapie można zaobserwować dwa główne problemy z Zombie Fluxx, tj. losowość i nieprzewidywalny czas rozgrywki. Jeżeli chodzi o losowość to w zasadzie wszystko zależy od kart jakie dostajemy, a ponieważ zasady oraz cel gry zmieniają się nieustannie, planowanie ruchów dalej niż jeden do przodu raczej nie ma sensu. Z tego również wynika drugi problem z Zombie Fluxx, czyli czas rozgrywki. Zdarzały mi się partie 2-3 minutowe, a zdarzały się też takie, które trwały prawie godzinę.  Jeżeli chodzi o wykonanie gry, to tutaj jest już całkiem dobrze. Grafiki, które znajdziemy na kartach są ładne i według mnie bardzo dobrze wpasowują się w tematykę gry. Samo wykonanie kart stoi na dobrym poziomie, aczkolwiek mogłyby być one nieco grubsze. Na uwagę zasługuje dobrze napisana instrukcja oraz ciekawe pudełko (sposób zamykania oraz wypraska). Reasumując Zombie Fluxx to typowa gra imprezowa, którą w szczególności polecę tym, którzy szukają gry nietypowej, w której nie trzeba zbyt wiele myśleć i ma ona stanowić raczej dodatek do spotkania niż jego sens.

Plusy.

+ Oprawa graficzna.

+ Proste zasady (przynajmniej na początku rozgrywki).

+ Szybki setup.

+ W pudełku z Zombie Fluxx znajdziemy po jednej karcie bonusowej do Fluxxa oraz Cthulhu Fluxxa.

Minusy.

– Bliżej nieokreślony czas gry – rozgrywka może trwać 2 minuty, a może trwać ponad godzinę.

– Zbyt losowa – w zasadzie bardzo mało zależy od tego, co się zagra – można dostać kartę wygrywającą.

Zombie Fluxx – instrukcja do gry.

Leave a Reply