Złapmy lwa! - logo

Złapmy lwa!, czyli japońskie mini szachy dla dzieci.

Shōgi – japońska odmiana szachów, która pomimo wielu podobieństw do tych, które my znamy, posiada też jedną zasadniczą różnicę – zbite figury mogą wrócić na planszę. Ta niewielka zmiana sprawia, że rozgrywka diametralnie różni się od szachów. Nic więc dziwnego, że gra doczekała się wersji dla dzieci, której się dzisiaj przyjrzymy. Dzisiaj Dōbutsu shōgi – zwierzątkowe szachy, czyli Złapmy lwa!

Złapmy lwa! - pudełko
Pudełko z grą

Zawartość opakowania.

W pudełku z grą znajdziemy:

  • 8 drewnianych płytek przedstawiających zwierzęta,
  • Planszę do gry,
  • Instrukcję.
Złapmy lwa! - zawartość
Zawartość opakowania

Płytki ze zwierzętami, które znajdziemy w opakowaniu, zostały wykonane z drewna i opatrzone stosownymi naklejkami. Grafiki, które zdobią płytki (oraz całą grę) zdecydowanie są skierowane dla młodszych graczy – nawet młodszych niż przewiduje dolny limit gry, czyli 5 lat.

Złapmy lwa! - płytki
Płytki

Plansza do gry sprawia wrażenie wytrzymałej i raczej, jeżeli nie będziecie chcieli zniszczy jej umyślnie, nie powinniście obawiać się o jej uszkodzenie.

Złapmy lwa! - plansza
Plansza

Instrukcja, jest niezwykle krótka i przeczytanie jej ze zrozumieniem zajmie 2, maksymalnie 3 minuty. Każda opisana sytuacja zawiera obrazkowe przykłady.

Złapmy lwa! - instrukcja
Instrukcja

Na koniec zatrzymajmy się jeszcze przy opakowaniu, które jest, co prawda bardzo ładne i rozumiem, że jego rozmiar wynika nieco z konieczności pomieszczenia planszy no, ale bez przesady…

Złapmy lwa! - wnętrze opakowania
Tak wygląda opakowanie po wyjęciu zawartości

Przygotowanie i przebieg rozgrywki.

Przygotowanie polega na rozłożeniu planszy i ułożeniu na niej płytek, tak jak na poniższym obrazku.

Złapmy lwa! - przygotowana gra
Można Łapać lwa

Zasady gry są bardzo proste. Gracze wybierają tego, kto zaczyna i wykonują swoje ruchy na zmianę. W swojej kolejce gracz może:

  • Poruszyć swoją płytkę w kierunku wskazanym przez kropkę.
  • Położyć na planszy dowolną zbitą wcześniej płytkę przeciwnika.

Ten z graczy, który zbije płytkę przeciwnika przedstawiającą lwa – wygrywa. Inny sposobem na wygranie jest również wejście swoim lwem na ostatnią linię na planszy – jest jednak haczyk, po wejściu na ostatnie pole nasz lew nie może być zagrożony zbiciem. Jeżeli będzie, to przegramy.

Złapmy lwa! - w trakcie rozgrywki
W trakcie rozgrywki

Gra oferuje również możliwość awansu. Jeżeli dojdziemy naszym kurczakiem na ostatnie pole na planszy stanie się on kurą, która posiada o wiele bardziej rozbudowane możliwości ruchu. Jeżeli jednak kura zostanie zbita, po powrocie na planszę stanie się ponownie kurczakiem.

Jeżeli złapiemy zwierzę przeciwnika, to w następnych kolejkach będziemy mogli poświecić swój ruch, aby wystawić owe zwierzę po swojej stronie na dowolnym pustym polu na planszy. Dzięki temu w czasie potyczki gra może stać niezwykle asymetryczna.

Złapmy lwa! - EF1

Wrażenia z rozgrywki.

Muszę przyznać, że Złapmy lwa! zaskoczyło mnie niezwykle pozytywnie. Gra jest bardzo prosta, a jednocześnie dość wymagająca, kto by pomyślał, że 8 płytek i plansza 4×3 pola może zapewnić tyle rozrywki. Oczywiście jest to wersja dziecięca i należy brać to pod uwagę, bo na dłuższą metę dorośli mogą się tym tytułem po prostu znudzić. Jednak i na to znajdzie się sposób – po pierwsze jest oryginalny pierwowzór, czyli Shōgi, a dla tych, którzy wolą klimaty bardziej przyjazne dzieciom jest wersja gry Złapmy lwa! Pełna drużyna, która oferuje planszę 9×9 i aż 40 płytek ze zwierzętami, no, ale jest to już inne gry a dzisiaj skupiamy się na Złapmy lwa! Jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić, byłoby to po pierwsze opakowanie, które jest dużo za duże. Po drugie cena, bo chociaż jakość wykonania nie budzi moich zastrzeżeń, to ok 60-80 zł wydaje się lekko zawyżone.

Podsumowanie.

Złapmy lwa! to dziecięca adaptacja popularnej japońskiego gry Shōgi. Gra przeznaczona jest dla 2 osób od 5 roku życia i trzeba przyznać, że jest to całkiem udana wersja szachów dla dzieci. Graficznie Złapmy lwa! zdecydowanie przemawia do młodszych graczy, jednak dorośli również nie powinni mieć problemu z jej odbiorem. Proste zasady i wysoki walor edukacyjny sprawiają, że jest to bardzo dobra gra dla młodszych graczy.

Plusy.

+ Proste zasady.

+ Walor edukacyjny.

+ Udane przeniesienie japońskich szachów do świata gier dla dzieci.

+ Grafiki zachęcające młodszych do rozgrywki.

Minusy.

– Cena.

– Wielkość opakowania.

 

Grę udostępniło EI SYSTEM

Serdecznie dziękujemy!

Oficjalna strona Gry.

Leave a Reply