Zapraszamy do Podziemi - logo

Zapraszamy do Podziemi, oczywiście jeżeli się odważysz.

Stajecie przed wejściem do podziemi. Wiecie, że w środku czekają Was skarby i chwała, ale wejść to jedno… Przecież trzeba jeszcze wyjść, i to najlepiej w jednym kawałku. Czas wybrać śmiałka, który odważy się zapuścić w mroczne korytarze pełne armii potworów. Śmiałka… albo pechowca, dla którego będzie to ostania wyprawa. Dzisiaj Zapraszamy do Podziemi.

Zapraszamy do Podziemi - pudełko
Pudełko z grą

Zestaw bohatera, czyli zawartość opakowania.

W dość niewielkim, ale niezwykle ładnie ozdobionym pudełku, znajdziemy następujące elementy:

  • 13 kart potworów,
  • 4 karty pomocy,
  • 8 kart sukcesu,
  • 4 żetony bohaterów,
  • 24 żetony ekwipunku (po 6 na bohatera),
  • Instrukcję.
Zapraszamy do Podziemi - zawartość
Zawartość pudełka

Zanim przejdziemy do zawartości, zatrzymajmy się na chwilę przy opakowaniu. Twórcy gry zastosowali dość ciekawy zabieg polegający na polakierowaniu niektórych elementów pudełka błyszczącym lakierem. Dzięki temu Zapraszamy do Podziemi już na wstępie wita nas niezwykle klimatyczną grafiką zapowiadającą coś niezwykłego.

Zapraszamy do Podziemi - loch
Lochy

Wewnątrz pudełka znajdziemy w sumie 25 kart do gry podzielonych na 3 rodzaje: karty potworów, karty pomocy i karty sukcesów. Tutaj muszę zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz, wszystkie karty posiadają białe obramowania. Jak pewnie zdążyliście już zauważyć czytając inne moje recenzje, w grach posiadających karty często bolało mnie ciemne obramowanie kart, które sprawiało, iż karty były bardziej podatne na wszelkiego rodzaju otarcia. Tutaj mamy białe obwódki, które w przypadku zdarcia nie będą się aż tak rzucały w oczy i nie zepsują tym samym rozgrywki. Graficznie takie rozwiązanie również prezentuje się całkiem nieźle, także plus z mojej strony. Co do wytrzymałości kart również nie mam żadnych uwag – wydają się one dostatecznie odporne, aby przetrwać niejedną wyprawę do podziemi.

Zapraszamy do Podziemi - mix kart
Karty

Karty potworów przedstawiają oczywiście potwory, które być może znajdą się w naszych podziemiach. Warto zwrócić uwagę na grafiki przedstawiające wszelkiego rodzaju bestie, gdyż są one niezwykle klimatyczne a i momentami dość humorystyczne.

Zapraszamy do Podziemi - karty potworów
Karty potworów
Zapraszamy do Podziemi - potwory
Potwory

Kolejnym rodzajem kart, które znajdziemy w pudełko są dwustronne karty pomocy. Obie strony są prawie identyczne. Jedyna różnica polega na tym, że jedna strona jest biała, a druga ciemnoczerwona. Wynika to z faktu, że karty pomocy pełnią podwójną rolę. Po pierwsze są oczywiście narzędziem pomocy informującym ile i jakich potworów możemy spotkać w lochach. Po drugie są to znaczniki życia mówiące o tym, ile razy możemy jeszcze oberwać zanim pochłoną nas podziemia. Graficznie karty pomocy mnie nie porwały, ale są bardzo czytelne, co w tym przypadku jest zdecydowaną zaletą.

Zapraszamy do Podziemi - karty pomocy
Karty pomocy

Ostatnim rodzajem kart są karty sukcesu, informujące o tym ile razy udało nam się wejść i wyjść z lochów. Zbieranie tych kart będzie jednym ze sposobów na wygranie gry.

Zapraszamy do Podziemi - karta sukcesu
Karta sukcesu

Kolejny element to żetony bohaterów oraz ich ekwipunek, które wykonane zostały z grubego kartonu. Miejscami, podobnie jak w przypadku pudełka, są pokryte błyszczącym lakierem, co w połączeniu z bardzo ładnymi grafikami daje niezwykły efekt. Żetony wydają się solidne, ale odniosłem wrażenie, że zaczynają się rozwarstwiać, więc istnieje ryzyko ich zniszczenia w przyszłości.

Zapraszamy do Podziemi - żetony postaci i ekwipunku
Żetony postaci i ekwipunku

Cel i przygotowanie do rozgrywki.

W zapraszamy do Podziemi gracze wcielają się w grupę bohaterów, która stoi przed wejściem do tytułowych podziemi i zastanawia się, który spośród nich wejdzie do środka w poszukiwaniu skarbów. Jak to zazwyczaj bywa z lochami oprócz skarbów znajdują się tam również strzegące je potwory, o czym nasi śmiałkowie oczywiście wiedzą. Jedyne czego nie wiedzą to to, z jakimi potworami przyjdzie im toczyć bój. No może nie tyle, że nie wiedzą, ale nie wiedzą do końca, ponieważ o tym co znajduje się w lochu decydują sami gracze. Z tym, że nie wspólnie, ale każdy z osobna. W końcu zwycięzca może być tylko jeden. Wyłonić można go na 2 sposoby. Pierwszy z nich to zebranie odpowiedniej ilości skarbów, drugi natomiast to pozostanie ostatnim żywym śmiałkiem. Komu uda się spełnić jeden z powyższych warunków – wygrywa.

Ale po kolei, najpierw przygotujmy rozgrywkę. Pierwszym krokiem jest wybranie bohatera (obojętnie czy w drodze losowania czy świadomego wyboru) i przygotowanie jego ekwipunku.

Zapraszamy do Podziemi - bohater z ekwipunkiem
Bohater z ekwipunkiem

Następnie należy każdemu z graczy rozdać kartę pomocy, która przypominam, jest również licznikiem życia. W związku z tym kartę należy położyć białą stroną do góry – oznacza to, że nasi śmiałkowie są w pełni sił. Następnie należy potasować karty potworów i ułożyć je w zakrytym stosie tworząc w ten sposób stos potworów. Gdzieś obok planszy należy położyć karty sukcesu. Ostatnie co pozostało, to wybranie gracza rozpoczynającego i można zaczynać.

Zapraszamy do Podziemi - przed wyprawą
Przed wyprawą

Czas rozpocząć przygodę.

W Zapraszamy do Podziemi rozgrywka przebiega nieco inaczej niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Otóż bohater, którego wybraliśmy w fazie przygotowania jest wspólny dla wszystkich graczy i dopiero w trakcie gry zdecydujemy, kto się w niego wcieli i zejdzie w otchłań lochu.

Gracze począwszy od pierwszego, po kolei wykonują swoje ruchy. W momencie kiedy kolejka przychodzi do gracza, ma on do podjęcia następującą decyzję – może grać albo spasować. Jeżeli spasuje, nie bierze dalszego udziału w bieżącej rundzie i w związku z tym nie może zejść do lochu. Jeżeli śmiałek zdecyduje się grać, ciągnie kartę ze stosu potworów i po jej obejrzeniu ma do podjęcia kolejne 2 decyzje.

  • Dołożenie potwora do lochu – gracz dokłada dociągniętego właśnie potwora do talii lochu. Talia lochu jest pusta na początku każdej rundy. W czasie rozgrywki gracze decydując się na dołożenie karty do lochu, będą powiększać talię o kolejne bestie. Gdy któryś z graczy wejdzie do lochu, to właśnie z potworami z talii lochu będzie musiał się zmierzyć.
  • Wyłożenie zakrytego potwora przed sobą – dodatkowo wykonując ten ruch, gracz musi zabrać bohaterowi jeden z przedmiotów osłabiając go w ten sposób.

Runda toczy się do momentu, kiedy wszyscy poza jednym graczem spasują. Gracz, który pozostał w grze, wciela się w śmiałka i schodzi do podziemi, gdzie musi zmierzyć się z potworami napotkanymi w lochach, korzystając przy tym z pozostałego mu ekwipunku. Jeżeli graczowi uda się przeżyć walkę – wygrywa rundę i pobiera w nagrodę kartę sukcesu. W momencie kiedy ktoś zbierze drugą kartę sukcesu, gra się kończy, a szczęśliwiec zostaje obwołany zwycięzcą. Oczywiście schodząc do podziemi możemy również polec pod naporem zbyt potężnych przeciwników. W takiej sytuacji odwracamy naszą kartę pomocy stroną czerwoną do góry. Oznacza to, że już raz polegliśmy w lochach. Jeżeli kiedyś w przyszłych rundach znowu zginiemy w lochu, to ostatecznie przegrywamy i odpadamy z gry, a przyszłe rundy będą się toczyć bez naszego udziału.

Zapraszamy do Podziemi - rozgrywka
Rozgrywka

Podsumowanie.

Zapraszamy do Podziemi to szybka imprezówka dla 2-4 graczy od wydawnictwa Portal. W trakcie rozgrywki gracze decydują o tym, kto zapuści się do podziemi poprzez ciągłe zwiększanie poziomu trudności. Osoba, która jako ostatnia pozostaje w grze, nie ma innego wyjścia – musi zejść do podziemi i zmierzyć się ze wszystkim co tam napotka. Z tego powodu Zapraszamy do Podziemi jest często porównywane do gry w tchórza. Kto ostatnie stchórzy ten wygrywa…, chociaż w tym przypadku nie tyle wygrywa, co dostaje możliwość wygrania lub też przegrania. Jak przystało na typową imprezówkę Zapraszamy do Podziemi to gra o prosty zasadach, szybkim setupie oraz intuicyjnej mechanice. Sama rozgrywka przebiega płynnie i nie napotkamy w niej specjalnych zgrzytów. Gra posiada jednak pewną nietypową cechę – tzn. można z niej odpaść. Skutkuje to tym, że w skrajnych przypadkach możemy czekać nawet około pół godziny zanim ponownie będzie nam dane zasiąść do zabawy ze współgraczami. Nie ma co ukrywać, że jest to cecha dość dziwna, szczególnie jak na grę imprezową, – której zadaniem jest przecież napędzać imprezę i zapewniać wszystkim dobrą zabawę. Gra, tak jak wspominałem, przeznaczona jest dla 2 do 4 graczy, jednak zaznaczyć trzeba, że w zależności od liczby śmiałków rozgrywka zmienia swój charakter. Przy rozgrywce dwuosobowej Zapraszamy do Podziemi to lekkie strategiczne podchody, gdzie mamy duży wpływ na to co się dzieje, a większość decyzji można poprzeć większym lub mniejszym prawdopodobieństwem. Rozgrywka 4-osobowa to natomiast festiwal szczęścia i przypadku. Większość decyzji podejmowana jest na zasadzie uda się albo się nie uda – oczywiście sama rozgrywka nadal jest bardzo przyjemna, ale zdecydowanie mniej wymagająca. Warto wspomnieć o regrywalności i tutaj trzeba powiedzieć wprost, że Zapraszamy do Podziemi to gra na chwilę. Ilość elementów oraz szybkość przebiegu poszczególnych rund sprawia, że już po kilku rozgrywkach zauważamy, że poszczególne partie w zasadzie niczym się nie różnią.  Dlatego warto pamiętać, że Zapraszamy do Podziemi to gra raz na jakiś czas. W kwestii wykonania to zgodnie z tym co pisałem, jest bardzo dobrze, chociaż warto zwrócić uwagę na żetony, które mają tendencję do rozwarstwiania. Efekt częściowego lakierowania prezentuje się bardzo przyjemnie. Grafiki z uwagi na tematykę powinny szczególnie przemówić do fanów fantastyki. Wykonanie oczywiście przekłada się na cenę gry, która obecnie waha się o okolicach 35-45 zł. Reasumując Zapraszamy do Podziemi to imprezówka o dość ciekawej mechanice, która sprawdzi się szczególnie, jako przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami lub jako dodatek do spotkań towarzyskich.

Plusy.

+ Wykonanie.

+ Proste zasady.

+ Szybki setup.

+ Ciekawa mechanika.

Minusy.

– Można odpaść z gry.

– Może się szybko ograć.

– Żetony powoli zaczynają się rozwarstwiać.

Zapraszamy do Podziemi – instrukcja do gry.

Leave a Reply