Dziecięce podróże, czyli Wyprawa do Dżungli.

Dzisiaj wracamy z kolejną pozycją dla najmłodszych, ostatnim hitem moich siostrzeńców: Wyprawą do Dżungli. W grze tej wcielamy się w role podróżników wyruszających do dżungli śladami starożytnej cywilizacji Majów. Celem tej wyprawy jest odnalezienie jak największej ilości skarbów.

Wyprawa do dżungli - opakowanie
Wyprawa do Dżungli – opakowanie
Wyprawa do dżungli -zawartość opakowania
Wyprawa do Dżungli -zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy: 16 kart skarbów, 16 kart map, 27 żetonów punktów oraz znacznik gracza rozpoczynającego. Na początku tasujemy karty skarbów (karty z człowieczkiem) i układamy je obrazkami do góry – najlepiej ułożyć 4 kolumny po 4 wiersze. W tym momencie następuje STOP – każdy z graczy przygląda się chwilkę kartom i stara się zapamiętać ich położenie. Ciężko powiedzieć jak długo ta chwila ma trwać, myślę, że zależy to od wieku dzieciaków. Chociaż szczerze powiedziawszy moi malcy, jak przyszło co do czego, to wykazywali się lepszą pamięcią niż ja! Ale wracając do sedna sprawy – na początku gry można się umówić, że mamy np. 10 sekund na zapamiętanie rozstawu kart. My najpierw rozkładamy karty obrazkiem do dołu, po czym wszyscy bierzemy czynny udział w odkrywaniu i ujawnianiu skarbów – dzięki temu karty odkrywane są mniej więcej w tym samym momencie i każdy z graczy ma taką samą chwilę na skupieniu się na obrazkach. Po umówionym czasie odwracamy z powrotem karty ilustracjami do dołu, po czym rozdajemy karty map. Każdy z graczy otrzymuje po 4 karty. Przy pełnej obsadzie rozdane więc będą wszystkie karty, a przy wariancie 2 i 3 – osobowym, nierozdysponowane karty odkładamy na bok bez zaglądania. Kiedy już zapoznamy się z naszymi mapami, najmłodszy gracz otrzymuje znacznik gracza rozpoczynającego. Jesteśmy gotowi do poszukiwań.

Żetony punktów i znacznik aktywnego gracza
Żetony punktów i znacznik aktywnego gracza
Rozkładanie kart skarbów - chwila na zapamiętanie ....
Rozkładanie kart skarbów – chwila na zapamiętanie ….
... po czym zakrywamy skarby i zaczynamy poszukiwania!
… po czym zakrywamy skarby i zaczynamy poszukiwania!

Wyprawa do Dżungli pełnej skarbów.

Jak wygląda przebieg gry? Gra podzielona jest na 4 rundy (każda runda trwa od momentu ułożenia kart skarbów, do momentu użycia ostatniej karty mapy), a w każdej rundzie mamy 4 tury (tura to 1 kółko, w którym po kolei gracze wykonują swoje ruchy). Ruch polega na tym, że aktywny gracz pokazuje wszystkim wybraną kartę mapy, po czym próbuje odnaleźć ją na rozstawionej planszy skarbów. Raz odkryta karta – nieważne z jakim wynikiem – pozostaje odkryta do końca rundy. Ogółem mamy 4 rodzaje skarbów (naszyjniki, maski, monety oraz rzeźby) w 4 różnych kolorach (czerwonym, fioletowym, zielonym oraz turkusowym). Jeśli uda nam się odnaleźć identyczną kartę, czyli mamy ten sam kształt i kolor skarbu, to otrzymujemy 2 punkty. Jeżeli jednak uda nam się dopasować jedynie kształt lub kolor, to mamy częściowy sukces – otrzymujemy żeton z 1 punktem. Jak się nie udało, to trudno, będzie jeszcze szansa w następnej turze. Póki gracze mają w ręce karty map, runda trwa. Po rozegraniu 4 rund gracze podliczają żetony, ten który zdobędzie najwięcej punktów oczywiście wygrywa.

Karty skarbów
Karty skarbów
Wyprawa do dżungli - przykładowa rozgrywka
Wyprawa do dżungli – przykładowa rozgrywka

Podsumowanie.

Wyprawa do Dżungli to karciana gra przypominająca memory. Idealna pozycja dla dzieci – pomaga ćwiczyć spostrzegawczość oraz  pamięć wzrokową. Hmmm – w sumie nie tylko dla dzieci, nam dorosłym również przyda się od czasu do czasu taka mała „gimnastyka umysłu”. Zasady są proste i intuicyjne, moja 3,5 – letnia siostrzenica w mig załapała reguły gry. Myślę więc, że wiek 6+ jest mocno zawyżony. Dzieciaki wciągnęły się tak bardzo, że słyszałam tylko: jeszcze raz i jeszcze! Nie pamiętam ile to razy graliśmy w Wyprawę do Dżungli przez te święta! Za taką cenę zakup wręcz idealny – w końcu jak napisane jest na opakowaniu: dobra gra w dobrej cenie.

Plusy.

+ Gra nawet dla najmłodszych graczy.

+ Proste, intuicyjne zasady.

+ Cena cena cena!

+ Ćwiczenie pamięci.

+ Ciekawa tematyka – dzieci lubią być małymi odkrywcami.

Minusy.

– Dosyć cienkie karty, ale za taką cenę nie ma co się czepiać.

2 responses... add one

Witam serdecznie. Mam pytanie bo szukalem wszedzie i nie moge sie doczekac. Chodzi o taka sytuacje gdy gracz przede mna odnajdzie moj skarb. Dla przykladu syn ma czerwony naszyjnik ale odkrywa zielony wiec ma jeden pkt za zgodnosc skarbow, ja idac nastepny wyciagam ze swoje puli zielony naszyjnik do odnalezienia. I co w takim przypadku? Mam szukac czegos innego w kolorze lub ksztalcie, czy moge wskazac odkryty juz skarb????

Witaj Robercie.Tak,musisz szukać innego skarbu, który da Ci chociaż 1 pkt.: za kolor lub kształt. 2 pkt. za zgodność koloru i kształtu już niestety przepadły, gdyż gracz poprzedzający Cię odkrył Twój skarb. Raz odkryta karta skarbu pozostaje na swoim miejscu do końca rundy i nie może być już wskazana przez pozostałych graczy. Pozdrawiam 🙂

Leave a Reply