Minionki - logo

Wojna na psotność, czyli Top Trumps: Minionki.

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić gry Top Trumps, numer 1 wśród gier karcianych w Wielkiej Brytanii. Początki gry sięgają lat 70.tych XX w., a przez obecnego wydawcę Winning Moves UK, Top Trumps na nowo ujrzały światło dzienne w roku 1999. Wtedy też mocno zróżnicowano tematykę tej karcianki i tak jest już do dzisiaj. Mamy m.in. Top Trumps o tematyce naukowej, samochodów, zwierząt, sportu, czy też znanych filmów (np. Star Wars i Władca Pierścieni) oraz bajek. Dzisiaj właśnie zatrzymamy się na tej ostatniej kategorii – zapraszam na krótką recenzję Top Trumps: Minionki.

Gry karciane Top Trumps - od lewej Minionki, Kraina Lodu, My Little Pony
Gry karciane Top Trumps – od lewej Minionki, Kraina Lodu, My Little Pony

Zawartość opakowania.

Zanim przyjrzymy się zawartości pudełka, zatrzymajmy się na chwilę przy naszych bohaterach. Może nie każdy oglądał Minionki, ale na pewno każdy gdzieś się spotkał z małymi, żółtymi stworkami przypominającymi tic tac-i. Niech Was jednak nie zwiedzie ich wygląd. Mimo, że są urocze, to są bardzo psotnymi potworkami, których celem jest służenie złu. Kiedy nie mają swego mrocznego pana, to wyruszają w świat w poszukiwaniu zła, wplątując się po drodze w wiele dziwnych przygód.

Ciekawe pudełeczko
Ciekawe pudełeczko

W pudełku z grą znajdziemy 30 kart z kadrami z bajki Minionki. Pod ilustracją mamy krótkie streszczenie danej sceny, a poniżej zobaczycie 5 różnych kategorii wraz z podaną ilością punktów. Mamy dostępne 4 cechy: spryt, odwaga, zdolności przywódcze i jako 5 kategorię – wartość Top Trumps.

Top Trumps: Minionki: opakowanie, karty oraz instrukcja
Top Trumps: Minionki: opakowanie, karty oraz instrukcja

Top Trumps – jak grać?

Zasady gry są banalnie proste i baaaardzo przypominają grę w wojnę, którą wielu nas pamięta z czasów swego dzieciństwa. Wystarczy tylko potasować karty i rozdać je pomiędzy graczy w ten sposób, aby nie było widać bohaterów. Gracze trzymają karty w ten sposób, że widzą jedynie kartę z wierzchu. Osoba siedząca na lewo od rozdającego jako pierwsza wybiera dowolną kategorię z pięciu dostępnych i podaje jej wartość. W tym czasie pozostali gracze sprawdzają wartości tej samej cechy ze swoich kart i je odczytują. Osoba z najwyższą wartością wygrywa rundę i zabiera od pozostałych graczy karty, które właśnie były rozpatrywane, po czym odkrywa kolejną swoją kartę i wybiera kategorię. W sytuacji remisu, karty odkładamy na bok – zwycięzca kolejnej rundy zgarnie całą pulę.Jak długo gramy? Ano tak jak w wojnie – dopóki ktoś nie zdobędzie wszystkich kart. Może to być kilkanaście minut, ale też i kilkadziesiąt. W zależności od szczęścia.

Top Trumps: Minionki - cechy i ich wartości
Top Trumps: Minionki – cechy i ich wartości

Inne bajkowe karty.

Tak jak wspominałam na wstępie, istnieje wiele wariacji Top Trumps. My dzisiaj skupiamy się przede wszystkim na Minionkach, ale chciałam Wam też przedstawić pozostałe serie, które znamy, a które są w dalszym ciągu w klimacie bajek. W Top Trumps: My Little Pony mamy 30 przesłodkich kart głównie z kucykami, ale też innymi bohaterami z Mojego Małego Kucyka, a w Krainie Lodu 30 kart z postaciami z Krainy Lodu. Na tych ostatnich kartach muszę przyznać, że najgorzej zostało przedstawione 5 dostępnych cen – mniejsza czcionka niż w Minionkach i My Little Pony sprawia, że karty są najmniej czytelne.

Top Trumps: My Little Pony i Top Trumps: Kraina Lodu
Top Trumps: My Little Pony i Top Trumps: Kraina Lodu
Cechy i ich wartości
Cechy i ich wartości

Podsumowanie.

Top Trumps: Minionki od wydawnictwa Winning Moves UK to karciana gra robiąca furorę w Wielkiej Brytanii. W związku z tematyką, gra przeznaczona jest głównie dla dzieci niby od 3 lat, ale czy oby na pewno? Ciężko jest żeby 3 latek czytał i znał liczby do 100 – a nie ukrywajmy, gra głównie na tym się opiera… Oczywiście można grać z młodszymi, ja grając z moją 4 letnią siostrzenicą, która jeszcze nie potrafi czytać, umawiałam się, że będzie podawać mi numer od 1 do 5, który będzie oznaczał konkretną cechę 1 to spryt, 2 to odwaga itd. Także nie ma takiej rzeczy, której nie można by przeskoczyć. W grze może brać udział wielu graczy, wydawca w sumie nie podał ile. Wracając do zasad, to są one banalnie proste, przypominają one zmodyfikowaną grę w wojnę. Na pewno ilustracje ulubionych postaci z bajek oraz możliwość wyboru cechy, umila zabawę, ale to wciąż nic innego, tylko wojna, która jak wiecie może się ciągnąć i ciągnąć – w nieskończoność. Prędzej ktoś spasuje lub się podłoży, niż gra dobiegnie do końca. Jednakże nie widzę samych wad, moja siostrzenica była zachwycona ilustracjami z My Little Pony – co karta słychać było wyraźne WOOOOW. Dzięki kompaktowemu wydaniu i ciekawemu pudełku, gra świetnie się sprawdzi w podróży – np. samochodem. Siedząc z tyłu dzieci podają sobie karty i rodzice choć na jakiś czas mają przerwę w odpowiadaniu na pytanie: daleko jeszcze?

Plusy.

+ Małe, ciekawe pudełeczko.

+ Porządne wykonanie.

+ Szata graficzna.

+ Gry Top Trumps idealnie się sprawdzą podczas podróży.

Minusy.

– Ciężki do oszacowania czas rozgrywki, gra może trwać naprawdę długo.

– Gra niestety dość szybko się nudzi, także dzieci mogą nie dotrwać do końca gry. Tym bardziej dorośli.

– Dziecko powinno umieć czytać, aczkolwiek można sobie z tym poradzić.

Grę udostępniło wydawnictwo:

winningmoves logo

Serdecznie dziękujemy!

Leave a Reply