The Investigation - logo

The Investigation – kryminalne śledztwo w języku angielskim

Popełniono zbrodnię… Napad, oszustwo, a może morderstwo? Kto okazał się przestępcą? Gdzie popełniono ten karygodny czyn? Jaki przedmiot zostawił po sobie sprawca? Kto stał się jego ofiarą? Dlaczego doszło do tego zdarzenia? Na te i na wiele innych podobnych pytań Wy, jako Śledczy będziecie musieli odnaleźć odpowiedź. A wszystko to w języku angielskim.

Czy nauka języka obcego musi być ciężkim, długim i nudnym procesem? Oj nie – wydawnictwo Edgard po raz kolejny udowadnia, że poprzez ciekawą grę, nauka obcego języka to nie katorga, lecz sama przyjemność. Nauka poprzez zabawę, to przecież najlepsze rozwiązanie 🙂 Poznajcie The Investigation – karcianą grę z dreszczykiem.

The Investigation - pudełko
The Investigation – pudełko

Zawartość opakowania.

W niewielkim pudełku z grą znajdziemy:

  • 65 kart śledztwa (podzielonych na 13 kart: przestępców, miejsc, motywów, przedmiotów i osób),
  • 33 karty zbrodni,
  • 2 karty pytań,
  • 8 kart pomocy,
  • Instrukcję.
The Investigation - zawartość pudełka
The Investigation – zawartość pudełka
The Investigation - karty
Karty

Opakowanie jest idealnie dopasowane do zawartości –  nie jest sztucznie „napompowane” czego bardzo w grach nie lubię. Odrysowane ciało, odciski palców, krew – od pierwszego wejrzenia wiadomo, że mamy do czynienia z kryminalną grą. A gdy podniesiemy pokrywkę pudełka, zaleje nas potok pytań – kim był przestępca? Kto został postrzelony?Co zostało skradzione? Bardzo podoba mi się budowanie nastroju od samego początku. Gdy ilustracje, grafiki i ogólnie estetyka współgrają z tematyką gry.

The Investigation -kryminalna gra do nauki języka
The Investigation -kryminalna gra do nauki języka

65 dwustronnych kart śledztwa podzielonych jest na 5 kategorii, które możemy odróżnić po kolorach ramki otaczającej kartę.

Karty pomarańczowe – przedstawiają przestępców (malarza,opiekunkę do dziecka, kibica piłkarskiego itp.), osoby które popełniły daną zbrodnię.

Karty przestępców
Przykładowe karty przestępców

Karty żółte – przedstawiają miejsca: plażę, pole golfowe, rów, plac budowy itp.

"<yoastmark

Karty fioletowe – przedstawiają motywy danej zbrodni.

"<yoastmark

Karty czerwone – przedstawiają przedmioty, które np. zaprowadziły policję do przestępcy, które przestępca zostawił na miejscu zbrodni czy też były użyte do zaatakowania ofiary.

"<yoastmark

Karty zielone – przedstawiają osoby, które były ofiarami, współpartnerami zbrodni lub np. świadkami całego wydarzenia.

"<yoastmark

Na każdej z kart śledztwa zobaczymy ilustrację oraz 3 wyrażenia adekwatne do rodzaju karty. Frazy i zwroty znajdziemy zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Pomocne słownictwo na każdej karcie
Pomocne słownictwo na każdej karcie

Karty zbrodni przedstawiają 33 różne przestępstwa, do których musimy znaleźć odpowiedź na 5 pytań, które nawiązują do wspominanych wcześniej kart śledztwa (o czym przypominają nam kolory widniejące na końcu pytania).

Karty zbrodni
Karty zbrodni

W pudełku znajdziemy również dwie karty pytań, z podziałem na pytania poprawne i niepoprawne. Karty służą jako wskazówka jak konstruować pytania, które Śledczy będą zadawać Świadkowi. Pytania nie mogą być tak tworzone, by wymagały udzielenia konkretnej odpowiedzi. Wystarczy przeanalizować dwustronne karty, by zrozumieć jak konstruować poprawne pytania. Karty pomocy to nic innego, jak potrzebne w grze słownictwo i wyrażenia.

"<yoastmark

"<yoastmark

Dołączona do gry instrukcja jest krótka, rzeczowa i na prawdę w prosty, przystępny sposób wyjaśnia zasady gry. Podoba mi się również, że przedstawiono przykłady, dzięki temu start z The Investigation jest dużo łatwiejszy i przyjemniejszy 🙂

The Investigation – rozgrywka.

The Investigation to kooperacyjna gra, w której gracze będą odgrywać pewne określone role. Na początku gry gracze należy zdecydować kto zostanie Świadkiem, czyli narratorem całej historii. Pozostali gracze tworzą grupę Śledczych, których zadaniem będzie rozwiązanie zagadki zbrodni poprzez zadawanie pytań, na które Świadek może odpowiedzieć Yes, No lub I don’t know.

Po przetasowaniu kart śledztwa podzielonych według kolorów, rozkładamy po 4 karty z talii przestępców, miejsc, przedmiotów, osób i motywów, które będą stanowiły potencjalnych sprawców/miejsca zbrodni/narzędzia zbrodni/ofiary i motywy. Obok takiej „planszy” układamy potasowane karty zbrodni i karty pomocnicze.

The Investigation - przygotowanie do gry
The Investigation – przygotowanie do gry

Właściwa rozgrywka składa się z 3 faz:

1. Stworzenie historii zbrodni – Świadek ciągnie kartę zbrodni, czyta pytania i na ich podstawie tworzy historię całej zbrodni wybierając po jednej karcie śledztwa z każdej kategorii. Następnie Świadek ujawnia graczom kartę zbrodni.

Karta dokonanej zbrodni i pytania na które gracze muszą odnaleźć odpowiedź
Karta dokonanej zbrodni i pytania na które gracze muszą odnaleźć odpowiedź
Wybrane karty, do których Świadek wymyśla historię
Wybrane karty, do których Świadek wymyśla historię

2. Śledztwo – w tej fazie Śledczy prowadzą dochodzenie i poprzez uzyskiwane odpowiedzi Świadka na zadawane pytania, próbują rozwikłać historię zbrodni. Co ciekawe, Śledczy nie mogą używać słów tabu, czyli słów umieszczonych w tytułach kart.

3. Finał śledztwa, czyli porównanie historii Śledczych z historią Świadka. Śledczy na podstawie uzyskanych odpowiedzi rekonstruują przebieg zdarzenia, a Świadek potwierdza, prostuje i dopowiada ewentualne różnice.

W zaawansowanych rozgrywkach karta zbrodni jest niejawna. Śledczy nie wiedzą z jakiego rodzaju przestępstwem mają do czynienia.

Moje wrażenia.

Kryminały, śledztwo to zdecydowanie coś dla mnie. Od wielu lat zaczytuję się w historiach Herkulesa Poirota czy Sherlocka, tak więc jak tylko dostaliśmy zapytanie, czy nie nie chcielibyśmy przetestować kryminalnej gry w języku angielskim, nie wahałam się ani chwili. Zwłaszcza, że wydawnictwo Edgard znam już bardzo dobrze z serii Kieszonkowców, do której lubię wracać. Kryminał i do tego ćwiczenie swojego angielskiego – jak dla mnie BOMBA!

Jak tylko przeczytałam instrukcję, to od razu nasunęło mi się skojarzenie z Czarnymi Historiami wydawnictwa G3, tyle że w The Investigation nie ma tak łatwo. Nie mamy gotowej, podanej na tacy historii – narrator,  Świadek zdarzenia sam musi ją wymyślić. Można puścić wodze fantazji i stworzyć mega absurdalną historię.  Kwintesencja całej gry to faza druga – zadawanie pytań, próba zrekonstruowania przebiegu zbrodni. Kto, dlaczego, czym? Najdłuższa, ale też najciekawsza część całej rozgrywki. Z drugiej jednak strony uważam, że z limitem pytań, np. 10 w wariancie podstawowym (znamy rodzaj zbrodni) i 15 w wariancie zaawansowanym, jest jeszcze ciekawiej, bo trzeba ostrożniej dobierać pytania. W The Investigation nie ma takiego limitu i można pytać, pytać, aż w końcu będzie się miało 100% pewność co do przebiegu zdarzeń. Troszkę bałam się jak wypadnie The Investigation w gronie osób o różnej znajomości języka, ale muszę przyznać, że poszło całkiem nieźle. Gracze wzajemnie korygowali swoje błędy, także jeszcze dodatkowo można się było podciągnąć w mówieniu 🙂

Podsumowanie.

The Investigation wydawnictwa Edgard to narracyjna gra kooperacyjna do nauki języka angielskiego. Gracze dzielą się na Świadka zbrodni i Śledczych, którzy za pomocą pytań próbują zrekonstruować przebieg wydarzeń. Dzięki prostym zasadom, już po pierwszym przeczytaniu instrukcji gracze spokojnie mogą usiąść do rozgrywki. Gra wymaga nieco kreatywności – Świadek sam musi wymyślić historię zdarzenia, mamy więc szerokie pole do popisu. Dzięki dużej ilości wyrażeniom i zwrotom, poprzez ciekawą zabawę podciągamy swój angielski. Gra doskonale sprawdzi się w szkołach językowych czy też na zajęciach angielskiego w szkole. A wszystko to w dobrej cenie. Polecam!

Plusy.

+ Walor edukacyjny – bardzo dużo ciekawych zwrotów i wyrażeń dla każdego rodzaju zbrodni. Ćwiczymy zadawanie pytań, umiejętność konwersacji.

+ Dobra cena.

+ Proste zasady.

+ Wymyślanie historii zbrodni rozwija kreatywność.

+ Świetnie sprawdzi się na zajęciach w grupach w szkole/na kursie angielskiego.

Minusy.

-Gra jest zdecydowanie ciekawsza i bardziej emocjonująca przy większej liczbie graczy (mały minusik za rozgrywkę dla dwóch osób).

Grę udostępniło wydawnictwo Edgard.

Serdecznie dziękujemy!

2 responses... add one

Interesująca pozycja od Edgard. Duża ilość słów i zwrotów oraz klimatyczny charakter nadają grze charakteru. The Investigation to ciekawa propozycja na lekcje w szkołach językowych. Pod płaszczykiem rozwiązywania kryminalnych zagadek szlifujemy język angielski. Świetna dla lubiących klimaty detektywistyczne.

Leave a Reply