Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - logo

Sprawdź swoją Spostrzegawczość z kameleonem Leonem.

Ahoj kamraci! Gotowi na nową przygodę? Dzisiaj wraz z pewnym doświadczonym Kapitanem zabieram Was w rejs w nieznane. Na horyzoncie wiedza i dobra zabawa – przyłączycie się? Poznajcie Kapitana Naukę oraz mistrza kamuflażu – kameleona Leona.

Kapitan Nauka to edukacyjna seria wydawnictwa Edgard obejmująca różnego rodzaju zagadki, gry oraz książeczki, które poprzez kreatywną zabawę wspomagają rozwój dziecka już od najmłodszych lat. Zapewne większość z Was kojarzy wydawnictwo Edgard wyłącznie z pomocy do nauki języków obcych –  m.in. książek, audiobooków, fiszek.  Ja Kapitana Naukę poznałam dzięki mojej siostrzenicy, która wszystkie zagadki obrazkowe zna już chyba na pamięć (a dalej lubi po nie sięgać!). Cała  seria nie tylko gwarantuje materiały opracowane przez doświadczonych specjalistów – pedagogów, psychologów i terapeutów, lecz także atrakcyjne treści, które umożliwią wspaniałą i rozwijającą zabawę dla całej rodziny. A wszystko to w niesamowitej oprawie graficznej, która na pewno przykuje Wasze oko! Dobra zabawa i rozwój dziecka? Tak, takie połączenie jest możliwe. Zapraszamy na recenzję gry Spostrzegawczość z kameleonem Leonem.

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - pudełko
Spostrzegawczość z kameleonem Leonem – pudełko

Co znajdziemy w pudełku?

W niewielkim pudełeczku znajdziemy:

  • 8 kart specjalnych z dużym kameleonem Leonem,
  • 40 dwustronnych kart z ośmioma mniejszymi kameleonami,
  • Książeczkę dla opiekunów.
Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - zawartość
Zawartość pudełka

Muszę przyznać, że pudełko z grą prezentuje się bardzo elegancko. Piękne kolory, urocze grafiki, częściowe polakierowanie elementów – wizualnie majstersztyk! Dodatkowo do opakowania z grą przymocowano kawałek sznurka, który tworzy rączkę i zamienia Spostrzegawczość z kameleonem Leonem w przenośną walizeczkę. Bardzo wygodną dla małych rączek! Jednakże mam jedno ale – otwarcie pudełka nie należy do najprostszych czynności. My dorośli mamy z tym problem, co dopiero małe dzieci… W naszym egzemplarzu widzę już pierwsze zadrapania i delikatne uszkodzenia kartonu w miejscu otwierania pudełka.

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - walizeczka
Walizeczka

Przyjrzyjmy się jednak zawartości. Karty z różnymi sylwetkami kameleonów są raczej niestandardowych rozmiarów. Dosyć cienkie, ale polakierowane, co znacznie zwiększa ich odporność. Naprawdę ciężko je uszkodzić, za co duży plus, bo w końcu gra przeznaczona jest dla dzieci. Pierwszym rodzajem kart są karty specjalne przedstawiające dużego kameleona. Na każdej karcie Leon wygląda nieco inaczej – ma inny kolor, wzór, ma zęby lub ich nie ma. Ci bardziej spostrzegawczy zauważą też, że nie tylko sama jaszczurka się różni, lecz także… umiejscowienie muchy na którą poluje oraz podążający za nią wzrok Leona 🙂 Jak na prawdziwego kameleona przystało, Leon zmienia swe ubarwienie i prezentuje się nam w 8 różnych wydaniach. Drugim rodzajem kart w grze są dwustronne karty, na których mamy po 8 mniejszych kameleonów w różnych kombinacjach. Na każdej z tych kart jeden kameleon będzie się zawsze powtarzał, a jednego (spośród wszystkich ośmiu przedstawionych na kartach specjalnych) będzie brakowało. Jak się już pewnie domyślacie, naszym zadaniem będzie jak najszybsze odnalezienie tych kameleonów. Trzeba być bardzo spostrzegawczym!

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - karty specjalne
Karty specjalne – 8 różnych wizerunków Leona
Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - różne wcielenia Leona
Kilkadziesiąt a nawet kilkaset twarzy Leona – 40 dwustronnych kart
Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - niby taki sam, a jednak ...
Niby taki sam, a jednak …

A skoro już mowa o spostrzegawczości, to zatrzymajmy się na chwilę na ostatnim elemencie gry – na książeczce. Przeznaczona jest ona dla dorosłych – dla rodziców oraz opiekunów. Autorka gry, Pani Agnieszka Biela – psycholożka i trenerka umiejętności społecznych, kreatywności i skutecznego uczenia się – wyjaśnia m.in. czym jest spostrzegawczość, jakie czynniki ją zakłócają oraz jak rozwijać w dziecku tą jakże ważną umiejętność. Muszę przyznać, że była to bardzo ciekawa lektura, która uzmysłowiła mi, że chyba większość z nas zbyt powierzchownie kojarzy spostrzegawczość wyłącznie ze sprawnym rozpoznawaniem wzrokiem szczegółów otoczenia. Spostrzegawczość to również rozumowanie abstrakcyjne i twórcze myślenie! Naprawdę warto poświęcić chwilę, by zapoznać się z treścią.

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - o spostrzegawczości okiem psycholożki
O spostrzegawczości okiem psycholożki

Czas poćwiczyć Spostrzegawczość z kameleonem Leonem.

Na końcu opisywanej książeczki możemy znaleźć instrukcję do gry z przedstawionymi 5 wariantami rozgrywki. Niezależnie od wariantu, przygotowanie do rozgrywki będzie w zasadzie wyglądało tak samo. Na środku stołu rozkładamy 8 kart specjalnych z sylwetką dużego Leona. Karty wykładamy w taki sposób, by były dobrze widoczne i dostępne dla wszystkich graczy. Pozostałe karty układamy na stosik. Pierwszy gracz odkrywa wierzchnią kartę i układa ją stroną wcześniej niewidoczną. W tym momencie wszyscy gracze jednocześnie wytężają wzrok w poszukiwaniu odpowiedniego kameleona. Gdy go odnajdą muszą czym prędzej położyć rękę na karcie specjalnej z wizerunkiem  konkretnego Leona. Osoba, która okaże się najszybsza – zgarnia punkt i bierze do swoich zasobów ową kartę z kameleonami. Gramy dopóki są karty, na końcu podliczamy punkty i wyłaniamy zwycięzcę.

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - przygotowanie
Przygotowanie do rozgrywki
Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - rozgrywka
Spostrzegawczość z kameleonem Leonem – rozgrywka

To jakiego kameleona będziemy szukać zależy od wariantu gry.

  1. W wariancie „Który kameleon zniknął?” zadaniem graczy będzie odnalezienie tej jaszczurki, której nie ma na wylosowanej karcie.
  2. W wariancie „Który kameleon się powtarza?” zadaniem graczy będzie odnalezienie tej jaszczurki, która na danej karcie się powtarza.
  3. W trzecim wariancie używamy monety – ustalamy, że jeśli wypadnie orzeł, to szukamy kameleona, który zniknął, a jak wypadnie reszka, to szukamy Leona, który się powtarza.
  4. W czwartym wariancie używamy kostki (trzeba wypożyczyć z innej gry) i ustalamy jasne zasady interpretowania liczby oczek. Np. jeśli wypadnie 1 to szukamy Leona, który się powtarza, 2 – tego który zniknął, 3 – wskazujemy Leona znajdującego się w prawym górnym rogu karty, 4 – wskazujemy Leona znajdującego się dla odmiany w prawym dolnym rogu, 5 – wskazujemy Leona znajdującego się w lewym górnym rogu dwustronnej karty, a 6 – w lewym dolnym rogu.
  5. W piątym wariancie autorka zachęca nas do modyfikowania wariantu czwartego proponując np., że jak wypadnie 5 to nic nie robimy i nie dotykamy kart, a jak wypadnie 6 – krzyczymy LEON!

Także jak widzicie sami możemy modyfikować zasady według własnej woli. Trochę wyobraźni, kreatywności i Leon ma nowe wcielenie! Możemy klaskać, robić przysiady, łapać się za nos, biegać dookoła stołu (ale tylko jeśli mamy dużo miejsca!) – co tylko przyjdzie nam do głowy! Najważniejsze, żeby się przy tym dobrze bawić. Na koniec dodam jeszcze, że dwustronne karty z Leonem jak dla mnie mają zróżnicowany stopień trudności – znacznie łatwiej jest znaleźć właściwego kameleona, jeśli na karcie są przedstawione 3 jaszczurki w tym samym kolorze niż na kartach,  na których wszystkie kolory występują tylko podwójnie.

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - dwa różne warianty
Ta sama karta – dwa różne warianty
Spostrzegawczość z kameleonem Leonem - różna trudność kart
Różna trudność kart. Po lewej od razu widać, że nie ma niebieskiego Leona, a fioletowy się powtarza, a po prawej musimy wysilić nieco wzrok

Podsumowanie.

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem to gra od 2 do 8 graczy wydawnictwa Edgard przeznaczona dla dzieci w wieku 6-9 lat. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że i młodszym, i starszym Leon również przypadnie do gustu. Zarówno mojej 5 letniej siostrzenicy, jak i jej 10 letniej sąsiadce gra się podobała. Baaa – ja również się dobrze bawiłam, a do najmłodszych nie należę 😉 Proste zasady, szybki czas rozgrywki i emocjonujący pościg w poszukiwaniu właściwego Leona sprawią, że dzieci chętnie będą wracały do gry. Spostrzegawczość z kameleonem Leonem to pozycja które zdecydowanie zyskuje przy większej ilości graczy – są emocje, jest głośno, jest wesoło! W sam raz na rodzinne rozgrywki. Spośród 8 różnych wcieleń kameleona, czasem naprawdę nie jest łatwo odnaleźć tego właściwego! Gra rozwija spostrzegawczość, ćwiczymy też refleks – warto więc siadać ze swoimi pociechami, które pewnie nie raz zaskoczą nas swoim sokolim okiem. Wykonanie gry jest bardzo dobre, karty co prawda są dosyć cienkie, ale dzięki lakierowanej warstwie są o dziwo bardzo wytrzymałe. Śliczne grafiki i pudełko przyciągają wzrok i cieszą oko. Najsłabszą stroną Spostrzegawczości z kameleonem Leonem jest dla mnie zamknięcie pudełka. Fajny pomysł zrobienia z opakowania walizeczki, ale naprawdę ciężko się ją otwiera! Boję się, że w końcu się zniszczy. Szkoda też, że nie było w pudełku dołączonej kostki, skoro 2 z 5 zaproponowanych wariantów wymagają jej użycia. Czasem może się zdarzyć sytuacja, że nie będziemy mieć pod ręką gry, z której możemy zapożyczyć kostkę. Pomimo tych małych minusików uważam, że za bardzo dobrą cenę (za ok. 30 zł) możecie dostać solidny produkt, który będzie sprzyjał rozwojowi Waszych dzieci, a dorośli dodatkowo otrzymują ciekawą lekturę doświadczonej psycholożki. Polecam!

Plusy.

+ Gra rozwija spostrzegawczość, ćwiczy refleks.

+ Proste zasady, szybka i dynamiczna rozgrywka pełna emocji.

+ Można grać nawet w większym gronie.

+ Kilka wariantów rozgrywki, w tym możliwość stworzenia własnego.

+ Dobra cena.

+ Ciekawa lektura dla dorosłych.

+ Piękne grafiki, wykonanie kart, ładne pudełko – walizeczka…

Minusy.

– … ale ciężkie do otwierania.

– Brak kostki.

 

Grę udostępniło wydawnictwo Edgard:

KN_poziomo_www_rgb

Serdecznie dziękujemy!

Leave a Reply