SłowoStworki - logo

SłowoStworki, czyli pobawmy się słowami.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Dzisiaj ostatni dzień wakacji, w powietrzu czuć już zbliżającą się jesień. Dla dzieci to czas powrotu do szkoły, dlatego właśnie dzisiaj chciałabym zaprosić Was na recenzję SłowoStworków – kolejnej dobrej gry w dobrej cenie od wydawnictwa Egmont. Nauka może być również świetną zabawą, sami się przekonajcie.

SłowoStworki - pudełko
SłowoStworki – pudełko

Co kryją SłowoStworki?

W niewielkim pudełku znajdziemy: 23 karty liter oraz 1 kartę jokera, 16 kart kategorii, 10 pustych kart kategorii, 28 żetonów SłowoStworków oraz krótką instrukcję. Jakość elementów nie budzi żadnych zastrzeżeń. Za niską cenę otrzymujemy naprawdę dobrą jakość kart i żetonów, a kolorowe grafiki umilą nam każdą rozgrywkę. W szczególności podoba mi się pomysł kart liter. Na każdej karcie znajdziemy bowiem obrazek owoców, warzyw i innych przekąsek ułożonych w literkę, na którą się dany przedmiot zaczyna. Na przykład na karcie z literką „O” znajdziemy 2 ogórki ułożone w ten sposób, że tworzą kółeczko, czyli samą literkę „O”. Do gustu przypadły mi również puste karty kategorii – dzięki temu w pewnym sensie sami możemy współtworzyć grę!

Zawartość pudełka
Zawartość pudełka
Karty kategorii oraz liter
Karty kategorii oraz liter
Pusta karta kategorii i karta jokera zastępującego każdą literę
Pusta karta kategorii i karta jokera zastępującego każdą literę

Mamy literki i kategorie, więc pewnie zdążyliście się już domyśleć, że w grze Alicji i Filipa Miłuńskich będziemy mieli za zadanie wymyślać odpowiednie słowa. Słowa z odpowiedniej kategorii. Czasu jest jednak niewiele, liczy się szybkość, także szukaj właściwego słowa i podaj je zanim zrobią to inni. Nie chcesz przecież dostać karnego SłowoStworka, prawda?!

Pobawmy się słowami.

Na początku gry tasujemy karty liter i układamy je w zakrytym stosie na środku stołu. Następnie tasujemy karty kategorii i rozdajemy każdemu z graczy po 3. Z otrzymanych kart należy wybrać 2 kategorie, pozostałe karty trafiają z powrotem do pudełka. Karty trzymamy w ukryciu przed pozostałymi. Żetony SłowoStworków kładziemy obok stosu kart liter. Jesteśmy przygotowani do gry.

Rundę rozpoczyna najmłodszy gracz. Wybiera jedną z kart kategorii trzymanych w ręku, po czym bierze i odkrywa górną kartę ze stosu kart liter, tak żeby wszyscy dokładnie widzieli. Od tej chwili wszyscy gracze jednocześnie będą starali się jak najszybciej podać słowo zaczynające się na daną literę i pasujące do wybranej kategorii (ale uwaga – nie można podawać słowa odpowiadającego ilustracjom na kartach).

Gracz, który jako pierwszy poda odpowiednie słowo, zaczyna powoli odliczać do 10. Pozostali muszą się więc sprężać. Ci, którzy do końca odliczania nie zdążą wymyślić odpowiedniego słowa, dostają karny żeton SłowoStworków. Ale uważajcie, nawet podanie słowa może skończyć się otrzymaniem żetonu. Liczy się bowiem szybkość – ostatni gracz zawsze dostaje żeton. W sytuacji, gdy nie da się określić, kto ostatni wypowiedział słowo, bo dwóch lub więcej graczy podało je jednocześnie, każdy z tych graczy otrzymuje karnego SłowoStworka. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nikt nie podał słowa, gdyż kategoria była za trudna. Wtedy nie rozdaje się żetonów.

Zużytą kartę litery odkładamy na stos kart odrzuconych. Kolejka przechodzi na następnego gracza, losuje nową literę i wykłada ją na stół. Kategoria się jednak nie zmienia. Gracze podają słowa tak jak w poprzedniej kolejce. Gdy kolejka dojdzie z powrotem do gracza, który wybierał pierwszą kategorię, rozpoczyna się nowa runda. Rozpoczyna ją kolejny gracz. Gdy wszystkie karty kategorii zostaną już użyte i następuje podliczenie SłowoStworków. Gracz, który zdobył najmniejszą liczbę karnych żetonów – wygrywa.

Karne żetony SłowoStworków
Karne żetony SłowoStworków

Podsumowanie.

SłowoStworki to szybka gra słowna dla 2 – 5 graczy w wieku co najmniej późno przedszkolnym. Nie twierdzę, że nie można grać z młodszymi, bo rozwój dzieci jest sprawą indywidualną, ale na pewno gra bardziej zaciekawi te troszkę starsze dzieci. SłowoStworki to karciana wariacja gry „Państwa Miasta” – kultowej gry towarzyskiej, do której wystarczyła jedynie kartka papieru i ołówek. Jednak nic tak nie cieszy oczu, jak ładne wykonanie. Za niską cenę otrzymujemy bowiem bardzo estetyczne, kolorowe pudełko oraz dobrej jakości karty i żetony. Dzięki temu każda rozrywka w SłowoStworki będzie przyjemnością. A rodziców do gry – oprócz ceny – powinien również zachęcić aspekt edukacyjny. Grając w SłowoStworki ze swoimi dzieciakami zadbamy o ich rozwój słownictwa oraz kreatywności. Sami zresztą się przekonacie, że pod presją czasu ciężko czasem znaleźć odpowiednie słowo! Umiejętność szybkiego myślenia bardzo się w życiu przydaje, więc SłowoStworki polecam naprawdę wszystkim. Po raz kolejny nie zawiodłam się na cyklu dobrej gry w dobrej cenie od Egmont.

Plusy.

+ Gra rozwija myślenie oraz kreatywność.

+ Poszerzamy słownictwo.

+ Puste karty na stworzenie własnych kategorii.

+ Ładne wykonanie.

+ Bardzo dobra cena.

Minusy.

– Dzieciom może być ciężko przestawić się na sposób punktacji. Żetony SłowoStworków są punktami karnymi.

Słowostworki – instrukcja do gry.

Leave a Reply