Scrabble

Czy uda Ci się znaleźć właściwe słowo? Zagrajmy w Scrabble.

Po recenzowaniu wielu gier, które w mniejszym lub większym stopniu posiadały podłoże fabularne przyszła pora na opisanie gry, która nie posiada absolutnie żadnej fabuły. Pozycja, którą weźmiemy dzisiaj na warsztat, jest najstarszą ze wszystkich recenzowanych do tej pory gier. Przygotujcie się, bo przed Wami klasyka gatunku – Scrabble.

Na początek trochę historii.

Początki Scrabble sięgają 1931 roku. Od tego czasu gra została sprzedana w ponad 100 mln kopii na całym świecie, co w świecie gier planszowych brzmi dość abstrakcyjnie. Nie mniej stanowi to doskonały dowód na to, jakim powodzeniem cieszy się ten tytuł.

Co znajdziemy w opakowaniu z grą?

Scrabble - opakowanie
Opakowanie

Scrabble to gra słowna przeznaczona dla 2-4 graczy.  Gra posiada wiele odmian, począwszy od wersji językowych, a skończywszy na wydaniach podróżnych, delux, czy junior. Warto dodać, że wersje językowe oprócz oczywiście dostępnych liter, różni także częstotliwość występowania poszczególnych liter, w związku z tym nie da się grać np. angielską wersją gry po polsku. W pudełko ze standardową wersją Scrabble znajdziemy planszę do prowadzenia rozgrywki, 100 płytek z literami, 4 podstawki, materiałowy woreczek na płytki oraz instrukcję. Plansza do gry to kartonowy kwadrat składający się z pól do układania liter. Wyróżnić możemy pola zwykłe oraz pola premiowe, które dają bonusy punkowe, za to, że układamy na nich nasze słowa. Jeżeli chodzi o płytki z literami to jak wspomniałem mamy ich do dyspozycji 100, z czego 98 to litery, a 2 z nich to płytki czyste, które pozwalają zastąpić każdą literę (układając czystą płytkę określamy, jaką literę ona zastępuje – ustalenie to będzie obowiązywała już do końca partii). Każda płytka z literą zawiera cyfrę, która określa wartość punktową danej płytki.

Scrabble - zawartość opakowania
Zawartość opakowania
Scrabble -podstawka z płytkami
Podstawka z płytkami

Zasady Scrabble.

Zasady gry są dość proste. Na początku partii każdy z graczy losuje 7 płytek i układa je na swoim stojaku. Należy również wybrać gracza, który będzie rozpoczynał rozgrywkę oraz gracza, który będzie odpowiedzialny za zapisywanie punktów. Gracz, który rozpoczyna grę, pierwszy układa słowo na planszy. Są tylko 2 warunki – wyraz ułożony musi być w pionie lub poziomie oraz ułożony wyraz musi przechodzić przez pole startowe. Po ułożeniu wyrazu gracz losuje z worka z płytkami taką sama liczbę płytek, jaką wykorzystał do ułożenia wyrazu. Następnie gracz odpowiedzialny za liczenie punktów, zapisuje wynik otrzymany przez pierwszego zawodnika. Wynik to suma wartości punktowych wszystkich użytych liter modyfikowana o premie wynikające z pul premiowych na planszy oraz ewentualna premia za wykorzystanie wszystkich liter. Następnie kolejka przechodzi na następnego gracza. Od tego momentu każde nowo układane słowo musi korzystać z przynajmniej jednej litery leżącej już na planszy. W ten sposób układając kolejne wyrazy otrzymamy strukturę przypominającą krzyżówkę. Każdy z graczy może w swoim ruchu wykonać jedną z następujących czynności:

  • Ułożyć wyraz.
  • Wymienić dowolną liczbę płytek.
  • Opuścić kolejkę.

Gra toczy się do momentu, kiedy wszystkie płytki zostały wyjęte z worka oraz jeden z graczy zużył wszystkie swoje płytki lub do momentu, gdy wszyscy gracze opuszczą dwie kolejki z rzędu. Wygrywa ta osoba, która na koniec będzie miała najwięcej punków.

Scrabble - rozgrywka
Rozgrywka

Wymienione powyżej zasady, dotyczą standardowej wersji gry. W instrukcji znajdziemy wiele modyfikacji umożliwiających np. grę w pojedynkę, grę parami, czy grę na czas.

Słowo słowu nie równe.

Najogólniej rzecz ujmując w Scrabble chodzi o to, żeby układać jak najdłuższe i najbardziej złożone słowa w najlepszych do tego miejscach. Jak łatwo się domyślić na pewnym etapie rozgrywki zaczynają się pojawiać coraz dziwniejsze wyrazy. Co prawda istnieje Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty, ale nie oszukujmy się, granie ze słownikiem jest raczej średnią frajdą. Skutkiem pojawiania się tych nowych „wyrazów” jest to, że w czasie rozgrywki w Scrabble często dochodzi do konfliktów na temat tego, czy dane słowo istnieje, czy też nie.

Scrabble - logo3
Scrabble

Podsumowanie.

Scrabble to bez wątpienia bardzo interesujący tytuł, który oprócz rozrywki, pozwala również rozwijać się intelektualnie. Jest to bardzo ciekawy sposób, aby uczyć najmłodszych nowych słów oraz poprawnej ortografii. Scrabble to także jedna z bardziej znanych gier słownych na świecie. Samo wykonanie gry stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy zrobione są starannie i w zasadzie nie ma się, do czego przyczepić. Problemem może być cena, bo Scrabble do tanich tytułów nie należy. W sklepie za nowy egzemplarz trzeba przeważnie zapłacić koło 100 zł. Jeżeli zdecydujemy się podjąć wyzwanie i zagrać z kimś w Scrabble polecam wprowadzić ograniczenie czasowe na wykonanie ruchu – bez tego gra zaczyna się ciągnąć i staje się prawdziwą męczarnią. Ponadto, jak już pisałem, grając w Scrabble często dochodzi do konfliktów – i właśnie to najbardziej razi mnie w tym tytule. Scrabble to gra, a gra zgodnie ze swoją definicją jest formą rozrywki. Niestety wbrew tej zasadzie w Scrabble często spory i kłótnie całkowicie rozmywają jej rozrywkowy charakter w związku, z czym ja osobiście nie jestem fanem tego tytułu i raczej rzadko po niego sięgam. Reasumując Scrabble to bez wątpienia ciekawa pozycja, którą polecam fanom gier słownych oraz ludziom, którzy mają raczej spokojne podejście do życia. Dodatkowo jest to bardzo dobry tytuł dla młodszych graczy, gdyż pozwala im na lepsze zaprzyjaźnienie się z językiem polskim.

Plusy.

+ Wykonanie.

+ Edukacyjny charakter.

+ Proste zasady.

Minusy.

– Cena.

– Często prowadzi to kłótni.

– Bez ograniczenia czasowego gra całkowicie traci swój urok.

Scrabble – instrukcja do gry.

Leave a Reply