Scrabble 360 - logo

Scrabble 360, czyli o Scrabblach nieco szybciej.

Czy Scrabble można wymyślić na nowo? Okazuje się, że tak. Wystarczy zabrać tradycyjną planszę, dodać obrotową podstawkę i jak się okazuje wychodzi zupełnie nowa gra. Niby Scrabble, ale jednak nie do końca. Czy to dobrze? Zobaczymy! Dzisiaj przyjrzymy się grze Scrabble 360.

Scrabble 360 - pudełko
Pudełko z grą.

Zawartość opakowania.

W dość kompaktowym opakowaniu znajdziemy obrotową planszę do gry, 4 tabliczki graczy, tradycyjny worek z płytkami oraz oczywiście instrukcję.

Scrabble 360 - zawartość
Zawartość opakowania

Nowością w tej wersji gry jest obrotowa podstawka na 16 płytek – po 4 na każdej ścianie oraz tabliczki graczy, o wymiarze 4×4. Tabliczki graczy dodatkowo posiadają miejsce na punktację.

Scrabble 360 - plansza do gry
Plansza do gry
Scrabble 360 - tabliczki do układania wyrazów
Tabliczki do układania wyrazów

Płytki służące do gry samym wykonaniem nie różnią się niczym od tych z wersji tradycyjnej, także nie czeka nas tu jakieś zaskoczenie.

Scrabble 360 - worek z płytkami
Scrabble 360 – worek z płytkami

Na koniec zostaje nam jeszcze instrukcja, która jest krótka i treściwa, czyli taka jaka powinna być.

Scrabble 360 - instrukcja
Instrukcja

Zasady gry.

Scrabble 360 posiada bardzo proste zasady. Sama mechanika oczywiście skupia się wokół budowania wyrazów – podobnie jak w wersji podstawowej. Jak zapewne pamiętacie w wersji podstawowej każdy miał 7 płytek, z których układał na planszy wyrazy starając się zbudować jak najwyżej punktowane słowa. W Scrabble 360 wszystkie płytki są wspólne i każdy gracz ma do nich dostęp w określonym momencie gry, ale po kolei – najpierw przygotowanie.

Przygotowanie rozpoczyna się od wręczeniu każdemu z graczy tabliczki gracza i postawieniu na środku obrotowej planszy do gry. Następnie wszystkie pola na planszy do gry uzupełniamy losowymi płytkami z worka i możemy rozpoczynać zabawę.

Scrabble 360 - przygotowana gra
Przygotowana gra

W Scrabble 360 wszyscy gracze wykonują ruch jednocześnie. W czasie swojego ruchu zawodnik wybiera jedną z 4 dostępnych płytek leżących po jego stronie na planszy głównej i umieszcza na wybranym miejscu na swojej tablicy. Następnie puste pola na planszy gry są uzupełnianie literami z worka, a sama plansza obracana jest zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oznacza to, że litery spośród których przed chwilą wybieraliśmy będą dostępne dla naszego sąsiada (oczywiście poza tą, którą wzięliśmy).

Scrabble 360 - rozgrywka
Rozgrywka

Zebrane płytki oczywiście dokładamy w konkretnym celu, tj. zdobycie 44 punktów przed innymi graczami. Punkty zdobywamy za budowanie czteroliterowych wyrazów i z pełną odpowiedzialnością muszę powiedzieć, że jest to zdecydowanie trudniejsze niż się wydaje. No bo tak na szybko ile 4-literowych wyrazów jesteście w stanie wymyślić? Jeszcze dobrze, żeby te wyrazy były nieco bardziej skomplikowane niż „mama” czy „tata” – bo za takie dużo punktów nie zdobędziecie.

Scrabble 360 - przykład1
Ułożenie wyrazu „EPOS” daje 5 punktów

 

Scrabble 360 - przykład2
Ułożenie wyrazu „NOŻE” daje 8 punktów

W momencie, kiedy któryś z graczy zdobędzie 44 punkty, gra dobiega końca i wygrywa oczywiście ten, kto zebrał jak najwięcej punktów.

Wrażenia.

Od mojego ostatniego spotkania ze Scrabblami minęły już około 3 lata, dlatego kiedy na horyzoncie pojawiała się możliwość zrecenzowania nowych Scrabbli miałem trochę mieszane uczucia. Z jednej strony możliwość poznania nowej gry, z drugiej… jednak Scrabble, o których miałem dość mieszane uczucia. Ciekawość jednak wygrała i muszę powiedzieć, że bardzo mnie to cieszy, bo Scrabble 360, to takie Scrabble, które zdecydowanie przyspieszyło. Dzięki temu, że jednorazowo mamy do wyboru tylko 4 litery oraz fakt, że wszyscy wykonują ruch jednocześnie sprawia, że rozgrywka zdecydowanie nabiera tempa. Oczywiście w grze nie zbudujemy tak długich i wyszukanych słów jak w pierwowzorze, ale dzięki temu rzadziej będziemy uczestnikami sporu o to czy taki wyraz istnieje, czy też nie. Sam pomysł obrotowej planszy/podstawki uważam za bardzo udany – każdy widzi to samo, czyli wszyscy mają równe szanse. Tak jak wielkim fanem tradycyjnych Scrabbli nigdy nie byłem, tak Scrabble 360 zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu. Większy dynamizm i prostota rozgrywki to jest to, czego w zwykłych Scrabblach mi brakowało i to jest właśnie to, co w Scrabble 360 mnie kupiło.

Podsumowanie.

Scrabble 360 to rodzinna gra słowa dla 2-4 graczy od wydawnictwa Mattle. Gra podobnie jak pierwowzór, czyli tradycyjne Scrabble opiera się na budowaniu słów z dostępnych płytek. Sama rozgrywka zdecydowanie nabiera tempa oraz dynamizmu – pamiętać jednak musicie, że to nadal gra słowna, więc emocje związane z tempem rozgrywki są raczej ograniczone. Wykonanie gry stoi na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli Scrabble przypadły Wam do gustu, ale szukacie czegoś nieco szybszego to Scrabble 360 jest tytułem, któremu powinniście się przyjrzeć.

Plusy.

+ Scrabble zdecydowanie przyspieszyło.

+ Wykonanie.

+ Obrotowa podstawka

+ Banalne zasady.

Minusy.

– Ograniczenie słów do 4 liter może być dla niektórych zbyt duże.

– To jednak nadal Scrabble – jeżeli nie podoba Ci się budowanie słów z płytek to tutaj nic się nie zmieniło.

 

 

Grę do recenzji przekazał COOLLECTIVE. Dziękujemy!

 

Leave a Reply