Schotten Totten - logo

Schotten Totten, czyli zaciekła walka o granice.

Jak co roku, także i tym razem, w szkockich górach rozpoczyna się walka o pastwisko leżące pomiędzy dwoma wioskami. Stawka jest niemała, bo zwycięzca zdobędzie prawo do pastwiska. Wyślij więc swoich najmężniejszych wojowników, aby przechylili szalę zwycięstwa na Twoją stronę. A jak w wiosce zabraknie tych najmężniejszych, to wyślij kogo tylko się da, w końcu pastwisko musi być nasze. Dzisiaj zapraszam Was na recenzję szybkiej karcianej gry taktyczno-logicznej dla 2 osób, czyli zagrajmy w Schotten Totten.

Schotten Totten - pudełko
Schotten Totten – pudełko

Zawartość opakowania.

Wewnątrz opakowania znajdziemy w sumie 73 karty oraz instrukcję. Jak widać komponentów nie ma jakoś wyjątkowo dużo, ale już na tym etapie mogę Was uspokoić, bo Schotten Totten niczego nie brakuje.

Schotten Totten - zawartość
Zawartość opakowania

Jak wspomniałem, wewnątrz pudełka znajdziemy 73 karty, które dzielą się na 3 rodzaje:

  • Karty klanów (54) – po 9 kart w 6 kolorach,
  • Karty kamieni (9),
  • Karty akcji (10).

Jeżeli chodzi o wykonanie kart, to stoi ono na dobrym poziomie – karty są czytelne i sprawiają wrażenie dość solidnych. Jeżeli chodzi o grafiki, które znajdziemy na kartach, to mi się one podobają (no może poza kartami kamieni), ale opinie są różne, dlatego ocenę pozostawiam Wam.

Schotten Totten - kamienie
Karty kamieni
Schotten Totten - karty klanów
Klany Schotten Totten

Instrukcja do gry napisana jest dobrze i w zasadzie już po pierwszym jej przeczytaniu można zasiąść do stołu i cieszyć się rozgrywką.

Ostatni element, o którym chciałbym wspomnieć to pudełko. Według mnie jest ono bardzo ładne, ale równocześnie dużo za duże. Jego wielkość mogłaby z powodzeniem wynosić 1/3 obecnej wielkości.

Przygotowanie do gry.

Schotten Totten pomimo tego, że jest dość prostą do nauki grą, to posiada aż dwa warianty gry, dlatego tradycyjnie skupię się na opisaniu wariantu podstawowego, a potem wspomnę parę słów o wersji „zaawansowanej”.

Przygotowanie do gry jest niezwykle proste. Na początku należy na środku stołu (pomiędzy dwoma graczami) położyć 9 granicznych kamieni – to właśnie o nie będziemy się bić. Następnie każdy z graczy dostaje 6 losowych kart klanów. Pozostałe 42 karty umieszcza się w zakrytym stosie, tworząc w ten sposób stos do dobierania. Pozostało wybrać gracza rozpoczynającego i w zasadzie można zaczynać.

Schotten Totten - przed grą
Schotten Totten gotowy do gry w wariancie podstawowym

Schotten Totten – zacznijmy walkę o kamienie.

Tak jak wspominałem, w Schotten Totten będziemy bić się o graniczne kamienie. Ten, kto pierwszy zdobędzie 3 kamienie leżące obok siebie lub 5 dowolnych kamieni, wygrywa. A jak wygrać kamień? Dokonamy tego wysyłając do danego kamienia swoich wojowników. Jeżeli wysłana przez nas drużyna będzie silniejsza niż drużyna przeciwnika, kamień jest nasz. Ale po kolei. Kiedy przyjdzie na nas kolej musimy wykonać dwie akcje. Pierwsza to wyłożenie jednej z posiadanych przez nas kart przy wybranym przez nas kamieniu. Druga akcja to dobranie karty ze stosu kart do dobierania. Jeżeli stos do dobierania zostanie wyczerpany gracze po prostu nie dobierają już kart.

Do jednego kamienia możemy dołożyć 3 wojowników. O sile danej drużyny decyduje jej układ. Wojownicy mogą tworzyć następujące układy (im układ wyższy tym jest on silniejszy):

  1. Uporządkowany Klan – 3 kolejne karty tego samego koloru.
  2. Zespół Schotten Totten – 3 karty takiej samej wartości, np. trzy ósemki.
  3. Klan – 3 karty tego samego koloru.
  4. Ekipa Schotten Totten – 3 kolejne karty, kolor nie ma znaczenia.
  5. Bezładna zbieranina – każdy inny układ.

W przypadku remisu wygrywa ten gracz, który ma wyższe karty w układzie. Np. Zespół Schotten Totten z 6, wygra z zespołem Schotten Totten 4. Jeżeli dalej byłby remis wygrywa gracz, który pierwszy ukończył swoją drużynę.

Schotten Totten - w trakcie (podstawowy)
W trakcie rozgrywki (wariant podstawowy)
Schotten Totten - koniec (podstawowy)
Zdobyte kamienie – rozstrzygnięcie rozgrywki

Warto zaznaczyć, że aby wygrać kamień nie koniecznie trzeba czekać aż przeciwnik skończy budować swoją drużynę. Jeżeli np. widzimy, że przeciwnik do skończenia silniejszego układu potrzebuje karty, która jest już na stole, możemy powiedzieć, że nieważne co tam położy i tak przegra i wtedy kamień jest nasz.

W grze jest jeszcze jedna zasada, o której nie wspomniałem, tzn. swoich wojowników możemy wysyłać tylko do niezdobytych jeszcze kamieni, dlatego warto udowadniać przeciwnikowi, że kamień jest nasz, bo to zdecydowanie zawęzi obszar, na którym on może się wykładać. Jest to ważne, dlatego ponieważ w pewnym momencie przy wszystkich kamieniach mamy wyłożone jakieś karty. W związku z tym przyjdzie taki moment, że będziemy musieli zadecydować, który układ musimy „popsuć”, a który mamy jeszcze szansę ukończyć.

Wariant rozszerzony.

Tak jak wspomniałem, Schotten Totten posiada również wariant rozszerzony. W tym wariancie do gry dołączone są karty akcji, które wprowadzają do rozgrywki niemałe zamieszanie. Na początku oprócz przygotowania talii do dobierania, należy również przygotować talię akcji.

Schotten Totten - karty akcji
Schotten Totten – karty akcji

W czasie swojego ruchu gracz ma wybór, czy chce zagrać/pobrać kartę klanu czy kartę akcji. Warto zaznaczyć, że gra wprowadza ciekawy mechanizm ograniczający zagrywanie kart akcji tzn. każdy z graczy może zagrać tylko o jedną akcję więcej niż zagrał przeciwnik. Pozostałe zasady zostają takie same. Jak widać różnica w zasadach jest dość niewielka, ale sama gra zmienia się z sposób znaczny.

Schotten Totten - rozgrywka (zaawansowany)
Rozgrywka z kartami akcji

Osobiście preferuję rozgrywkę w wariancie podstawowym, ponieważ wydaje mi się ona bardziej przewidywalna i logiczna – cały czas liczymy karty i staramy się wyznaczyć bardziej prawdopodobny scenariusz. Wariant zaawansowany wprowadza karty, które w pewien sposób pozwalają naginać niektóre z zasad – co według mnie ogranicza element planowania i wprowadza do gry spory element losowy.

Podsumowanie.

Schotten Totten to stosunkowo szybka i prosta gra karciana, ale niech Was nie zwiedzie jej prostota, bo pomimo prostych zasad gra jest dość wymagająca. Na początku gra rozwija się powoli, układamy sobie karty na ręce, patrzymy, co możemy z nich zbudować i zaczynamy je zagrywać. Jednak w miarę upływu czasu ilość decyzji zaczyna się zawężać i dochodzimy do momentu gdzie do wygrania kamienia potrzebna jest nam jedna karta, na którą zaczynamy polować. I właśnie wtedy zaczyna się główkowanie: Czy ta karta jest jeszcze w talii? Może jest w ręce u przeciwnika? A może jest już na stole, a ja jej jeszcze nie widziałem? Co mogę zrobić jak jej nie dostanę? Z czasem takie sytuacje zaczynają się nakładać, co wprowadza jeszcze większy mętlik w głowie – i to właśnie podoba mi się w Schotten Totten najbardziej. Czasami ilość rzeczy do spamiętania jest tak duża, że człowiek żałuje, że nie ma pod ręką kartki i ołówka. Sprawia to jednak, że w grze często spotkać się można z paraliżem decyzyjnym, więc poganianie w Schotten Totten to norma. Jeżeli chodzi o wykonanie to stoi ono na dobrym poziomie i poza wielkością pudełka nie mam się, do czego przyczepić. Tak jak pisałem niektórych razić mogą nieco grafiki kart, mi jednak one nie przeszkadzają, a nawet bardzo przypadły mi do gustu. Pewnym problemem Schotten Totten jest cena – gra, co prawda wydana jest ładnie, ale 40-50 zł za 73 katy to jednak trochę dużo. Nie mniej Schotten-Totten to bardzo dobra gra, którą w szczególności polecam parom szukającym dość szybkiej, ale wymagającej gry karcianej.

Plusy.

+ Prosta, ale nie prostacka.

+ Mechanika.

+ Wykonanie.

+ Dwa warianty gry – jeden bardziej przewidywalny i jeden bardziej losowy.

+ Błyskawiczny setup i szyba rozgrywka.

Minusy.

– Dużo za duże opakowanie.

– Nie wszystkim spodobają się grafiki na kartach.

– W grze często można dostać paraliżu decyzyjnego.

Leave a Reply