Metropolia Remont - logo

Czy już pora na Remont?

Jakiś czas temu w naszym serwisie pojawiła się recenzja gry Metropolia. W tej prostej, ale jakże wciągającej karciance, naszym zadaniem było wcielić się w postać burmistrza i tak zarządzać budżetem, aby zapewnić naszej Metropolii prężny rozwój i świetlaną przyszłość. Jeżeli spodobała Wam się podstawowa wersja Metropolii oraz dodatek Metropolia Plus, to zapraszam na recenzję kolejnego rozszerzenia: Metropolia Remont.

Metropolia Remont - opakowanie
Metropolia Remont – opakowanie

Zawartość pudełka.

… a właściwie to pudełeczka, bo dodatek Remont mieści się w opakowaniu takiej samej wielkości, co wcześniejszy dodatek, czyli Metropolia Plus.

Metropolia Remont -Plus&Remont
Plus & Remont

No, ale wróćmy do zawartości. W środku znajdziemy łącznie 79 kart do gry. Wśród tych 79 kart znajdziemy jedną, ekstra nieruchomość – Centrum gier. Jest to karta promocyjna, którą wydawca postanowił dołączyć do polskiej edycji gry, czyli innymi słowy taki mały bonus. Pozostałe 78 kart przedstawia 13 nieruchomości (po 6 sztuk).

Metropolia Remont -karty
Nowe karty
Metropolia Remont -Centrum Gier
Karta promocyjna: Centrum gier

Pewnie zdziwiło Was, że nie wspomniałem nic o instrukcji. Wynika to głównie z faktu, że takowej w opakowaniu nie znajdziemy. Jedyne na co się natkniemy, to informacja, że instrukcja jest do pobrania ze strony wydawcy…. Może i zasady dodatku nie są specjalnie skomplikowane, ale żeby nie umieścić instrukcji do gry w pudełku z nią? Za to bardzo duży minus.

Jeżeli chodzi o wykonanie, to jest identycznie jak w przypadku podstawy do gry, czyli kolorowo i stosunkowo solidnie. Ponownie plus.

Czas wyremontować naszą Metropolię, czyli przygotowanie i zasady.

Jeżeli chodzi o przygotowanie to w zasadzie nie zmienia się nic. W zależności od tego czy gramy tylko z podstawową wersją gry, czy korzystamy z rozszerzenia Plus, przygotowujemy rozgrywkę według odpowiednich zasad, czyli:

  • Metropolia + Remont – grupujemy wszystkie karty według nazw i wykładamy odkryte na stole – przypominam, że w tym wariancie każdy od początku ma dostęp do wszystkich nieruchomości.
  • Metropolia + Plus + Remont – wszystkie karty należy dokładnie potasować, a następnie wyłożyć na stół 10 rodzajów nieruchomości, tzn. wykładamy kolejne karty tak długo, aż nie powstanie nam 10 różnych grup kart. W tym wariancie każdy z graczy ma dostęp tylko do tych nieruchomości, które leżą odkryte na stole.
Metropolia Remont - przygotowanie
Metropolia Remont – wariant z dodatkiem Plus

Dalsze zasady są identyczne jak w przypadku podstawowej gry, tzn. rzuć kością/kośćmi, przeprowadź akcje wynikające z aktywowanych kart oraz ewentualnie kup kolejną nieruchomość. W zasadzie poza nowymi kartami oczywiście, jedyna różnica, jaką wprowadza dodatek jest tytułowy Remont. Jest to specjalna zasada, którą możemy wykorzystać na skutek działania określonych kart (np. firma remontowa). Po wyrzuceniu określonej liczby oczek i aktywowaniu specjalnej karty, możemy przeprowadzić remont, który ma dwa następstwa:

  • Pobranie odpowiedniej ilości pieniędzy z Banku.
  • Obrócenie remontowanych nieruchomości w poprzek – co odzwierciedla fakt chwilowego wyłączenia ich z użycia. Jeżeli w późniejszym etapie gry wyrzucimy ilość oczek odpowiadającą remontowanym kartom to nie możemy skorzystać z ich zdolności. Zamiast tego przywracamy naszą nieruchomości z powrotem do stanu pierwotnego – od tego momentu nasze nieruchomości ponownie funkcjonują na normalnych zasadach.
Metropolia Remont - rozgrywka
Rozgrywka w wariancie Plus + Remont

Remont remontem, ale nowe karty być muszą!

Jak się pewnie domyślacie największym smaczkiem rozszerzenia Metropolia Remont są nowe budynki, która będziemy mogli kupić w czasie naszej rozgrywki i tutaj mogę spokojnie stwierdzić, że autor puścił wodze fantazji. Jeżeli jeszcze nazwy kart są dość normalne to ich działanie jest fantazyjne – przynajmniej w porównaniu z kartami z podstawy. Zwykła Metropolia posiadała karty w stylu „weź z Banku ileś złota” albo „pobierz po x złota za każdy budynek jakieś rodzaju”. Remont natomiast to zupełnie inna bajka. Tutaj znajdziemy karty, które np. dają nam przychód, ale tylko pod warunkiem, że nie posiadamy zbyt dużo nieruchomości specjalnych – np. pole kukurydzy. Inną „ciekawą” kartą jest np. parlament, za który nie dość, że nie musimy płacić to jeszcze dostaniemy przy budowie 5 monet – cała zabawa tkwi w tym, że w momencie wyrzucenia odpowiedniej liczby oczek, to my musimy płacić do Banku. Tego typu kart w rozszerzeniu Remont znajdziemy naprawdę dużo, ale zabawę z ich odkrywaniem pozostawiam już Wam.

Metropolia Remont -ilośc kart
Wszystkie karty z wersji podstawowej, dodatku Plus i dodatku Remont. Jak widać, jest ich całkiem sporo

Podsumowanie.

Metropolia Remont wprowadza do gry wiele nowych budynków oraz tytułowy remont – co w zasadzie jest wynikiem działania karty, więc można powiedzieć, że Metropolia Remont to po prostu nowe karty. Ani więcej, ani mniej – po prostu zestaw 79 nowych kart w małym kartonowym pudełeczku. Tak jak wspominałem, brak instrukcji to według mnie bardzo poważny błąd. Wprawdzie zasady nie zmieniają się wcale, ale w instrukcji, (która ma 4 strony) jest kilka pomocnych wskazówek. Poza tym wykonanie stoi na dobrym poziomie. Jeżeli chodzi o nowe karty oraz nowe mechanizmy, które oferuje Remont to muszę powiedzieć, że mam mieszane odczucia. Z jednej strony nowe nieruchomości zdecydowanie urozmaicają rozgrywkę, dzięki czemu staje się ona dużo ciekawsza. Już po pierwszym rozegraniu widać, że gra zaczyna w dużym stopniu opierać się o tworzenie combosów. Jednak z drugiej strony odnoszę nieodparte wrażenie, że niepotrzebnie skomplikowano tą lekką i przyjemną grę. Co więcej mam nieodparte wrażenie, że przez dodatek gra stała się jeszcze bardziej losowa i mniej przewidywalna. W grze występują karty, które swoim działaniem potrafią zabrać wszystkie posiadane przez gracza pieniądze, w związku z czym rozgrywka często wygląda tak, że monety krążą pomiędzy graczami i nikt nie może na nic uzbierać – przez co w konsekwencji gra bardzo się wydłuża. Tak czy inaczej,Remont można kupić za 25-30 zł, co w przypadku osób będących fanami podstawowej gry, powinno przechylać szalę na korzyść dodatku. Reasumując, Metropolia Remont to bez wątpienia ciekawe rozszerzenie i według mnie pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów podstawowej wersji gry.

Plusy.

+ Nowe budynki.

+ Cena.

+ Wykonanie.

+ Regrywalność.

+ Kompaktowe pudełeczko, które z powodzeniem mieści się w opakowaniu z podstawową wersją gry.

+ Karta promocyjna dodawana do polskiej edycji rozszerzenia.

Minusy.

– Brak instrukcji.

– Odnoszę wrażenie, że nowe karty niepotrzebnie komplikują tą prostą i przyjemną grę.

– Gra z rozszerzeniem jest bardziej losowa i niepotrzebnie wydłużona.

 Metropolia Remont – instrukcja rozszerzenia.

2 responses... add one

Metropolia świetna, krótka gierka. Ale mam 2 pytania o same karty.
1. Czy karty muszę czy mogę aktywować. Głównie chodzi o kartę PARK oczywiście jak mam więcej kasy to bym jej nie chciał używać;)
2. Chodzi o Remont czy jak wybieram budynki do remontu to muszę je u siebie posiadać?

Witaj,
Ad.1 Cytując instrukcję Metropolii str.4 „Wszyscy gracze sprawdzają, czy posiadają w swoich miastach budynki o takiej samej wartości jak wynik na kostce. Gracze posiadający takie budynki mogą skorzystać z działania opisanego na karcie …” – z czego wynika, że użycie karty przez jej właściciela jest dobrowolne. Tak więc odpowiadając na Twoje pytanie, możesz, ale nie musisz skorzystać z działania karty PARK.
Ad.2 Możesz remontować tylko swoje nieruchomości (za co dostajesz pieniądze, ale chwilowo wyłączasz działanie tych budynków).
Pozdrawiamy 🙂

Leave a Reply