Puerto Rico - logo

Puerto Rico wita Was. Załóż własną plantację, zyskaj uznanie i odnieś zwycięstwo.

Puerto Rico, czyli Bogaty Port – taką nazwę otrzymało to niezwykłe miejsce leżące nieopodal wybrzeży Ameryki Środkowej. Jest to bardzo trafna nazwa, bo wyspa, na której przyjdzie nam toczyć zmagania jest niezwykle żyzna. Uprawiaj, handluj i wysyłaj na kontynent swoje uprawy, aby zyskać pieniądze i uznanie. Pokonaj swoich rywali i zostań najpotężniejszym plantatorem na wyspie.

Opakowanie
Opakowanie

Zawartość Puerto Rico.

W opakowaniu znajdziemy: 5 plansz graczy, planszę główną, kartę gubernatora, 8 karty postaci, 49 budynków, 54 żetony dublonów, 58 żetonów plantacji, statek kolonistów, 100 znaczników kolonistów, targowisko, 50 znaczników symbolizujących towary (indygo, trzcina cukrowa, kawa, tytoń i kukurydza), 5 statków o różnej ładowności, 50 żetonów punktów zwycięstwa, 26 budynków dodatkowych oraz oczywiście instrukcje. Jak widać elementów jest dość sporo, ale nie ma się czym przejmować, bo ich używanie jest intuicyjne.

Puerto Rico - zawartość opakowania
Zawartość opakowania

Przygotowanie do gry jest nieco inne w zależności od tego, w ile osób będziemy grać. Ogólne zasady są takie, że każdy z graczy dostaje swoją własną kartę gry oraz zestaw startowy w postaci kilku dublonów oraz jedną konkretną plantację. Na środku ustawiana jest główna plansza do gry wraz z wszystkimi pozostałymi elementami potrzebnymi do prowadzenia rozgrywki. Wszystkie szczegóły na temat początkowego ustawienia są wyjaśnione w instrukcji w sposób przystępny. W polskiej edycji gry w opakowaniu znajdziemy 26 dodatkowych budynków. Jest to oczywiście element, który oceniam na plus niemniej jednak graczom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Puerto Rico doradzam, aby kilka pierwszych partii rozegrali bez dodatku.

Puerto Rico - plansza gracza
Plansza gracza: lewy górny róg – miasto; lewy dolny róg – wyspa; prawy dolny róg – opis postaci, prawy górny róg – Róża Wiatrów.
Puerto Rico - plansza gry
Plansza gry

A Ty, kim chciał byś zostać?

Sposób gry różni się nieco w zależności od tego, ile osób bierze udział w rozgrywce. Ruch przy co najmniej 3 zawodnikach wygląda następująco. Najpierw wybiera się gracza rozpoczynającego – zostaje on gubernatorem. Okres w grze od wyboru jednego gubernatora do wyboru kolejnego, to runda. Gubernator, jako pierwszy wybiera postać, w którą się wcieli podczas swojego ruchu. Wybranie określonej postaci oznacza, że będzie ona niedostępna dla innych graczy, aż do wyboru nowego gubernatora. Do wyboru są następujące postacie: plantator, burmistrz, budowniczy, nadzorca, kupiec, kapitan, poszukiwacz złota. Wybranie określonej postaci oznacza, że właśnie zaczęła się jej faza, np. faza kapitana. Podczas fazy danej postaci, każdy z graczy po kolei realizuje ruch opisany na karcie. Dodatkowo, gracz, który wybrał daną postać posiada specjalny przywilej z racji tego, że to właśnie on wybrał dana postać. Dla przykładu w fazie budowniczego możemy wznosić budynki, a gracz, który wybrał postać budowniczego może budować płacąc o 1 dublon mniej niż wynika to z faktycznej ceny budynku. Po tym jak każdy z graczy zrealizował ruch danej postaci kończy się jej faza. Teraz kolejny gracz (następny po tym, który wybierał postać) wybiera postać i rozpoczyna się nowa faza. Kiedy faza postaci ostatniego gracza zostanie zrealizowana następuje zmiana gubernatora. Przy zmianie gubernatora, na wszystkich postaciach, które nie zostały wybrane podczas ostatniej rundy kładzie się po 1 dublonie – co szczególnie na początku gry stanowi niemałą zachętę. Teraz gubernatorem zostaje kolejny gracz siedzący po obecnym gubernatorze. Reasumując gra dzieli się na rundy, rundy dzielą się na fazy, a fazy dzielą się na ruchy.

Puerto Rico - statki, targowisko i postacie
Statki, targowisko i postacie

Rozgrywka toczy się do zakończenia rundy, w której spełniony został jeden z poniższych warunków:

  • Na koniec fazy burmistrza nie ma wystarczającej liczby kolonistów, aby zapełnić statek.
  • Podczas fazy budowniczego któryś z graczy zapełnił ostatnie miejsce w mieście.
  • Skończyły się punkty zwycięstwa.

Po zakończeniu rozgrywki gracze zliczają punkty zwycięstwa. Wygrywa oczywiście ten, kto ma ich najwięcej.

Budować czy produkować?

W Puerto Rico wyróżnić można zasadniczo dwa rodzaje budynków: produkcyjne i specjalne. Jak sama nazwa wskazuje, budynki produkcyjne umożliwiają produkcję. Mając odpowiednią plantację i faktorię produkcyjną, można tworzyć towary, np. mając plantację indygo oraz farbiarnie można produkować barwniki. Wyjątkiem jest kukurydza, która nie wymaga żadnego budynku produkcyjnego. Budynki specjalne pozwalają na osiąganie specjalnych bonusów, takich jak np. zwiększanie ilości punktów zwycięstwa uzyskiwanych za eksport towarów, czy też szybsze uruchamianie produkcji. Ponadto są także duże budynki specjalne, które pozwalają na uzyskiwanie specjalnych premii na koniec gry. Warto dodać, że każdy budynek do działania potrzebuje kolonistów, więc oprócz wybudowania należy go również obsadzić odpowiednią załogą.

Puerto Rico, jako gra balansu.

Prowadząc rozgrywkę w początkowej fazie będziemy się skupiać na sprzedawaniu naszych towarów i gromadzeniu złota, dzięki czemu będziemy mogli inwestować w nowe produkty oraz technologie. Wraz z upływem czasu będziemy zwracać się ku punktom zwycięstwa. Ważne jest, żeby nie przeoczyć tego momentu w grze, kiedy złoto traci na znaczeniu, ponieważ co nam z tego, że będziemy bogaci skoro będziemy cierpieć na brak punków zwycięstwa. Z drugiej strony nie da się gromadzić punktów zwycięstwa, nie zapewniając sobie odpowiedniego zaplecza, a to kosztuje. Reasumując należy cały czas balansować i dbać zarówno o stan portfela, jak i o swoją pozycję w wyścigu do zwycięstwa. Ważnym aspektem gry w Puerto Rico jest obserwowanie rywali i przewidywanie ich ruchów. Prowadząc naszą plantację musimy cały czas obserwować, jakie surowce będą na topie w najbliższym czasie a jakie już się przejadły i nie ma sensu w nie inwestować. Trzeba obserwować przeciwników i starać się krzyżować im szyki. Istnieje teoria, która mówi, że zamiast wykonywać ruch, który jest dla nas najlepszy powinniśmy wykonywać taki, który jest najgorszy dla naszych rywali – i jak się nad tym trochę zastanowić to wcale nie jest to takie złe, czy pozbawione sensu podejście. Jednakże jak zawsze należy znaleźć złoty środek, co wcale nie jest takie łatwe. A ten, komu to się uda zazwyczaj wygrywa i właśnie dlatego początkujący gracze przeważnie nie mają szans z bardziej doświadczonymi zawodnikami.

Rozgrywka
Puerto Rico – rozgrywka

Dodatek do gry.

Jak już wspomniałem gra zawiera 26 dodatkowych budynków. 2 X 12 małych oraz 2 duże. Dodatkowe budowle wprowadzają całkiem sporo zamieszania, ponieważ grając z nimi trzeba obrać całkowicie inna strategię. Bonusy, które dostajemy wraz z zapełnianiem naszego miasta sprawiają, że produkowanie towarów nie jest już jedyną i główną drogą do odniesienia sukcesu. Warto również zaznaczyć, że rozpoczynając rozgrywkę z dodatkiem losujemy budynki, które biorą w grze, przez co każda potyczka jest inna. Osobiście oceniam ten dodatek bardzo pozytywnie, chociaż niektóre budynki są trochę niezbalansowane. Skutkuje to tym, że po jedne budynki gracze będą się zabijać, a innych nikt nie będzie chciał nawet za darmo.

Twórcy w instrukcji wyraźnie napisali, że Puerto Rico to gra, która ma wiele wariantów i nie ma żadnych przeciwskazań, aby gracze sami wymyślali nowe odmiany gry. Nie sposób się nie zgodzić z tym stwierdzeniem, bo już po pierwszej partii widać, że Puerto Rico to pozycja niezwykle podatna na modyfikacje. My np. prowadząc rozgrywkę zawsze gramy ze wszystkimi kolonistami i punktami zwycięstwa, dzięki temu rozgrywka jest nieco dłuższa. Co do tego, że twórcy dali graczom dowolność w prowadzeniu rozgrywki mam szczerze powiedziawszy mieszane uczucia. Z jednej strony fajnie, bo można z czystym sumieniem modyfikować zasady tak, aby grało nam się lepiej. Z drugie zaś strony nie sposób oprzeć się wrażeniu, że twórcy poszli tutaj trochę na łatwiznę. Zamiast zaproponować pare wariantów gry (tak jak miało to miejsce np. w dodatku Żeglarze do Osadników z Catanu) twórcy przenieśli ten obowiązek na graczy.

Podsumowanie.

Puerto Rico to dość zaawansowany tytuł z w miarę prostymi i intuicyjnymi zasadami. W grze praktycznie wyeliminowano element losowości, czyniąc z Puerto Rico doskonały i wręcz sztandarowy przykład Eurogry. Pozycję tą można określić w zasadzie dwoma słowami – strategia ekonomiczna. Gra wykonana jest solidnie. Mankamentem jest dla mnie brak kart pomocy dla każdego gracza, które pokrótce opisywałyby działanie każdego budynku. Przy grze w 2 osoby nie stanowi to, co prawda większego problemu, ale już przy 4-5 graczach rozgrywka jest niepotrzebnie wydłużona. Fakt, że Puerto Rico zawiera już w sobie dodatek stanowi duży plus, po pierwsze z uwagi na to, że wydawca nie stara się wyciągać od nas kasy, a po drugie dodatek zdecydowanie wydłuża żywotność gry. Co do instrukcji to jest ona napisana dobrze, tylko jak już pisałem szkoda, że nie zawiera więcej gotowych wariantów gry. Sama gra jest bardzo przyjemna i chce się do niej wracać. Rozgrywka wymaga myślenia i planowania, ale nie jest tak męcząca jak na przykład Zimna Wojna. Fakt, że z gry wyeliminowano losowość jest dla mnie dużym plusem, ponieważ jest to gra strategiczna, w której cała losowość dla gracza wynika z ruchów, jakie podejmują jego przeciwnicy. Reasumując Puerto Rico jest to dobry i solidny produkt, który wymaga od graczy pewnego wysiłku umysłowego i z czystym sumieniem mogę polecić go każdemu, kto szuka dobrej intelektualnej rozrywki.

Plusy.

+ Zaawansowane, ale proste i intuicyjne zasady.

+ Mnogość strategii.

+ Gra zawiera dodatek.

+ Brak losowości.

+ Mechanika gry.

Minusy.

– Brak kart pomocy.

– Instrukcja mogłaby zawierać więcej gotowych wariantów.

– Niektóre budynki z dodatku są albo za mocne, albo za słabe.

Puerto Rico – instrukcja do gry.

One response... add one

Uwielbiam Puerto Rico! Gra z dodatkiem jest jeszcze ciekawsza i bardziej emocjonująca.Uważam,że jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników gier planszowych.

Leave a Reply