Przebiegłe Wielbłądy - logo

Przebiegłe Wielbłądy, czyli szaleńczy bieg wokół piramidy.

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Spóźnialskich i zapracowanych czeka jeszcze gonitwa po sklepach w poszukiwaniu prezentów dla najbliższych. A może tak zaskoczycie swoich bliskich planszówką pod choinką? Gra, którą pragnę Wam dzisiaj przedstawić, to pozycja, która skradnie Wasze serca. Tych początkujących, a także tych trochę bardziej wtajemniczonych w świat nowoczesnych gier planszowych. Czy macie w sobie żyłkę hazardu? Zasiądźcie na trybunach, przyszykujcie plik banknotów i … obstawcie, który wielbłąd wygra szaleńczy wyścig wokół piramidy, a który zostanie na szarym końcu. Czy uda Ci się zbić fortunę na garbatych zwierzakach? Uwaga – są bardzo przebiegłe! Zapraszam na przedświąteczną recenzję Przebiegłych Wielbłądów.

Przebiegłe Wielbłądy - pudełko
Przebiegłe Wielbłądy – pudełko

Przebiegłe Wielbłądy – co znajdziemy w pudełku?

Zanim przejdziemy do przeglądu elementów, chciałabym zatrzymać się na chwilę przy samym pudełku, które nie wiem jak Was, ale mnie bardzo urzekło. Okładka jest świetną zapowiedzią całej gry. Wystarczy na nią spojrzeć i już wiemy, że czeka nas pełen emocji wyścig. Garb w garb! Co jeszcze rzuca się w oczy? – zdobyta w 2014 r. nagroda Spiel des Jahres. Planszówkowy Oscar. Zapowiada się świetnie, zajrzyjmy więc do pudełka.

Przebiegłe Wielbłądy - zawartość pudełka
Przebiegłe Wielbłądy – zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy: 1 planszę, elementy do złożenia kartonowej piramidy 3D do rzucania kośćmi, 5 drewnianych wielbłądów, 5 drewnianych kostek w kolorach odpowiadających kolorom wielbłądów o wartości 1-3, 40 kart do gry (8 zestawów w 5 kolorach), 15 kafelków do typowania (po 3 w każdym kolorze), 5 kafelków piramidy, 8 dwustronnych kafelków pustyni, 20 banknotów, 50 monet, 1 znacznik gracza rozpoczynającego oraz instrukcję.

Przegląd elementów
Przegląd elementów

Największym bajerem w całej grze jest oczywiście piramida, która będzie nam służyć do rzutów kostkami. Należy złożyć ją z kartonowych elementów, a wszystko połączyć dołączoną gumką, która będzie służyła za mechanizm naszej maszyny losującej. Jak działa piramida? Bierzemy ją do ręki, lekko potrząsamy, obracamy do góry nogami i odsuwamy suwak umieszczony na szczycie piramidy – w tym momencie powinna wypaść dokładnie jedna kostka. Czasem zdarza się, że nic nam nie chce wypaść, trzeba jeszcze raz potrząsnąć i jeszcze raz spróbować. Elementy wykonane są przyzwoicie. Jak już do czegoś mam się przyczepić, to właśnie do największej atrakcji – już po złożeniu piramidy zobaczyliśmy, że karton lekko rozdwaja się na rogach. Niestety po wielu rozgrywkach gumka może się wyrobić lub sparcieć, trzeba liczyć się więc z tym, że za jakiś czas trzeba ją będzie wymienić. Na szczęście wydawcy o tym pomyśleli i dołączyli 2 zapasowe gumki, za co duży plus. Mimo tych małych mankamentów, uważam, że wykonanie zasługuje na duży plus – drewniane wielbłądy są bardzo solidne i urocze. Spodobają się nie tylko dzieciakom.

Największa atrakcja w grze - piramida do rzutu kostkami
Największa atrakcja w grze – piramida do rzutu kostkami

 

Kto zgarnie bajeczną fortunę szejka?

W Przebiegłych Wielbłądach gracze wcielają się w role bogatych gości szejka, którzy zasiadając wygodnie na trybunach będą starali się rozmnożyć swój majątek. A jak? Obstawiając wielkich wygranych oraz wielkich przegranych szaleńczego wyścigu wokół piramidy. Bądź czujny i dokładnie obserwuj  garbate zwierzaki. Który okaże się czarnym koniem,  pardon – wielbłądem, tego wyścigu? Stawka jest wysoka – funty egipskie czekają. Ten gracz, który wzbogaci się najbardziej – wygra.

Jak więc widzicie, wielbłądy w tej grze są zupełnie niezależne – żaden z graczy nie gra konkretnym kolorem, tak jak w przypadku Pędzących Żółwi, do których wydawca nawiązuje pisząc na pudełku: „Jesteś fanem Pędzących żółwi? Ta gra Cię zachwyci!”.

Urocze drewniane wielbłądy
Urocze drewniane wielbłądy

Gotowi do startu….start! Proszę państwa – coż za emocje!

Na początku gry każdy z graczy otrzymuje swój zestaw kart typowania oraz kafelek pustyni (oba elementy z wizerunkiem swojej postaci) oraz kapitał początkowy w wysokości 3 funtów egipskich.

Zestaw początkowy gracza - karty typowania, 3 funty egipskie i ...
Zestaw początkowy gracza – karty typowania, 3 funty egipskie i …
... dwustronny kafelek pustyni
… dwustronny kafelek pustyni
Opis planszy - rozstawienie elementów
Opis planszy – rozstawienie elementów

Po ułożeniu wszystkich elementów na właściwych miejscach na planszy przechodzimy do najważniejszego momentu, czyli ustawienia początkowego wielbłądów. W tym celu używamy piramidy i losujemy pozycje startowe każdego zwierzaka. W momencie, gdy na dwóch lub kilku kościach wypadnie ten sam wynik, wielbłądy nie ustawiamy obok siebie, lecz układamy z nich wieżę – jeden wielbłąd wdrapuje się na garb drugiego wielbłąda. Niczym we wspomnianych Pędzących Żółwiach, zwierzaki które trafiają na to samo pole – wskakują na siebie. Przygotowując wielbłądy na pozycjach początkowych, to od nas będzie zależało, który wielbłąd znajdzie się na górze, a który na dole. W następnych etapach gry kolejność będzie miała już kluczowe znaczenie. Kiedy wszystkie wielbłądy zajęły swoje pozycje przystępujemy do właściwej rozgrywki. W swojej turze każdy z graczy będzie wykonywał jedną z możliwych akcji. Do wyboru mamy:

  1. Ułożenie swojego kafla pustyni na jednym z pól wyścigu – każdy kafelek ma dwie strony: oazę (+1) oraz fatamorganę (-1). Kafelki układamy na planszy w celu zmanipulowania wynikami jakie otrzymamy na kościach. Przerwa między kaflami graczy musi wynosić co najmniej 1 pole, nie można również układać kafla na polu nr 1. Jak już pewnie się domyślacie, gdy wielbłąd, bądź grupa wielbłądów zatrzymają się na polu z kaflem, to w zależności od tego, którą stroną ułożyliśmy kafel pustyni, ruszają się albo o 1 pole do przodu, albo o 1 pole do tyłu. Co więcej gracz, na którego kaflu zatrzymują się wielbłądy, dostaje 1 funt egipski. Swój kafel można przesuwać poświęcając 1 akcję.
  2. Wybranie kafla piramidy– wybierając kafel pustyni, gracz decyduje się na rzut kośćmi. Wyrzuca więc kostkę z piramidy i przesuwa wielbłąda/wieżę wielbłądów o 1-3 pól, a kostkę odkłada na namiot w odpowiednim kolorze. Dzięki temu monitorujemy, które kostki już wypadły z piramidy. Za każdy kafelek pustyni na koniec etapu otrzymujemy po 1 funcie egipskim.
  3. Wzięcie kafla typowania – gracz może wziąć wierzchni kafelek typowania z dowolnego stosu z planszy. W ten sposób gracz typuje liderów poszczególnych etapów wyścigu, nie ma limitu ilości kafli, które może pobrać 1 gracz. Liczba kafli jest jednak limitowana, na każdym stosie ułożone są od dołu kafle o wartości 2, 3 i 5. Tak więc pierwszy gracz, który dobrze wytypuje zawsze wzbogaci się najbardziej. Kafle typowania należy dobierać rozważnie. Jeśli nasz wielbłąd zajmie pierwsze miejsce, otrzymujemy 2,3 lub 5 funtów egipskich (jeśli jeden gracz wziął wszystkie 3 kafle, to zdobywa aż 10 funtów), jeśli wielbłąd zajmie drugie miejsce – zawsze otrzymujemy po 1 funcie, a jeśli dalsze miejsca, to gracz niestety musi wpłacić do banku 1 funt kary.
  4. Wytypować zwycięzcę lub największego przegranego w całym wyścigu – w tym celu używamy kart z ręki. Wybieramy w tajemnicy odpowiedni kolor wielbłąda i układamy na stosie wygranego i przegranego. Jeśli na którymś ze stosów leży już jakaś karta, to kładziemy kartę na wierzch. Jeden gracz może ułożyć na stosach więcej niż 1 kartę, ale tak jak w przypadku kafli typowania – gracz, który jako pierwszy dobrze wytypował, wzbogaca się najwięcej (aż o 8 funtów egipskich za 1. miejsce, 5 za 2. itd.), ale też za każdy błąd należy zapłacić karę. Raz położona karta zostaje tam do końca gry, więc nie ma co też za szybko typować, bo podczas kolejnych etapów może się jeszcze wiele zmienić

Gracze wykonują swoje ruchy po kolei, począwszy od osoby, która posiada znacznik gracza rozpoczynającego. Etap gry kończy się w momencie, aż z piramidy wypadnie ostatnia kość. Sprawdzamy, który wielbłąd został liderem. Jeśli tylko 1 wielbłąd jest na najdalszym polu, to nie ma żadnych wątpliwości, kto zwyciężył. Jeśli jednak napotkamy sytuację, że na najdalszym polu stoi wieża złożona z kilku garbatych zwierzaków, wówczas liderem etapu zostaje wielbłąd znajdujący się na szycie – był bowiem tak przebiegły, że to inne zwierzaki go niosły, on odpoczywał.

Po ustaleniu, który wielbłąd otrzymuje żółtą koszulkę lidera, pobieramy i płacimy odpowiednie sumy wygranych i kar, zabieramy z pól swoje kafle pustyni, wrzucamy kości do piramidy, odkładamy kafle typowania i kafle piramidy oraz oddajemy kolejnej osobie znacznik gracza rozpoczynającego. Jesteśmy gotowi do kolejnego etapu wyścigu! Wyścig skończy się natychmiast po tym, gdy któryś z wielbłądów przekroczy linię mety. Przystępujemy do standardowego podliczania pieniędzy, które robi się po każdym etapie wyścigu, po czym przechodzimy do rozpatrywania stosu kart typowania największego wygranego i przegranego wyścigu. W tym celu odwracamy karty i rozpoczynając od karty, która została na danym stosie położona jako pierwsza, sprawdzamy typowania graczy. Pierwsza osoba, która dobrze wytypowała zwycięzcę/przegranego otrzymuje 8 funtów, druga osoba 5 funtów, trzecia osoba 3 funty, czwarta osoba 2 funty, a pozostali po 1 funcie. Za każde nieprawidłowe typowanie należy zapłacić do banku po 1 funcie. Jak więc widać, na sam koniec gry można się bardzo wzbogacić. Następuje podliczenie wyników i gracz, który zbił na wielbłądach największą fortunę, zostaje okrzyknięty zwycięzcą.

Przebiegłe Wielbłądy - przebieg rozgrywki
Przebiegłe Wielbłądy – przebieg rozgrywki

Podsumowanie.

Przebiegłe Wielbłądy od wydawnictwa Lucrum Games, to gra przeznaczona od 2 do 8 osób w wieku 8+. Im mniej osób gra, tym rozgrywka staje się bardziej strategiczna, każdy z graczy ma bowiem więcej możliwości ruchów. Gra doskonale sprawdzi się jako gra imprezowa lub gra familijna, także spokojnie młodsi gracze mogą cieszyć się rozgrywką. Jest wesoło, jest głośno – i o to chodzi. Przebiegłe Wielbłądy budzą po prostu pozytywne emocje. Czas rozgrywki to ok. 20-30 min, więc na tyle krótko, że spokojnie będzie można zagrać jeszcze jedną partyjkę (i jeszcze jedną…). Mimo prostych zasad, gra nie jest jednak taka banalna – gracze zmagają się z dylematem, co zrobić – czy już obstawić, czy jednak jeszcze chwilkę poczekać. Zielony wielbłąd wygra, czy jednak pomarańczowy ma jeszcze szanse? Trzeba ryzykować, podejmować decyzję. W innych grach czynnik losowości często przeszkadza, w Przebiegłych Wielbłądach właśnie o tą losowość chodzi! Wykonanie stoi na wysokim poziomie, troszkę mam zastrzeżenia co do piramidy, która może nie przetrwać wielu rozgrywek, ale na pewno jest świetnym bajerem i spodoba się nie tylko tym najmłodszym. Jak dla mnie obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika gier. Nam Przebiegłe Wielbłądy bardzo przypadły do gustu! 

Plusy.

+ Proste zasady.

+ Zwięzła instrukcja z przykładami – wystarczy raz przeczytać, by zasiąść do gry.

+ Możliwość gry w większym gronie – aż 8 osób.

+ Ładne wykonanie elementów.

+ Pomysłowa piramida do rzutu kostkami.

+ Emocjonująca rozgrywka – w ciągu gry tak wiele się dzieje!

+ Krótki czas rozgrywki.

+ Szybkie przygotowanie do rozgrywki.

+ Zapasowe gumki do piramidy.

Minusy.

– Wykonanie piramidy nie do końca najlepsze – zaraz po złożeniu zauważyliśmy, że po bokach karton się rozdwaja.

– Po jakimś czasie gumka w piramidzie może potrzebować wymiany.

– Mimo ładnej okładki, pudełko jest zdecydowanie za duże. Gdyby plansza była inaczej składana, to całość spokojnie zmieściłaby się w mniejszym pudełku.

3 responses... add one

Leave a Reply