Pizza XXL - logo

Smakowita gra dla całej rodziny – Pizza XXL.

Dzisiaj na naszym stole przepyszna gra  autorstwa Łukasza „Wookie” Woźniaka i kolejna dobra gra w dobrej cenie od wydawnictwa Egmont. Zapraszamy na recenzję pozycji, w którą nie polecamy grać na pusty żołądek. Zabawa dla całej rodziny gwarantowana, a o dodatkowe kilogramy nie musicie się martwić. Nie grożą Wam! Poznajcie Pizzę XXL.

Pizza XXL - pudełko
Pizza XXL – pudełko

A może pizza margherita na podwójnym serze?

W niewielkim opakowaniu znajdziemy 16 kartonowych składników oraz 12 okrągłych pizz i krótką instrukcję. Jak się już pewnie domyśliliście, naszym zadaniem będzie przyrządzenie przepysznych pizz. Jako kucharze będziemy mieli do dyspozycji różne składniki: ser, bekon, szynkę, salami, pieczarki, oliwki, cebulkę, papryczkę chili, pomidor oraz bazylię. Każda pizza składa się z 4 składników: sera, który jest podstawą każdej pizzy oraz 3 innych, zmiennych składników. Ten, który jako pierwszy odnajdzie wszystkie 4 składniki, w nagrodę dostaje pizzę. Osoba, która zdobędzie trzy pizze – wygra. Jednak jak to w każdej kuchni bywa, w gotowaniu mogą nam przeszkadzać natrętne muchy, które starajmy się przepędzać lub unikać.

Pizza XXL - zawartość pudełka
Pizza XXL – zawartość pudełka
Pizza XXL - żetony składników
Pizza XXL – żetony składników
Pizza XXL - żetony pizz
Pizza XXL – żetony pizz
Pizza XXL - muchy utrudniające życie kucharzom
Pizza XXL – muchy utrudniające życie kucharzom

Dwa warianty – podwójna zabawa.

Do dyspozycji mamy dwa warianty gry: imprezowy oraz pamięciowy. W pierwszym wariancie liczy się spostrzegawczość i refleks. Na początku tasujemy elementy gry,  okrągłe pizze odkładamy zakryte na bok, po czym odkrywamy 3 z nich i układamy  na środku stołu, żeby wszyscy gracze dokładnie je widzieli. Składniki pizzy układamy zakryte i jesteśmy gotowi do rozgrywki. W swojej turze każdy z graczy po kolei odkrywa po 1 składniku, tak długo aż któraś z pizz nie będzie gotowa. Gdy któryś z graczy zauważy, że jest już w stanie przygotować którąś z pizz, to jedną ręką szybko zaklepuje i zabiera do siebie dany kartonik. Odkrycie muchy nie wiąże się z żadnym specjalnym działaniem. W momencie, gdy ktoś zdobędzie pizzę, wykładamy kolejny żeton, aby w dalszym ciągu były odkryte 3 pizze.  Uwaga, jeśli się pomylimy i zaklepiemy niegotową pizzę, to do końca gry nie możemy już zdobyć żadnego żetonu.

Imprezowy wariant gry Pizza XXL
Imprezowy wariant gry Pizza XXL

W drugim wariancie gry liczy się dobra pamięć i dużo szczęścia. Żetony pizz tasujemy i rozdajemy każdemu po 1. Odkrywamy, a pozostałe pizze odkładamy na razie na bok. Następnie, podobnie jak w wariancie wyżej, tasujemy składniki i układamy je zakryte na stole. W swojej turze każdy z graczy odwraca składniki, do momentu, w którym albo odkryje wszystkie składniki niezbędne do przygotowania jego pizzy, albo odkryje niepotrzebny składnik lub muchę. W pierwszym przypadku gracz zdobywa pizzę, dobiera nowy żeton, a składniki tasujemy i układamy na nowo, w drugim zaś przypadku tura przechodzi na kolejnego gracza. Kiedy któryś z graczy odkryje drugi, czy trzeci ser, nic się nie dzieje, może szukać dalej składników.

Pamięciowy wariant gry Pizza XXL
Pamięciowy wariant gry Pizza XXL

Oba warianty gry kończą się, gdy któryś z kucharzy sporządzi 3 pizze.

Podsumowanie.

Pizza XXL to świetna gra familijna dla 2-5 graczy w każdym wieku. Zasady są banalnie proste, do wytłumaczenia w kilku zdaniach. W grze ogólnie liczy się refleks, spostrzegawczość oraz dobra pamięć. Świetna pozycja do gry z dzieciakami. Temat przypada do gustu – kto nie lubi pizzy? Moim siostrzeńcom gra bardzo się spodobała, graliśmy partia po partii. Sama rozgrywka jest błyskawiczna, trwa zaledwie parę minut. Żetony są zrobione z grubego kartonu, więc szybko się nie zniszczą. Na pochwałę zasługują również kolorowe ilustracje i cena, która ucieszy rodziców. Grę możemy dostać za mniej niż 20 zł, podobnie jak opisywana już wcześniej Wyprawa do Dżungli. Pudełko niby niewielkie, ale jak na taką ilość elementów, to mogłoby być  jeszcze mniejsze. Ogólnie polecam, dzieci będą zachwycone, a rodzice się nie wynudzą.

Plusy.

+ Cena – w końcu jak mówi wydawnictwo Egmont:  dobra gra w dobrej cenie.

+ Proste zasady – zarówno 5 latek, jak i 55 latek  w mig załapią, jak grać.

+ Czas rozgrywki, który trwa do 10 min.

+ Doskonała pozycja rodzinnej gry.

+ Wykonanie – elementy  mają ładne ilustracje i są zrobione z grubego kartonu.

+ Tematyka gry przypadnie do gustu nie tylko dzieciom.

Minusy.

– Jak już do czegoś mam się przyczepić, to do pudełka, które mogłoby być z powodzeniem o połowę mniejsze.

Leave a Reply