Pędzące Żółwie

Czy wiecie, że Pędzące Żółwie są najwolniejszymi sprinterami w ogrodzie?

Podobno żółwie należą do najwolniejszych zwierząt na świecie, jednak gdy odpowiednio je zmotywujmy, potrafią być zaskakująco szybkie. Natury jednak nie oszukasz, w związku z tym braki w mobilności żółwie muszą nadrabiać sprytem. Stań do wyścigu i przekonaj się jak szybkie są Pędzące Żółwie.

Pędzące Żółwie - pudełko
Opakowanie gry Pędzące Żółwie

Pędzące Żółwie – zawartość opakowania.

W pudełku z grą znajdziemy rozkładaną planszę, 5 drewnianych figurek żółwi – każda w innym kolorze, 40 kart do gry, 5 płytek żółwi – po jednej dla każdego żółwia oraz oczywiście instrukcję. Jeżeli chodzi o poszczególne elementy to mam kilka uwag. Po pierwsze cieszę się, że żetony symbolizujące żółwie, faktycznie tymi żółwiami są – ten element zdecydowanie dodaje klimatu i sprawia, że rozgrywka jest przyjemniejsza. Po drugie karty do gry – gra przeznaczona jest dla graczy w wieku od 5 lat, czyli co by dużo nie pisać, dzieciaki będą miały używanie, a karty, chociaż wykonane są dobrze, to niestety obawiam się, że nie na tyle dobrze, aby wytrzymać starcie z armią dzieci w wieku 5-6 lat. Jeszcze na koniec uwaga odnośnie samego opakowania. Wiem, że jestem już trochę monotonny w tym temacie, ale dlaczego opakowanie musi być takie duże? Osobiście nie jestem fanem trzymania w kartonach od gier powietrza, ale jak widać producenci nie dają mi żadnego wyboru.

Pędzące Żółwie - zawartość
Zawartość opakowania
Pędzące Żółwie - elementy
Żółwie i ich kartonowe wizerunki

Który żółw jest najszybszy?

Teraz zajmijmy się przygotowaniem do gry. Na początku rozkładamy planszę i układamy na starcie wszystkie żółwie (zawsze w grze biorą udział wszystkie figurki – niezależnie od liczby graczy). Następnie każdy z graczy losuje w tajemnicy przed innymi płytkę symbolizującą, którego żółwia przyjdzie mu poprowadzić do zwycięstwa. Jeżeli w grze bierze udział mniej niż 5 graczy, to niewykorzystane płytki odkłada się do pudełka bez patrzenia. Na sam koniec każdy z graczy dobiera po 5 kary i można zaczynać nasz wyścig.

Pędzące Żółwie - plansza z żółwiami
Plansza z Żółwiami

Grę rozpoczyna ten z zawodników, który ostatni jadł sałatę albo ten, kto jest najmłodszy. W czasie swojej tury graczy wykonuje po kolei 3 następujące czynności.

 • Zagranie karty. Gracz wybiera spośród swoich kart jedną i ją zagrywa. Karty pozwalają na „wydawanie poleceń” żółwiom, które znajdują się na planszy. Spośród dostępnych poleceń mamy do wyboru:
  • Żółw w danym kolorze porusza się o 1 lub o 2 pola do przodu.
  • Żółw w wybranym przez nas kolorze porusza się o 1 lub o 2 pola do przodu.
  • Żółw w danym kolorze porusza się o 1 pole do tyłu.
  • Żółw w wybranym przez nas kolorze porusza się o 1 pole do tyłu.
  • Ostatni żółw porusza się o 1 lub 2 pola do przodu – w przypadku, kiedy na ostatnim miejscu znajdują się 2 lub więcej żółwie gracz wybiera, którego pancerniaka dotyczy polecenie.
 • Wykonanie ruchu. Po zagraniu karty przesuwamy wskazanego na karcie żółwia o określoną liczbę pól. I tutaj ważna uwaga. W przypadku, kiedy jakiś żółw wejdzie na pole, na którym już znajduje się inny żółw to wdrapuje się na niego i od tej pory za każdym razem, kiedy żółw, który jest na spodzie będzie się poruszał, poruszać będą się również wszystkie żółwie, które są na nim.
 • Dobranie karty. Jest to ostatnia akcja w czasie trwania ruchu. Na koniec kolejki każdy gracz powinien mieć w ręku 5 kart.
Pędzące Żółwie - karty
Karty do gry

Po wykonaniu 3 powyższych akcji ruch przechodzi na następnego gracza. Wyścig trwa do momentu, aż któryś z żółwi dotrze na metę. Wtedy wszyscy gracze ujawniają, jakiego koloru żółwie prowadzili. Wygrywa oczywiście ten, którego podopieczny przekroczył metę. W przypadku remisu, tzn., gdy 2 lub więcej żółwie równocześnie wkroczą na ostatnie pole wygrywa ten, który jest na samym dole. Jeżeli w grze bierze udział mniej niż 5 graczy może zdarzyć się tak, że pierwszy na metę dotrze żółw bezpański. W takiej sytuacji wygrywa ten gracz, którego żółw był najbliżej mety.

Pędzące Żółwie - rozgrywka
Partyjka w Pędzące Żółwie

Podsumowanie.

Pędzące Żółwie to bardzo ciekawa gra, która ewidentnie skierowana jest dla młodszego pokolenia, jednakże również starsza widownia będzie się przy tej pozycji świetnie bawić. Gra jest niezwykle prosta i intuicyjna – swój pierwszy wyścig rozegrałem w towarzystwie osób, spośród których nikt nie znał zasad i niestety nie mieliśmy dostępu do instrukcji, więc sami na poczekaniu wymyśliliśmy zasady, które jak się potem okazało w ogóle się nie różniły od tych prezentowanych przez twórców. Wykonanie gry stoi na dobrym poziomie, chociaż obawiam się, że karty gry nie do końca są gotowe na spotkanie z dziećmi. Powiem szczerze, że trochę zszokowała mnie cena tej gry, która waha się od 45 do 65 zł, co według mnie jest nieporozumieniem. Reasumując Pędzące Żółwie to bardzo prosta i przyjemna gra, która sprawi wiele radości nie tylko tym najmłodszym, do których wydaje się skierowana, ale również starszym graczom. Jest to wręcz idealna pozycja do grania z dziećmi. Jeżeli nie macie dzieci, Pędzące Żółwie sprawdzą się bardzo dobrze, jako przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami lub jako urozmaicenie spotkania towarzyskiego.

Plusy.

+ Prosta i intuicyjna rozgrywka.

+ Doskonała gra międzypokoleniowa.

+ W zależności od towarzystwa, w którym się gra, może być to bardzo dobra gra rodzinna, przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami, czy też nawet gra imprezowa.

+ Wykonanie Żółwi.

Minusy.

– Wykonanie kart.

– Cena.

– Zbyt duże opakowanie.

Pędzące Żółwie – instrukcja do gry.

Leave a Reply