Owce na wypasie - logo

Owce na wypasie, czyli walka o łąkę.

Dzisiaj wracamy do Was z kolejną propozycją logicznej gry od wydawnictwa FoxGames. Tym razem przeniesiemy się na zieloną łąkę, gdzie nasze rozbrykane stado owiec stoczy bój o dominację terenu. Rozprzestrzeniaj owieczki, walcz i blokuj przeciwników – zapraszamy na recenzję gry planszowej Owce na wypasie.

Owce na wypasie - pudełko
Owce na wypasie – pudełko

Zawartość opakowania.

W dosyć sporym, kwadratowym pudełku znajdziemy:

  • 16 płytek planszy,
  • 64 żetony owiec,
  • Instrukcję.
Owce na wypasie - zawartość pudełka
Zawartość pudełka

Opis elementów rozpocznę od samego pudełka, które jest bardzo kolorowe i niezwykle przyjemne dla oka. Kolorowe owieczki rozrzucone po łące – czeka nas niezły wypas 😉 Jednak nie byłabym sobą, gdybym nie przyczepiła się do wielkości opakowania. Całość spokojnie zmieściłaby się  w nieco mniejszym pudełku. Na osłodę jednak dodam, że w środku znajdziemy bardzo fajną plastikową wypraskę, która idealnie utrzyma wszystkie elementy na miejscu, także w pudełku na pewno będzie panował ład i porządek.

Pierwszym elementem, który się rzuca w oczy po otwarciu pudełka są tytułowi bohaterzy, czyli nasze owce przedstawione na okrągłych żetonach z twardego materiału. Są tak solidne, że nie ma szans, by je zniszczyć. Owieczki zostały podzielone na 4 kolorowe stada – białe, niebieskie, czarne oraz czerwone.

Stada owiec
Stada owiec
Żetony owiec
Żetony owiec

W każdym stadzie mamy po 16 owieczek. Ciekawym zabiegiem jest to, że w ramach jednego koloru stada, każda owieczka jest zupełnie inna – jedna  zdziwiona, inna zadowolona, jeszcze inna przerażona czy zdenerwowana. Wprowadzenie zróżnicowanych grafik jest bardzo miłym akcentem – niby nic, a jednak cieszy 😉

Różnorodne grafiki owiec
Różnorodne grafiki owiec

Nasze owieczki muszą gdzieś przecież brykać, co nie? A i owszem – naszą planszą okaże się łąka, którą będziemy budować z kilku lub kilkunastu płytek planszy. Każda płytka planszy składa się z 4 odrębnych heksów przedstawiających zieloną, kwiecistą łączkę, oddzielonych od siebie ciemnozieloną  linią. Liczba kwiatków nie ma znaczenia,  umilają one wyłącznie naszym owcom ich wypas. Cóż można powiedzieć o wykonaniu? Z jednej strony płytki plansze są wykonane z solidnego, twardego kartonu, z drugiej jednak strony większość z nich jest trochę powyginana, co sprawia, że nie będą idealnie leżały na stole. Momentami podczas gry może to lekko przeszkadzać. Myślałam, że tylko nasz egzemplarz taki jest, ale po przejrzeniu internetu widzę, że nie tylko my mamy z nimi problem.

Płytki planszy
Płytki planszy

Na końcu pozostała już nam tylko instrukcja, która jest bardzo króciutka, przedstawiona w formie rozkładanej broszurki. Znajdziemy w niej sporo przykładów, które pozwolą nam szybko i dokładnie zapoznać się z zasadami gry, które są naprawdę proste. Już po pierwszym przeczytaniu instrukcji będziecie gotowi do rozgrywki.

Owce na wypasie - instrukcja
Króciutka, ale treściwa instrukcja

Czas zagonić owce na wypas –cel i zasady gry.

W Owcach na wypasie każdy z graczy ma za zadanie tak rozprzestrzenić swoje stado owiec, by zajęło jak największą powierzchnię na łące.

Przygotowanie do gry jest już w zasadzie pierwszym elementem rozgrywki. Zaczynamy od zbudowania planszy. Każdy z graczy dostaje po 4 płytki planszy. W zależności od ilości graczy będziemy więc mieli mniej lub bardziej rozbudowane pastwisko.

Przygotowanie do rozgrywki
Przygotowanie do rozgrywki

Począwszy od pierwszego gracza i kontynuując ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdy z graczy będzie dokładał na stół po jednej płytce z łąką, tworząc w ten sposób planszę. Zasada jest w zasadzie jedna – każda dokładana płytka musi stykać się z inną płytką co najmniej jednym bokiem. Układanie planszy skończy się w momencie, gdy każdy wyłoży swoje 4 płytki. Budując planszę możemy tworzyć puste przestrzenie na łące. Gotowa plansza może prezentować się w następujący sposób.

Przykładowo zbudowana plansza w wariancie dla 3 graczy
Przykładowo zbudowana plansza w wariancie dla 3 graczy
Owce na wypasie - przykładowa plansza dla dwóch graczy
Przykładowa plansza dla dwóch graczy
Przykładowa plansza dla czterech graczy
Przykładowa plansza dla czterech graczy

Następnym i w zasadzie najistotniejszym momentem przygotowania gry jest umiejscowienie swojego stada (czyli wszystkich swoich żetonów ułożonych jeden na drugim) na dowolnym niezajętym polu znajdującym się na zewnętrznej krawędzi planszy. Począwszy od pierwszego gracza, każdy po kolei stara się ustawić swoje owce w takim miejscu, by miały jak największe możliwości dalszej ekspansji.

Owce na wypasie - wybranie pól startowych dla stad owiec
Owce na wypasie – wybranie pól startowych dla stad owiec

Po takim przygotowaniu gry jesteśmy gotowi do właściwej rozgrywki. W swojej turze każdy z graczy po kolei będzie przemieszczał dowolną liczbę swoich żetonów przestrzegając następujących zasad:

  • Owce mogą być przemieszczane wyłącznie w linii prostej.
  • Ruch owiec kończy się na ostatnim dostępnym polu, czyli do momentu gdy nie napotkamy na swej drodze innej owcy lub krawędzi planszy.
  • Musimy przemieścić co najmniej jedną owcę, ale też przynajmniej jedna owca musi pozostać na polu, z którego stado jest przemieszczane.
  • Owce nie mogą przeskakiwać innych owiec ani pustych przestrzeni w planszy.
  • W jednej turze owce mogą być przemieszczane tylko z jednego stada (gracz wybiera z którego).
Pierwsze przemieszczanie owiec
Pierwsze przykładowe przemieszczenie owiec

Podążając za ww. zasadami grę kontynuujemy dopóki gracze są w stanie wykonywać ruch i przemieszczać swoje żetony. W momencie gdy żadna z owiec nie jest w stanie się ruszyć, gra dobiega końca. Gracze podliczają pola zajęte przez ich owce. Ten, który przejął największą część łąki , zostaje zwycięzcą. W przypadku remisu wygrywa ten z graczy, którego owce tworzą największą nieprzerwaną grupę na łące.

Miejsca na łące coraz mniej...
Miejsca na łące coraz mniej…
I po wypasie - koniec gry
I po wypasie – koniec gry

Moje wrażenia.

Owce na wypasie to bardzo przyjemny tytuł, który mimo prostych zasad wymaga od nas nieco pomyślunku już od samego przygotowania gry. Zaczynamy od stworzenia planszy – już na tym etapie dążymy do ciekawego rozstawu naszej łąki  i zaczynamy budować strategię. Bez wątpienia najważniejszym momentem całej rozgrywki jest wybranie odpowiedniego miejsca na krawędzi planszy dla naszego stada. Wydawać się może, że najłatwiej ma gracz, który jako pierwszy wybiera to kluczowe miejsce, jednak kolejni gracze mogą nieco wpłynąć na dalszy przebieg gry wybierając miejsca, które pozwolą skutecznie odciąć rywala od zajęcia wielkich terenów łąki. Nasze rozgrywki niejednokrotnie pokazywały, że gracz rozpoczynający niekoniecznie musi być wygranym. Kwintesencją Owiec na wypasie jest właśnie blokowanie przeciwników. Każdy nasz ruch musi być przemyślany – jak zrobić, by nam dać szansę na ekspansję, jednocześnie przeszkadzając  brykającym stadom przeciwników, ile owiec z naszego stada przenieść. Trzeba troszkę pokombinować, ale mimo wszystko w grze raczej nie występują dłuższe przestoje. Rozgrywka jest dosyć dynamiczna i krótka. Dzięki temu Owce na wypasie doskonale się sprawdzą jako rozgrzewka przed cięższymi tytułami. Gra naprawdę dobrze się skaluje – zarówno w 2 graczy, jak i w 4 gra dostarcza ciekawej rozrywki. Grając w komplecie na pewno czeka nas jednak więcej chaosu, musimy bacznie obserwować poczynania więcej niż jednego rywala. Regrywalność Owiec na wypasie również jest dobra. A wszystko to dzięki zmieniającej się planszy, którą tworzymy na początku gry. Gdy gramy w minimalnym składzie nasza łąka będzie się składała z 8 płytek, w maksymalnym składzie plansza będzie już dwa razy większa.

Zablokowanie czerwonych owiec
Zablokowanie czerwonych owiec

Podsumowanie.

Owce na wypasie wydawnictwa FoxGames to logiczna gra dla 2-4 graczy w wieku 7+. Zadaniem graczy jest tak rozprzestrzenić owieczki, by zajęły jak najwięcej miejsca na łące. Dzięki prostym zasadom i szybkiej rozgrywce gra doskonale się sprawdzi jako tytuł rodzinny lub filler przed cięższymi tytułami. Ale niech Was nie zmyli prostota tego tytułu – w Owcach na wypasie bowiem trzeba mocno ruszyć szarymi komórkami, znaleźć najbardziej optymalny ruch, który pozwoli nam na ekspansję naszych owiec, ale również zablokuje rozszerzanie się po łące owiec przeciwników. W grze mamy więc sporo negatywnej interakcji, wszyscy gracze bowiem będą dążyli do tego by nas zablokować. Przedział cenowy gry jest mocno zróżnicowany – 50-100 zł to naprawdę spory rozstrzał! Samo wykonanie gry jest naprawdę porządne, aczkolwiek niektóre płytki planszy mimo tego, że są solidne, to nie przylegają do stołu, co przeszkadza w budowaniu i poruszaniu się po planszy. Niemniej jednak grę polecam. Jeśli szukacie prostej, ale logicznej gry, która pobudzi Wasze szare komórki do pracy, a wszystko to w ciekawej oprawie, to koniecznie przyjrzyjcie się Owcom na wypasie.

Plusy.

– Proste zasady.

– Ciekawa logiczna rozgrywka.

–  Duża regrywalność dzięki dowolnie układanej planszy.

– Wykonanie żetonów owiec, porządna wypraska, gruby karton,  z którego wykonane są płytki planszy.

– Różnorodne grafiki przedstawiające owce.

– Szybki czas rozgrywki.

– Dobra skalowalność.

– Negatywna interakcja dodaje smaczku w grze …

Minusy.

– … aczkolwiek w rodzinnych rozgrywkach z dziećmi, ta interakcja może być zbyt mocno wyczuwalna i źle odbierana przez najmłodszych.

– Wykonanie  płytek planszy – część z nich odstaje, co nieco przeszkadza w trakcie gry.

 

 

 

 

 

Leave a Reply