Niezłe Ziółka - logo

Niezłe Ziółka, czyli kto okaże się lepszym ogrodnikiem?

Nawet najlepsza potrawa świata  bez świeżych, aromatycznych ziół byłaby jedynie kiepskim daniem. Świeże zioła są w kuchni wręcz niezastąpione – ich obecność zapewni udaną potrawę i będzie stanowiło prawdziwą ucztę nie tylko dla podniebienia, lecz także dla oczu i nosa. Nieważne czy jesteś szefem kuchni z gwiazdką Michelin, czy zwykłym kucharzem amatorem jak ja – na pewno docenisz własny ziołowy ogródek pod ręką. Choćby mini ogródek składający się z kilku doniczek stojących na kuchennym parapecie… Tym o to wstępem chciałabym Was dzisiaj zaprosić na recenzję bardzo sympatycznej gry, w której musisz wykazać się sprytem, by zebrać jak najlepszą kompozycję ziół, zanim inni ogrodnicy sprzątną Wam niezbędne przyprawy ze wspólnego ogródka. Zapraszamy na Niezłe Ziółka – grę pełną smaków!

Niezłe Ziółka - pudełko
Niezłe Ziółka – pudełko

Zawartość opakowania.

W małym, uroczym pudełeczku z grą znajdziemy:

 • 63 karty ziół,
 • 9 kart ziół specjalnych,
 • 16 kart naczyń,
 • 1 kartę ciastka ziołowego
 • 4 karty pomocy,
 • 1 kartę osiągnięć,
 • 10 kart o ziołach,
 • Instrukcję.
Niezłe Ziółka - zawartość pudełka
Zawartość pudełka

Opis elementów standardowo rozpocznę od samego pudełka, które mnie wprost zauroczyło. Proste, małe, wysmakowane – nic bym w nim nie zmieniła! Eeee, nic specjalnego – pewnie wiele osób powie. Ot kilka rodzajów ziół na okładce. Ale to właśnie w tej prostocie, kolorystyce tkwi całe piękno! A zieleń ziół wręcz odpręża 🙂 W środku będzie równie apetycznie. Począwszy od wypraski, która przypomina drewnianą skrzynkę, a skończywszy na kartach, których mamy w pudełeczku całkiem sporo. Oczywiście wszystkie elementy zmieściłyby się w jeszcze mniejszym opakowaniu, ale przy wszystkich pozostałych zaletach, aż tak bardzo nie razi. W naszej kolekcji znajdują się pozycje, które mają znacznie bardziej sztucznie napompowane pudełko niż Niezłe Ziółka.

Niezłe Ziółka - wypraska
Wypraska przypominająca drewnianą skrzynię
Przegląd elementów
Przegląd elementów

Zacznijmy od kart ziół. Zioła możemy podzielić na zwykłe zioła, których mamy 7 rodzajów: wawrzyn, koper, rozmaryn, szafran, szałwia, lawenda oraz estragon – każde po 9 kart oraz 3 zioła specjalne: mięta, szczypiorek i tymianek – każde po 3 karty. Każda karta prezentuje ilustrację danego zioła oraz nazwę. Zioła specjalne dodatkowo mają podaną cyferkę 1, 2 lub 3, która będzie oznaczała ekstra punkty, ale o tym nieco później.

Niezłe Ziółka - karty ziół
Karty ziół
7 rodzajów ziół zwykłych
7 rodzajów ziół zwykłych
3 rodzaje ziół specjalnych
3 rodzaje ziół specjalnych

Następnym rodzajem kart są karty naczyń, których mamy 4 rodzaje w różnych kolorach. Każdy gracz dostaje swój zestaw naczyń, który oczywiście niczym się nie różni. Wszyscy mają do dyspozycji:

 • Dużą donicę, w której możemy posadzić zioła wyłącznie tego samego rodzaju,
 • Drewnianą skrzynkę, w której możemy posadzić zioła wyłącznie różnego rodzaju,
 • Małe doniczki, w których możemy posadzić różne zioła zawierające pary identycznych ziół,
 • Szklany wazon, w którym jako jedynym możemy trzymać zioła specjalne, ale także i te zwykłe.

Na każdej karcie mamy przedstawioną tabelę, na której widnieje liczba punktów zależna od liczby zgromadzonych w naczyniu ziół. Na przykład jeśli w dużej donicy zgromadzimy 6 kart tych samych ziół, to zdobędziemy 18 punktów. Każdego naczynia możemy użyć w grze wyłącznie raz, więc trzeba wyczuć dobry moment i zasadzić upatrzone zioła zanim zrobią to nasi rywale.

Karty naczyń
Karty naczyń -4 różne naczynia, komplet dla każdego gracza

Karta ciastka ziołowego to premia 5 punktów, które zdobędzie gracz, któremu jako pierwszemu uda się zgromadzić w szklanym wazonie wszystkie 3 rodzaje ziół specjalnych, czyli miętę, szczypiorek i tymianek.

Karta ciastka ziołowego, czyli ekstra 5 punktów, które nie tak łatwo zdobyć
Karta ciastka ziołowego, czyli ekstra 5 punktów, które nie tak łatwo zdobyć

W Niezłych Ziółkach znajdziemy również dwustronne karty pomocy, które szczegółowo opisują rodzaje dostępnych naczyń oraz akcje, jakie gracze mogą wykonać w swoim ruchu. Czyli taka mała ściąga z zasad gry, ale przyda Wam się wyłącznie do 1-2 początkowych rozgrywek, bo zasady są na tyle proste, że w mig je zapamiętacie i nie trzeba będzie zerkać do pomocy.

Dwustronna karta pomocy
Dwustronna karta pomocy

Kolejną kartą, jaką znajdziemy w pudełeczku jest karta osiągnięć, która będzie nam potrzebna wyłącznie do wariantu solo. Dzięki tej karcie możemy sprawdzić nasz wynik i przekonać się jakim jesteśmy ogrodnikiem – amatorem, młodym ogrodnikiem, a może doświadczonym lub profesjonalnym ogrodnikiem? A to już krok od zostania mistrzem ogrodnictwa 😉

Karta osiągnięć
Karta osiągnięć

Ostatni rodzaj kart nie przyda nam się w rozgrywce, ale jest bardzo miłym akcentem – karty o ziołach. Każda z kart opisuje zioło występujące w grze. Nie tylko ich wygląd czy pochodzenie, ale także działanie oraz ciekawostkę. Wiedzieliście na przykład, że słowo mięta wywodzi się z greckiego mitu o nimfie o imieniu Minte? Zakochał się w niej bóg podziemi Hades. Gdy o zalotach dowiedziała się jego żona Persefona, przemieniła Mintę w roślinę. Hades, nie mogąc odczarować nimfy, nadał jej niepowtarzalny aromat, by nikt nie mógł przejść obok niej obojętnie. Naprawdę świetny pomysł na dodanie takich kart, koniecznie je przeczytajcie, jak zdecydujecie się na własny egzemplarz Niezłych Ziółek.

Karty o ziołach
Karty o ziołach
Niezłe Ziółka - działanie i ciekawostki dotyczące ziół
Niezłe Ziółka – działanie i ciekawostki dotyczące ziół

Karty są matowe i na początku bardzo się ze sobą sklejały. Na szczęście im częściej są używane, tym łatwiej się je tasuje. Jeśli chodzi o aspekt wizualny, to podobnie jak w przypadku samego pudełka – jestem zachwycona. Zarówno rewersy, jak i awersy kart są niezwykle przyjemne dla oka.

Instrukcja do gry jest bardzo czytelna, zawiera przykłady i jasno opisuje wszystkie zasady oraz warianty gry. Już po jednym przeczytaniu będziecie wstanie usiąść do rozgrywki w Niezłe Ziółka i myślę, że nie powinniście mieć żadnych wątpliwości jak grać.

Niezłe Ziółka - instrukcja
Przyjazna instrukcja

Niezłe Ziółka – cel i zasady gry.

W Niezłych Ziółkach każdy z graczy wcieli się w ogrodnika starającego się wyhodować jak najlepsze zioła, które następnie przesadzi do dostępnych naczyń tworząc najbardziej efektywną kompozycję ziół.

Przygotowanie do gry rozpoczynamy od rozdania graczom kompletu naczyń w wybranym przez siebie kolorze. Następnie tasujemy wszystkie karty ziół i w zależności od liczby graczy usuwamy wybraną liczbę kart z talii:

 • Gdy gramy w 2 graczy – 24 karty,
 • Gdy gramy w 3 graczy – 12 kart,
 • Gdy gramy w 4 graczy – nie usuwamy kart.

Gotową talię kładziemy na środku stołu, rewersem do góry. Obok tak utworzonej talii ziół kładziemy bonusową kartę ziołowego ciasteczka, która może trafić tylko do jednego gracza, o ile tylko spełni warunek zasadzenia w szklanym wazonie wszystkich rodzajów ziół specjalnych. Obok talii ziół zostawiamy pustą przestrzeń, która będzie stanowiła wspólny ogród wszystkich graczy. Każdy z graczy rozkłada przed sobą swoje 4 naczynia, pod którymi zostawia trochę miejsca na swój prywatny ogród. Także w Niezłych Ziółkach każdy z graczy będzie mieć dostęp do dwóch ogrodów – jednego wspólnego, dostępnego dla wszystkich oraz jednego prywatnego ogrodu dostępnego wyłącznie dla niego.

Niezłe Ziółka - przygotowanie gry dla 2 osób
Niezłe Ziółka – przygotowanie gry dla 2 osób

Gra przygotowana, możemy zaczynać! Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która jako ostatnio sadziła zioła lub używała ich w kuchni. Począwszy od tej osoby każdy z graczy po kolei będzie wykonywał 1 lub 2 akcje w odpowiedniej kolejności, a są to:

 1. Przesadzenie ziół – akcja opcjonalna, w której gracz może przesadzić zioła do jednego, wybranego naczynia. W tym celu ogrodnik zbiera z jednego lub obu ogrodów zestaw ziół wymagany przez daną kartę naczynia. To z jakiego ogrodu i w jakiej kombinacji gracz zbierze zioła, zależy wyłącznie od niego. Kart nie bierzemy na zapas, zebrane karty ziół muszą od razu zostać zasadzone pod wybranym naczyniem. Kompozycję ziół układamy pod danym naczyniem w formie zakrytego stosu, tak, by prawa krawędź stosu wskazywała liczbę kart i punktację zestawu, co będzie sumowane na końcu gry. Dane naczynie możemy użyć w grze tylko raz.
małe doniczki do sadzenia par tych samych ziół
Małe doniczki do sadzenia par tych samych ziół – 3 pary to 12 punktów
Duża donica do sadzenia tych samych ziół. 5 kart to 18 punktów
Duża donica do sadzenia tych samych ziół. 5 kart to 18 punktów
Drewniana skrzynka do sadzenia różnych rodzajów ziół. 6 rodzajów ziół to 12 punktów
Drewniana skrzynka do sadzenia różnych rodzajów ziół. 6 rodzajów ziół to 12 punktów

2. Sianie ziół – po akcji opcjonalnej, gracz dobiera kartę z talii ziół i po jej obejrzeniu decyduje gdzie ją zasadzi. Może ją umieścić we własnym ogródku lub dołożyć do wspólnego ogródka. Następnie gracz dobiera drugą kartę z talii i umieszcza ją w ogrodzie, którego nie wybrał w pierwszym ruchu. Także jeśli pierwsze zioło zasadzimy w prywatnym ogrodzie, kolejne musimy we wspólnym ogrodzie – i na odwrót.

Gra kończy się w momencie, gdy wyczerpała się talia ziół i gracze nie mogą już użyć żadnego ze swoich naczyń. Wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów za wszystkie swoje naczynia oraz za zioła, które zostały w jego własnym ogródku. Punktacja za każdy zestaw ziół wskazana jest na kartach naczyń, sumujemy wynik, do którego dodajemy jeszcze 1 punkt za każde zioło, które pozostało w naszym prywatnym ogrodzie.

Wariant solo.

Przygotowanie do rozrywki wygląda podobnie, jak w wariancie podstawowym, z kilkoma małymi zmianami. Na początku usuwamy z talii połowę kart, czyli 36 kart ziół. Następnie odkrywamy wierzchnią kartę ze stosu i kładziemy obok, tworząc w ten sposób stos kart odrzuconych. Rozkładamy swoje karty naczyń i szykujemy kartę osiągnięć, która wskaże nam na koniec gry jakim jesteśmy ogrodnikiem. Kartę ciastka ziołowego wykładamy koło stosu kart ziół, w wariancie solo również mamy szansę na zdobycie bonusowych punktów.

Niezłe Ziółka -wariant solo
Niezłe Ziółka -wariant solo

Kolejnym krokiem jest odkrycie dwóch kart, które będą stanowić wspólny ogród oraz trzech kart, które kładziemy pod kartami naczyń – w swoim prywatnym ogrodzie. Jesteśmy gotowi do rozgrywki!

Przygotowanie do gry w wariancie solo
Przygotowanie do gry w wariancie solo

W wariancie solo również wykonujemy akcje przesadzania i siania ziół. Akcja przesadzania niczym się nie różni od wariantu podstawowego, w akcji siania ziół mamy parę różnic.

 • Po pierwsze gracz zamiast 2, odkrywa 3 karty ziół – jedna musi być trafić do wspólnego ogrodu, druga do prywatnego, a trzecia na stos kart odrzuconych. Oczywiście to gracz decyduje, gdzie zasieje dane zioło.
 • Po drugie jeśli w pewnym momencie we wspólnym ogrodzie zostanie położona 5 karta, to wszystkie zioła niestety musimy odłożyć na stos kart odrzuconych, co stanowi niemałe utrudnienie.

Gra kończy się momencie, gdy nie możemy już przesadzić żadnych ziół lub talia ziół się wyczerpała – wówczas gracz może wykonać po raz ostatni akcję przesadzania ziół. Podliczamy punkty i sprawdzamy wynik na karcie osiągnięć.

Wyniki w wariancie solo
Wyniki w wariancie solo

Warianty drużynowe.

W Niezłe Ziółka możemy również grać w drużynach dwuosobowych. Są dwa warianty – zwykły drużynowy oraz ekspercki. Grę szykujemy zgodnie z podstawowymi zasadami gry, tym razem żadnych kart ziół nie usuwamy. Podobnie jak w wariancie solo, jedynie w akcji siania ziół mamy małe zmiany. Mianowicie każdy z graczy wykłada na stół aż 3 karty ziół –do wspólnego ogrodu, do prywatnego ogrodu oraz do prywatnego ogrodu ogrodnika ze swojej drużyny. Gra trwa łącznie 6 rund, w każdej zagrywanych jest aż 12 kart. Na końcu gry gracze z drużyny podliczają i sumują swoje punkty, wyłaniana zostaje zwycięska drużyna. W zwykłym wariancie drużynowym gracze mogą konsultować się ze sobą i opracowywać wspólną strategię. W  przeciwieństwie do wariantu eksperckiego, w którym członkowie zespołu już nie mogą ze sobą dyskutować. Co więcej, w wariancie tym na koniec gry nie sumujemy wyników obu graczy z drużyny. O wygranej decyduje wynik gracza, który zdobył mniej punktów w swej parze.

Niezłe Ziółka – moje wrażenia.

Niezłe Ziółka są bardzo niepozorną grą. Początkowo wydawało nam się, że jest to tytuł prosty i niezbyt wymagający, ale szybko przekonaliśmy się, że wymaga nieco pomyślunku i pewnej strategii. Gracze muszą obserwować swoje poczynania, próbować przewidzieć najbliższe ruchy przeciwników. Chwila nieuwagi a nasi rywale sprzątną nam sprzed nosa pożądane przez nas ziółka. Czasem z naszej winy, bo zachłanność jednak wzięła górę – „A poczekam jeszcze jedną rundę i zdobędę komplet punktów w danym naczyniu…”. A rywale nie śpią! Ale to jest właśnie piękne w tej grze, mimo niemałej losowości, to właśnie strategia i wyczucie czasu mają największe znaczenie. Niezłe Ziółka najbardziej podobają mi się w wariancie dwuosobowym, bo w komplecie jest już pewien chaos i ciężej zdobyć wysokie wyniki. W pełnym składzie dużo lepiej sprawuje się wariant drużynowy – czy to zwykły, czy ekspercki. Niezłe Ziółka posiadają również wariant solo, który powiem szczerze pozytywnie mnie zaskoczył i na pewno będę do niego wracać. W chwili nudy można zasiąść do szybkiej rozgrywki, by sprawdzić jakim się jest ogrodnikiem. Bardzo miłym akcentem od wydawnictwa Granna było dodanie do pudełeczka kart, w których dowiadujemy się sporo o ziołach występujących w grze. Mamy opis nie tylko pochodzenia, wyglądu, czy zastosowania zioła, lecz także ciekawostki na temat danego zioła. Mała rzecz, a cieszy 🙂

Podsumowanie.

Niezłe Ziółka wydawnictwa Granna to karciana gra dla 1-4 osób w wieku 8+. Zadaniem graczy jest sianie i przesadzania ziół  w taki sposób, by stworzyć jak najbardziej efektywną kompozycję aromatycznych ziół. Niezłe Ziółka mają niezwykle proste zasady, które w mig opanują nawet początkowi gracze. Tylko dwie akcje, a naprawdę sporo kombinowania. By wygrać trzeba być czujnym i bacznie obserwować poczynania przeciwników. Samo wykonanie gry stoi na wysokim poziomie. Grafiki są śliczne i niezwykle kojące. Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić, to karty, które przez matową powłokę sklejają się ze sobą i ciężko je oddzielić. Na szczęści z rozgrywki na rozgrywkę mam wrażenie, że problem ten jest nieco mniejszy. Niezłe Ziółka kupimy już za ok. 30 zł, co uważam, że jest bardzo przyzwoitą ceną. Czas rozgrywki jednej partii spokojnie mieści się w 20 minutach, więc gra doskonale sprawdzi się jako rozgrzewka lub przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami. Jeśli szukacie tytułu do szybkich, wciągających rozgrywek to koniecznie przyjrzyjcie się tej pozycji.

Plusy.

+ Proste zasady.

+ Pozornie lekka, gdyż wymaga jednak trochę kombinowania.

+ Piękna szata graficzna.

+ Krótki czas rozgrywki.

+ Karty o ziołach – działanie i ciekawostki o ziołach.

+ Dobra cena.

+ Warianty solo i drużynowe.

Minusy.

– Karty przez matową powłokę lubią się sklejać.

Niezłe Ziółka – instrukcja do gry.

 

Grę udostępniło wydawnictwo GRANNA.

Serdecznie dziękujemy!

2 responses... add one

Witam.
Właśnie Mikołaj przyniósł tę grę mojej córce 🙂 Instrukcja niby prosta i łatwa, ale jakoś nie mogłem zrozumieć, czy do konkretnego naczynia można przesadzać tylko raz, czy kilka razy. Wprost z instrukcji to moim zdaniem nie wynika. Graliśmy najpierw z możliwością dosadzania, ale był pewien chaos, bo trzeba było zaglądać do kart ułożonych pod naczyniem i sprawdzać, co jeszcze można dołożyć. Dzięki temu artykułowi będę już wiedział co i jak, dzięki.

Leave a Reply