Motyle - logo

Koala Mądrala zaprasza na Motyle.  

Dzisiaj wracamy z propozycją gry dla tych najmłodszych, ale to naprawdę najmłodszych! Wraz z sympatycznym futrzakiem: Koalą Mądralą, chciałabym Was zachęcić  do wspólnej, rodzinnej zabawy. Znajdźmy jakiś chłodny kącik i ruszajmy ze swoimi maluchami na Motyle!

Motyle - pudełko
Motyle – pudełko

Co znajdziemy w pudełku?

Zanim przyjrzymy się elementom gry,  na uwagę zasługuje samo opakowanie. Gry z serii Koala Mądrala wykonane są z trwałej mikrofali pokrytej lakierem UV. Dodatkowo z jednej strony mają rączkę, dzięki której zwykłe pudełko zamienia się w teczkę – z łatwością każde dziecko będzie mogło wszędzie zabrać swoją ulubioną grę. W pudełku znajdziemy: 32 dwustronne tekturki Motyli, 1 kostkę z kolorami, 1 standardową kostkę z oczkami, 12 żetonów graczy oraz instrukcję. Kwadratowe kartoniki, podobnie jak pudełko, wykonane są z dosyć grubej tektury. Pokrycie lakierem UV sprawia, że kafelki Motyli pięknie błyszczą i zachowują intensywne kolory. Gra jest dedykowana dla tych najmłodszych, także przy takim wykonaniu elementów, nie ma obawy,  że szybko się zniszczy.

Motyle - zawartość opakowania
Motyle – zawartość opakowania

Motyle mamy przeróżne – o różnych kształtach i kolorach.  Jednokolorowe, dwukolorowe, ale także wielokolorowe! Sami zresztą zobaczcie.

Przykładowe kartoniki Motyli
Przykładowe kartoniki Motyli

„Jak motyle, jak motyle, wzlećmy jeszcze choć na chwilę …”

W Motyle możemy grać w dwojaki sposób. W pierwszym wariancie dzielimy kartoniki na dwa stada: mniejsze, składające się z 12 Motyli oraz większe, składające się z 20 Motyli. Żetony graczy odkładamy do pudełka. W tym wariancie nie są nam potrzebne. Celem każdego z graczy będzie złapanie jak największej liczby kolorowych owadów. W pierwszej kolejności zajmujemy się małym stadem. Chwytamy kartoniki i podrzucamy Motyle, by opadły na  środek stołu. Najmłodszy gracz rzuca kolorową kostką i ma do wyboru jedną z dwóch akcji:

1. Wybiera ze stołu 1 Motyla, który ma kolor przedstawiony na kostce. Jeśli nie ma takiego Motyla (w dalszym etapie rozgrywki), ruch się kończy.

2. Gracz chce zdobyć więcej niż 1 Motyla, więc decyduje się zaryzykować i rzuca dodatkowo kostką z oczkami. Jeśli na stole znajduje się co najmniej tyle Motyli w wylosowanym wcześniej kolorze, ile wskazuje kostka, to ryzyko się opłaciło. Gracz może więc zgarnąć w swojej turze do 6 motyli. Jednak jeśli po wyrzuceniu kostką z oczkami, okaże się, że nie ma aż tyle Motyli w danym kolorze, to niestety ruch stracony, kolejka przechodzi na kolejnego gracza.

Po kolei gracze rzucają i zbierają motyle, aż do momentu kiedy zostaną wyłapane wszystkie Motyle z małego stada. Chwytamy kartoniki z większego stada i podrzucamy nad stołem. Zasady gry się nie zmieniają, gramy do momentu wyłapania wszystkich Motyli z drugiego stada. Wygrywa gracz, który może się pochwalić największą liczbą Motyli.

Cztery żółte Motyle
Cztery żółte Motyle
Gracz wyrzucił czerwony kolor, zdecydował się na rzut kostką z oczkami, gdyż dużo jest czerwonych Motyli
Gracz wyrzucił czerwony kolor, zdecydował się na rzut kostką z oczkami, gdyż dużo jest czerwonych Motyli. Wyrzucił „3”, wybiera 3 czerwone Motyle.

W drugim wariancie gry, gracze będą się bawić w obstawianie. Tym razem nie dzielimy Motyli na stada. Od razu wystawiamy na stół wszystkie 32 kartoniki. Podrzucamy, bądź układamy losowe płytki Motyli na stole. Następnie każdy z graczy dostaje po 3 żetony określonego symbolu – kółka, kwadratu, trójkąta lub gwiazdki. Podobnie jak w pierwszym wariancie, celem wszystkich graczy będzie zdobycie jak największej kolekcji Motyli. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz – kładzie jeden ze swoich żetonów na wybranym przez siebie Motylu. Następnie każdy po kolei będzie obstawiał po 1 Motylu, do momentu aż każdy z graczy wyłoży swoje 3 żetony. Na jednym kartoniku może znajdywać się tylko jeden żeton.

Obstawianie Motyli
Obstawianie Motyli

Kiedy każdy obstawił po 3 Motyle, najmłodszy gracz rzuca kolorową kostką. Następnie zdejmuje wszystkie żetony, pod którymi znajdują się motyle nie posiadające wylosowanego koloru, a kartoniki przewraca się na drugą stronę. Żetony wracają do graczy. Aktywny gracz decyduje, czy przekazuje kolejkę swojemu sąsiadowi, czy też próbuje jeszcze raz rzucić kostką. Każdy bowiem może wykonać od 1 do 3 rzutów w swojej turze. Na koniec tury każdy z graczy bierze tyle motyli, ile przetrwało pod ich żetonami. Tura przechodzi na kolejnego gracza, który jako pierwszy będzie obstawiał na nowo Motyle. Gra trwa do momentu, gdy któryś z graczy nie jest w stanie zużyć wszystkich swoich żetonów. Następuje podliczenie Motyli i wyłonienie zwycięzcy.

Podsumowanie.

Motyle to szybka gra dla 2 – 4 osób od 3 roku życia wydana przez wydawnictwo TREFL. Jest to wesoła gra edukacyjna, która rozwija pamięć i spostrzegawczość. Motyle to świetna gra do nauki kolorów! Co więcej uczy również strategicznego myślenia – czy warto rzucać kostką, czy też nie warto ryzykować? Wykonanie gry stoi na wysokim poziomie. Dzięki lakierowanemu, grubemu kartonowi grę na prawdę ciężko zniszczyć. Bardzo duży plus za to – gra przecież jest dedykowana dla małych dzieci, które przeważnie lubią zgniatać wszystkie elementy. Jak dobrze poszukamy, to Motyle można kupić za mniej niż 20 zł, więc rodzice powinni również być zadowoleni – za tak niską cenę kupią wiele godzin dobrej zabawy. Podoba mi się pomysł rączki na pudełku, dzięki temu każde dziecko bez problemu zabierze ze sobą grę. Jednakże samo pudełko mogłoby być spokojnie mniejsze. Ale to już standard, że wydawcy robią za duże pudełka. Motyle to dobra gra, ale raczej dla tych najmłodszych, nieogranych jeszcze dzieci. Może to być doskonała pozycja dla malców, którzy dopiero wkraczają w świat gier. Dla tych, którzy są już ograni, to będzie to pozycja do zagrania raz na jakiś czas. Mojej siostrzenicy podoba się gra, ale nie męczy mnie kolejną i kolejną rozgrywką. Ale nie ma co się dziwić, skoro 4- latka potrafi samodzielnie grać w Fasolki, czy w Carcassonne. Wszystko więc zależy indywidualnie od dzieci.

Plusy.

+ Szybka rozgrywka: 10-20 min.

+ Łatwe zasady.

+ Walory edukacyjne: nauka kolorów, spostrzegawczości oraz logicznego myślenia.

+ Solidne wykonanie – gruby, lakierowany karton.

+ Niska cena.

Minusy.

– Za duże pudełko.

– Dla starszych dzieci będzie to gra typu „raz na jakiś czas”.

2 responses... add one

Leave a Reply