Mistakos - logo

Mistakos, czyli walka o stołki.

Dzisiaj propozycja gry z kategorii, która gości u nas dość rzadko. Mistakos – bo o nim mowa – to  gra zręcznościowa, która mechaniką przypomina Jengę z elementami bierek. Brzmi ciekawie prawda? A co jeżeli dodam, że głównym bohaterem gry są… krzesła?! Zapraszamy na recenzję Mistakos.

Mistakos - pudełko
Mistakos – pudełko

Zawartość opakowania.

Mistakos to gra wyjątkowa, nie tylko z uwagi na tematykę, ale i zawartość opakowania. W pudełku znajdziemy 24 krzesełka w 3 kolorach.

Mistakos - zawartość opakowania
Zawartość opakowania

Krzesełka wykonane są z tworzywa, a każde z nich różni się nieznacznie od pozostałych. Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to nie można się do niczego przyczepić. Elementy są wytrzymałe i z pewnością posłużą w nie jednej walce o stołki.

Mistakos - krzesła mix
Krzesła

Mistakos - krzesła

Mistakos - krzesła 2

Co ciekawe w pudełku nie znajdziemy instrukcji do gry. Zasady gry zostały nadrukowane na spodzie opakowania. I zasadniczo jest to bardzo dobry pomysł, bo reguł jest tak mało, że skoro zmieściły się na pudełku, to czemu go nie wykorzystać. Przynajmniej instrukcja się nie zgubi;)

Mistakos - instrukcja
Zasady gry

Zasady gry.

Zasady gry są bardzo proste i ograniczają się do tego, że każdy z graczy wybiera jeden kolor krzeseł. Następnie gracz wybrany jako pierwszy układa jedno ze swoich krzeseł na stole – jest to pierwsze i jedyne krzesło, które może dotykać podłoża. Po kolei kolejni gracze dokładają następne krzesła w taki sposób, aby żadne z nowo dołożonych krzeseł nie dotknęło podłoża.

Mistakos - budowa konstrukcji
Przebieg rozgrywki

To, w jaki sposób gra się zakończy zależy od wariantu rozgrywki, który wybierzemy. Wariant 1. mówi, że jeżeli jakiś gracz zrzuci krzesła to stają się one jego punktami karnymi. Kiedy wszyscy ułożą wszystkie swoje krzesła każdy sprawdza ile ma karnych krzeseł i oczywiście posiadacz ich najmniejszej liczby wygrywa.

Wariant 2. mówi, że jeżeli zrzucimy jakieś krzesło staje się ono naszym krzesłem i musimy je ułożyć w kolejnych turach. Ten kto pierwszy pozbędzie się swoich krzeseł – wygrywa.

Mistakos - dodatkowe z rozgrywki
Tym razem coś nie wyszło…

Wrażenia z rozgrywki.

Mistakos to bardzo ciekawa pozycja. Gra, tak jak wspominałem, spotyka się gdzieś w pół drogi z bierkami oraz Jengą. Do tego krzesła jako temat przewodni… brzmi co najmniej intrygująco. Ja pierwszy raz natknąłem na Mistakos będąc w gościach i od razu tytuł przyciągnął moją uwagę. Szybka lektura zasad i już po 2 minutach od spostrzeżenia pudełka można było zaczynać rozgrywkę. No po prostu czad. A kolejne 15 minut później domagałem się następnej partii. Gra co prawda po kilku rozgrywkach domaga się przerwy – w końcu ile można układać krzesła, jednak po paru dniach rozgrywka znowu jest tak samo świeża i emocjonująca  jak podczas pierwszej partii.

Podsumowanie.

Mistakos to gra zręcznościowa dla 1-3 osób od wydawnictwa Trefl. W czasie rozgrywki, która jest ciekawą wariacją na temat Jengi, gracze budują stos z krzeseł, starając się jednocześnie nie zburzyć całej konstrukcji. Proste zasady, szybkość rozgrywki oraz mechanika sprawiają, że Mistakos to pozycja w zasadzie dla każdego. Gra idealnie sprawdzi się nie tylko jako filler, albo rozgrzewka przed cięższymi tytułami, ale również jako bohater wieczoru, będący tłem dla rozmów towarzyskich. Wykonanie stoi na dobrym poziomie i zasadniczo nie ma się do czego przyczepić. Jedyny mankament jaki gra posiada, to ograniczenie rozgrywki do 3 osób, ale to akurat łatwo obejść – bo przecież nic nie stoi aby podzielić stołki np. pomiędzy 6 graczy. Reasumując, Mistakos to dobry tytuł, który polecam wszystkim szukającym prostej zręcznościówki.

Plusy.

+ Banalne zasady.

+ Szybkość rozgrywki.

+ Syndrom jeszcze jednej partii.

+ Krzesła jako motyw przewodni sprawdzają się zaskakująco dobrze.

+ Gra w zasadzie dla każdego.

Minusy.

– Ograniczenie rozgrywki do 3 graczy (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby grać w więcej osób).

 

Leave a Reply