Lucky Sock Dip - logo

Lucky Sock Dip – dorwij Skarpetkowego Potwora!

Czy zdarzyło Wam się kiedyś ubrać dwie różne skarpetki? Jeśli tak, to zgodzicie się pewnie ze mną, że wszystko to wina Skarpetkowego Potwora. Znowu buszował w naszej szufladzie! Powywracał, pomieszał, nabałaganił i uciekł! A nam zostawił do segregacji mnóóóóóstwo skarpet…Niech tylko wpadnie w moje ręce! Zapraszam na recenzję dziecięcej gry Lucky Sock Dip (Skarpetkowy Potwór) .

Lucky Sock Dip - pudełko
Lucky Sock Dip – pudełko
Uroczy Skarpetkowy Potworek
Uroczy Skarpetkowy Potworek

Zawartość pudełka.

W małym poręcznym pudełeczku znajdziemy: 48 kart rozmaitych skarpetek (w sumie 24 pary), 8 kart Skarpetkowego Potwora, 1 drewnianą figurkę potwora oraz instrukcję. Dzieciom przypadnie do gustu kolorowy potworek, który jest bardzo porządnie wykonany. Zresztą HABA znana jest z niepowtarzalnego wzornictwa, żywych kolorów i dobrej jakości. Ta niemiecka firma produkuje zabawki oraz gry, mając na priorytecie zarówno świetną zabawę, jak i stymulację rozwoju dzieci. Nasze wydanie jest angielskie i nieco różni się od wydania polskiego, w którym zamiast standardowych kart są karty w kształcie skarpet, a zamiast 8 kart Skarpetkowego Potwora jest 13 klamerek, które pozwolą uporządkować bieliznę. W instrukcji również jest troszkę inaczej, ale może to kwestia polskiego tłumaczenia.

Lucky Sock Dip - zawartość pudełka
Lucky Sock Dip – zawartość pudełka

Lucky Sock Dip – szalona pogoń za skarpetkami.

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości kart Skarpetkowego Potwora. Aby je otrzymać należy być pierwszą osobą, która  znajdzie pięć par takich samych skarpetek. Należy wykazać się dużą spostrzegawczością oraz refleksem, gdyż same odnalezienie skarpet może nie zapewnić nam zwycięstwa. W momencie gdy zdobyliśmy wymaganą liczbę par, należy dodatkowo chwycić Skarpetkowego Potwora, który znajduje się na środku stołu. Po zweryfikowaniu poprawności kart, zwycięzca tury dostaje kartę uśmiechniętego Potworka. Rozpoczyna się kolejna runda, karty mieszamy, na środku ustawiamy figurkę i na polecenie „Lucky Sock Dip!” lub polskie polecenie „Czas szukać szczęśliwych skarpetek!” gracze znowu nurkują w stos rozrzuconej po stole bielizny i rozpoczyna się szaleńcza pogoń za skarpetkami. W polskiej instrukcji, żeby wygrać, wymagane jest zdobycie jedynie 3 klamerek do bielizny. W naszym angielskim tytule, mowa jest o jak największej ilości kart Skarpetkowego Potwora, także znowu mała różnica.

Czas rozpocząć poszukiwania - Lucky Sock Dip!
Czas rozpocząć poszukiwania – Lucky Sock Dip!

Ogólna jednak idea jest ta sama. Ważne jest, żeby szukać jedną ręką, ale grając z maluchami, jak najbardziej możemy, a nawet powinniśmy nieco naginać tą zasadę i pozwolić by dzieci używały obu małych rączek. Uwaga! Niektóre skarpetki są na prawdę do siebie podobne i uwierzcie mi – można się w tym pośpiechu pomylić. Dlatego też, w momencie gdy któryś z graczy zabierze nam sprzed nosa Skarpetkowego Potwora, uważnie sprawdźcie, czy czasem się nie pomylił. Jeśli okaże się, że  któraś z par jest źle skompletowana, sprawdza się, ile poprawnych par mają pozostali gracze i na tej podstawie wyłania się „nowego” zwycięzcę. Jeśli pozostali gracze mają  identyczną liczbę kart, nikt nie dostaje karty, a karta Potworka trafia do pudełka. I tu kolejna różnica między wydaniami – w polskim wydaniu gry w przypadku opisanego wyżej remisu, wszyscy dostają po 1 wieszaku.

Podobne skarpetki - trzeba uważać!
Podobne skarpetki – trzeba uważać!

 

Lucky Sock Dip - karty potworków
Lucky Sock Dip – karty Potworków

Podsumowanie.

Lucky Sock Dip (Skarpetkowy Potwór) to szybka gra karciana dla 2 – 6 graczy od 4 lat. W grze tej liczy się przede wszystkim spostrzegawczość i refleks. Kto pierwszy zdobędzie 5 par identycznych skarpet,  a następnie chwyci szybko drewnianego Potwora, w nagrodę otrzyma specjalną kartę z wizerunkiem Skarpetkowego Potworka. Zawodnik z największą liczbą takich kart – wygrywa! Sama rozgrywka nie wymaga wielkich przygotowań, wystarczy wymieszać karty na stole, na środku ustawić drewnianą figurkę – i gotowe! Gra jest bardzo dynamiczna i trwa max 15 min. I to wtedy, kiedy gramy z tymi maluchami. Między wydaniami językowymi jest trochę różnic w zasadach i w wyglądzie samych elementów. Ogólna jednak idea gry jest ta sama – grzebiemy w stosie skarpet i szukamy identycznych par. Piękny, drewniany Potworek bardzo spodoba się dzieciakom. Nie dziwię się, jest przeuroczy! Gra fajna, lekka i przyjemna, lecz na dłuższą metę znudzi się. Zwłaszcza dzieciom, które znają i grają w wiele gier. Na uwagę zasługuje też cena, która jest zdecydowanie zawyżona.

Plusy.

+ Małe pudełeczko.

+ Dzieciom podoba się figurka uśmiechniętego, uroczego Skarpetkowego Potwora.

+ Ćwiczymy swoją spostrzegawczość i refleks.

+ Szybki czas rozgrywki.

+ Niektóre skarpety są bardzo podobne, dzięki czemu rozgrywka jest emocjonująca, bo łatwo o błąd.

Minusy.

– Nie jest to tytuł, w który dzieci będą chciały grać non stop – u nas były to max 2 powtórzenia i zmiana na inny tytuł. Ulubione gry mogą być wałkowane cały czas.

– Niestety gry wydawnictwa HABA mają raczej wysoką cenę – 50-60 zł za taką grę to zdecydowanie za dużo.

Leave a Reply