List Miłosny

Marzy Ci się ręka księżniczki? A może by tak napisać List Miłosny?

Stało się! Postanowiłeś wyznać Księżniczce Annette swoją miłość. Uznałeś, że najlepszym sposobem będzie napisanie Listu Miłosnego. Przelałeś swoje uczucia na papier. Niestety nie tylko Ty starasz się o rękę księżniczki. Pretendentów jest wielu, a księżniczka nie ma czasu na czytanie wiadomości od wszystkich zalotników. Twoim zadaniem jest, więc postarać się, aby księżniczka przeczytała właśnie Twój list.

List Miłosny jako minimalizm w czystej postaci.

List Miłosny
List Miłosny – pudełko
List Miłosny - zawartość opakowania
Zawartość opakowania

Nie przypominam sobie, żebym spotkał się kiedyś z grą, która ma tak mało elementów jak List Miłosny. W pudełeczku z grą znajdziemy instrukcję, 4 kart pomocy oraz 16 kart gry. Koniec! Nie ma więcej elementów. Są oczywiście również inne edycje gry wzbogacone o specjalne znaczniki, czy inne bajery, ale podstawowa edycja zawiera wszystkie niezbędne elementy, aby cieszyć się rozgrywką.

List Miłosny - wszystkie karty-vert
List Miłosny – wszystkie karty
List Miłosny - postacie
Karty gry reprezentują postacie, ich poziom na dworze oraz opis akcji, jakie dana postać wykonuje w momencie zagrania.

Droga do serca Księżniczki Annette wiedzie przez wiele rąk.

Mechanika gry jest niezwykle prosta. Na początku rozgrywki każdy z graczy dostaje kartę pomocy, która zawiera wszystkie niezbędne informacje. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie pierwszej rundy. Każda runda reprezentuje jeden dzień z życia dworu. W trakcie rozgrywki będziemy dążyli do tego, aby na koniec dnia to właśnie nasz List Miłosny został przeczytany przez księżniczkę. Rozpoczynający gracz tasuje wszystkie karty gry, rozdaje po jednej każdemu z zalotników, a jedną odrzuca bez oglądania (przy dwóch graczach, dodatkowo odrzuca się jeszcze 3 karty). Karta, którą posiada gracz reprezentuje postać, która aktualnie jest w posiadaniu napisanego przez zalotnika listu. Po rozdaniu kart rozpoczyna się właściwa rozgrywka. Pierwszy gracz dobiera drugą kartę i decyduje, którą z nich chce zachować, a którą odrzucić. W momencie odrzucania realizowana jest akcja opisana na karcie. Następnie akcję wykonuje kolejny gracz. Runda kończy się w momencie, gdy skończy się stos kart dobierania. Rundę zwyciężyć można na dwa sposoby. Pierwszy to wyeliminowanie pozostałych zalotników. Drugi sposób to posiadanie na koniec rundy postaci o najwyższej pozycji w królestwie. Wygranie rundy oznacza, że to właśnie nasz List Miłosny przeczytała księżniczka. Aby rozkochać w sobie Annette należy dostarczyć jej jak najwięcej Listów Miłosnych. Wygrywa zalotnik, który pierwszy dostarczy Księżniczce Annette określona liczbę listów zależną od liczby graczy.

  • 2 graczy – 7 Listów Miłosnych
  • 3 graczy – 5 Listów Miłosnych
  • 4 graczy – 4 Listów Miłosnych

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby modyfikować liczbę listów w zależności od dostępnego czasu, czy też jakości rozgrywki.

Podsumowanie.

List miłosny to gra, którą można w zasadzie określić trzema słowami: lekka, łatwa i przyjemna. Rozgrywka jest niezwykle intuicyjna, zasady można wytłumaczyć w 2 minuty. Dodatkowo niewielki rozmiar sprawia, że List Miłosny można zabrać ze sobą wszędzie, bo całe opakowanie z powodzeniem mieści się w kieszeni. Gra nie oferuje nam skomplikowanych rozwiązań, nie wymaga od nas też jakiegoś wybitnego wysiłku intelektualnego. Jest do doskonały przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami. Osoby, które przywiązują duża uwagę do oprawy gier ucieszy fakt, że połowa instrukcji to opis fabularny całej historii oraz postaci występujących w grze. Dodatkowym atutem jest również cena. Grę można kupić za 14-15 zł, co w świecie gier planszowych jest śmiesznie małą kwotą – chociaż w stosunku do zawartości pudełka uważam, że cena jest jak najbardziej adekwatna. Gra przewidziana jest dla 2-4 graczy, ale jak to zwykle bywa im więcej osób tym lepiej. Fenomenem Listu Miłosnego jest fakt, że w tej grze nie za bardzo jest się do czego przyczepić. Jeżeli musiałbym wskazać jakieś wady, wymieniłbym następujące elementy: słaba jakość kart, bardzo duża losowość oraz czas gry, który jest przeważnie dłuższy niż deklarowane 20 minut. Ponownie jednak muszę zaznaczyć, że są to wady wskazywane na siłę. Sama gra jest genialna w swojej prostocie i z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu, nie tylko fanom gier planszowych.

Plusy.

+ Prostota.

+ Mechanika.

+ Doskonały przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami.

+ Cena.

+ Szybkość rozgrywki.

+ Zdecydowany lider w swojej kategorii.

Minusy.

– Bardzo duża losowość.

– Jakość kart.

Leave a Reply