Kwiatki i Rabatki! - logo

Budowanie grządek, czyli Kwiatki i Rabatki!

Choć na dworze pogoda nas nie rozpieszcza, to jednak kalendarzowa wiosna trwa już od kilku dni. W oczekiwaniu na te cieplejsze chwile, zapraszam na bardzo wiosenną grę: Kwiatki i Rabatki! z serii Koala Mądrala bawi i uczy wydawnictwa Trefl. Zachęcam do wspólnej zabawy z Waszymi pociechami, niech Wasze stoły i stoliki ozdobią kolorowe, kartonowe kwiatki.

Kwiatki i rabatki! - pudełko
Kwiatki i rabatki! – pudełko

Kwiatki i Rabatki! – zawartość pudełka.

W średniej wielkości pudełku znajdziemy 48 tekturek oraz instrukcję. Płytki możemy podzielić na 45 płytek z różnymi rodzajami kwiatów oraz 3 płytki specjalne. Każda z 45 płytek składa się z 4 małych trójkątów przedstawiających odpowiedni kolor i rodzaj kwiatów. Mamy aż 6 rodzajów roślinek. Na rewersie kartoników zobaczymy cyfry od 1 do 4, które oznaczają:

  • Płytki 1 – są to płytki z jednolitym rodzajem i kolorem kwiatów (6 płytek),
  • Płytki 2 – są to płytki z dwoma rodzajami i kolorami kwiatów w różnej kombinacji (12 płytek),
  • Płytki 3 – są to płytki z trzema rodzajami i kolorami kwiatów w różnej kombinacji (12 płytek),
  • Płytki 4 –są to płytki z czterema rodzajami i kolorami kwiatów (15 płytek) oraz płytki specjalne, które są tak naprawdę jokerami – zastępują każdy kwiatek.

Na każdej z płytek 2,3 i 4 znajdziecie brązowe linie – jest to skopana ziemia oddzielająca różne gatunki kwiatów. Pomiędzy kępami  tego samego rodzaju kwiatów znajdują się zielone linie, które ułatwiają podliczanie punktów – w żaden sposób nie dzielą rabatek.

Płytki z kwiatkami
Płytki z kwiatkami

Jeśli chodzi o samo pudełko, to jak na taką ilość elementów, spokojnie mogłoby być o połowę mniejsze. Dobrze, że jest w środku mała wypraska, która trochę zmniejsza wnętrze opakowania, dzięki czemu płytki nie latają po całym pudełku. Przy okazji recenzji Motyli, wspominałam, że gry z serii Koala Mądrala wykonane są z trwałej mikrofali pokrytej lakierem UV. Dodatkowo z jednej strony mają rączkę, dzięki której zwykłe pudełko zamienia się w teczkę, którą każde dziecko będzie mogło wszędzie ze sobą zabrać. Jeśli chodzi o wykonanie płytek, to nie mam żadnych zastrzeżeń. Gruby, lakierowany karton sprawdzi się chyba we wszystkich warunkach. Naprawdę ciężko jest go zniszczyć, a patrząc na to, że gra jest dedykowana dla dzieci w wieku 4+, to bez wątpienia duża zaleta!

Kwiatki i rabatki!-zawartość pudełka
Kwiatki i rabatki!-zawartość pudełka

 

Kolorowe płytki
Kolorowe płytki kwiatów

Czas poczuć wiosnę, zasadźmy rabatki!

Zasady i przygotowanie gry są niezwykle proste. W grze zamieniamy się w ogrodników, którzy będą starali się zbudować swój własny ogród tak, by nie tylko zawierał jak największą rabatkę w jednym kolorze, lecz także miał jak najbardziej regularny kształt.  Jeśli chodzi o największą rabatkę, to liczą się wyłącznie zamknięte grządki – czyli takie, które otoczone są z każdej strony skopaną ziemią. Natomiast jeśli chodzi o kształt, to nie ma tu znaczenia, jakiego koloru są rabatki, liczy się kształt całego naszego ogródka. Gracz z największą sumą punktów – wygrywa.

Opis ogródka gracza
Opis ogródka gracza

Samo przygotowanie gry trwa zaledwie chwilę, wystarczy rozłożyć na stole płytki rewersem do góry, trochę przemieszać i tyle – jesteśmy gotowi do gry. W swoich ruchach, każdy z graczy będzie losował płytkę i dokładał ją do swojego ogródka. Dokładana tekturka z rabatką musi być ułożona w taki sposób, by wszystkie boki płytki pasowały gatunkiem kwiatów do pól naszego ogródka. Losowane płytki muszą być od razu ustawiane w ogródku, a raz położony kartonik zostaje na stole do końca gry. Jeśli zdarzy się sytuacja, że wylosowaną płytkę w żaden sposób nie da się dopasować do istniejących w naszym ogródku rabatek – gracz odkłada ją zakrytą do puli i traci ruch. Jak już wspominałam, wśród kartoników nr 4 znajdziemy 3 płytki specjalne, które zastępują każdy kolor i możemy je układać w dowolnym miejscu. Nie liczą się one do punktacji, ale bardzo pomagają w komponowaniu własnych rabatek. Gra kończy się, gdy z puli znikną wszystkie tekturki. Gracze liczą z ilu trójkątów składa się ich największa grządka, podliczają liczbę płytek, które tworzą największy prostokąt w ich ogródku i po zsumowaniu obu wyników, zostaje wyłoniony zwycięzca.

Bardzo szybkie przygotowanie do rozgrywki
Bardzo szybkie przygotowanie do rozgrywki

Oprócz standardowych zasad, wydawnictwo Trefl proponuje również inne, prostsze warianty gry, które sprawdzą się w graniu z dzieciakami i urozmaicą zabawę z grą Kwiatki i Rabatki! Mojej siostrzenicy chyba najbardziej odpowiada wariant Ogrodnika, w którym otrzymuje się  punkty za każdy trójkąt tworzący zamkniętą rabatkę. Liczy się trójkąty z wszystkich ułożonych w naszym ogródku rabatek.

Rozgrywka
Rozgrywka

Podsumowanie.

Kwiatki i Rabatki! to szybka gra dla 2-4 graczy od 4+. Jest to ciekawa pozycja dla najmłodszych. Uczy dzieci spostrzegawczości i kombinowania, gdzie położyć płytkę, by zbudować jak największą grządkę. Wykonanie gry nie budzi żadnych zastrzeżeń, wszystko jest na naprawdę wysokim poziomie. Pudełeczko, które zamienia się w teczkę, lakierowane płytki z grubego kartonu – jest bardzo dobrze. Gra jak najbardziej zda egzamin w obcowaniu z maluchami. Kwiatki i Rabatki! to świetny początek do wprowadzenia swoich pociech w świat gier planszowych. Zanim się obejrzycie, to dzięki tej pozycji, Wasz maluch zasiądzie do gry w trudniejsze gry kafelkowe tego rodzaju, takie jak np. Wilki i Owce czy Carcassonne.

Plusy.

+ Szybka rozgrywka: 15-30 min.

+ Łatwe zasady.

+ Solidne wykonanie – gruby, lakierowany karton.

+ Niska cena – ok.15 zł.

+ Doskonała pozycja do oswojenia dzieci z grami kafelkowymi.

Minusy.

– Trochę za duże pudełko.

– Dla starszych dzieci będzie to gra typu „raz na jakiś czas”.

Leave a Reply