Książęta Florencji - logo1

Książęta Florencji, czyli tetris w klimacie Odrodzenia.

Stań na czele włoskiej rodziny arystokratów i pokieruj jej działaniami w wielkim wyścigu do chwały. Zostań mecenasem wielkich twórców złotej epoki odrodzenia i zyskaj prestiż przyczyniając się do powstania wspaniałych dzieł renesansu. Wspólnie cofnijmy się w czasie i zagrajmy w Książęta Florencji.

Książęta Florencji - pudełko
Pudełko z grą

Zawartość pudełka.

Książęta Florencji zamknięci są w pudełku o raczej standardowej wielkości. Wewnątrz znajdziemy:

 • Planszę do gry,
 • 5 dwustronnych plansz graczy,
 • 30 żetonów budynków – 10 rodzajów po 3 sztuki,
 • 18 żetonów krajobrazów – 3 rodzaje po 6 sztuk,
 • 12 znaczników swobód – 3 rodzaje po 4 sztuki,
 • 6 znaczników architektów,
 • 7 znaczników błaznów,
 • 60 kart podzielony na 4 kategorie,
 • 6 pionków i 6 znaczników dla graczy – w tym jeden pionek gracza rozpoczynającego i jeden znacznik minimalnej Wartości Dzieła,
 • Żetony pieniędzy – o nominałach 100, 500 oraz 1000,
 • Instrukcję,
 • Karty rozszerzenia Muza i Księżniczka.
Książęta Florencji - zawartość
Co znajdziemy w opakowaniu

Jak widać elementów jest dość sporo i na początku można mieć problem z rozróżnieniem, co jest czym. Instrukcja jednak całkiem dobrze wszystko wyjaśnia, także spokojnie.

Zazwyczaj zaczynam opis elementów w kolejności, w której je wymieniłem, jednak tym razem zrobię wyjątek i zacznę od wypraski, której zdjęcie możecie zobaczyć poniżej.

Książęta Florencji - wypraska
Wypraska

Wypraska sama w sobie jest bardzo ładna, ale pewnie zastanawiacie się jak te wszystkie elementy, które są w pudełku, mieszczą się w niej? Ja też się nad tym zastanawiałem. Układałem, przekładałem i stwierdziłem, że odpowiedź jest jedna – otóż nie mieszczą się. Do wypraski nie wchodzą niestety żetony budynków – w związku z tym polecam trzymać je na dnie pudełka. Dopiero na tak przygotowanym „podłożu” proponuję układać wypraskę z pozostałymi elementami. Całość na dopełnienie przykrywamy planszami graczy, planszą do gry oraz instrukcją. Alternatywą są oczywiście woreczki strunowe.

Książęta Florencji - propozycja ułożenia zawartości
Propozycja ułożenia zawartości

Skoro już się trochę pożaliłem na wypraskę, czas przejść do właściwych elementów gry i tutaj w zasadzie nie ma się co rozpisywać, ponieważ Książęta Florencji to naprawdę porządnie wydana gra. Zarówno wykonanie, jak i stylizacja poszczególnych elementów stoi na bardzo dobrym poziomie. Grafiki oraz zdobienia mają oddawać charakter renesansowej Florencji i faktycznie tak się dzieje.

Książęta Florencji - elementy kartonowe
Elementy kartonowe

Wspominałem, że plansze graczy są dwustronne. Jedna strona wykorzystywana będzie w normalnej rozgrywce, natomiast druga strona, to element rozszerzenia Wspólne Budowanie, które również dołączone jest do gry. W czasie recenzji skupię się na wariancie podstawowym, a o Wspólnym Budowaniu napiszę parę słów w późniejszej części wpisu.

Książęta Florencji - plansze graczy
Dwustronne plansze graczy

Kolejny element przy którym warto się zatrzymać, to karty. Zostały one podzielone na klika rodzajów, czyli:

 • Karty Wolnych Zawodów,
 • Karty Prestiżu,
 • Karty Premii,
 • Karty Rekrutacji,
 • Karty rozszerzenia Księżniczka i Muza.
Książęta Florencji - karty
Karty

Na początku miałem pewne obawy związane z grubością kart, a w związku z tym z ich podatnością na gięcie. Jednak już po pierwszej rozgrywce okazało się, że obawy były bezpodstawne, ponieważ grubość kart jest idealnie dobrana do ich przeznaczenia. Karty będą prawie przez całą rozgrywkę leżeć na stole, a od samego leżenia raczej się nie powyginają:). Trochę szkoda, że karty posiadają czarne obramowanie – niestety powoduje to, że wszelkie uszkodzenia wynikające z tasowania mogą dość wyraźnie znaczyć karty, a tym samym psuć rozgrywkę. Jednak tak jak wspominałem, karty prawie przez całą grę będą leżeć na stole i tasować będziemy je w zasadzie tylko raz na partię. Mówiąc inaczej, jak będziemy uważać, to nic złego nie powinno się im przytrafić. Alternatywnie można rozważyć zakoszulkowanie.

Książęta Florencji - karty mix
Karty

Wśród kart znajduje się również parę sztuk, które należą do rozszerzenia Księżniczka i Muza i tutaj podobnie jak w przypadku rozszerzenia Wspólne Budowanie, informacji szukajcie w dalszej części wpisu.

Ostatnim elementem, o którym chciałbym wspomnieć, są pionki. Warto zwrócić uwagę na ich kształt, który trzeba przyznać, jest dość oryginalny. Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na rozgrywkę, ale jest to miły zabieg nadający Książętom Florencji wyjątkowości.

Książęta Florencji - pionki
Pionki

Książęta Florencji – cel i przygotowanie gry.

W czasie gry naszym celem będzie zachęcać wielkie umysły naszych czasów do tego, aby to właśnie u nas, w naszym pałacu zechciały prowadzić swoje badania i tworzyć wspaniałe dzieła. Zachęcać owych twórców będziemy poprzez stworzenie im odpowiednich warunków do pracy. Jak wiadomo, każdy ma inne preferencje. Jedni wolą prowadzić swoje badania w bibliotece, inni natomiast mają bardziej praktyczne podejście i wolą laboratorium. Nie samą pracą człowiek żyje, w związku z tym w naszym księstwie nie może zabraknąć również terenów rekreacyjnych. W momencie, w którym uda nam się przekonać któregoś z artystów lub badaczy, aby to właśnie u nas zechciał pracować, automatycznie stajemy się jego mecenasem, a za ukończone dzieło otrzymujemy uznanie, które przekłada się na prestiż. Kto w czasie 7 rund rozgrywki zbierze najwięcej punktów prestiżu ten wygra.

Przygotowanie do gry jest dość proste, ale zarówno setup, jak i niektóre zasady różnią się w zależności od liczby graczy, dlatego w opisie skupię się na wariancie dla 3 graczy.

Początkowo każdy z graczy wybiera postać – od tego wyboru będzie zależał tylko jego kolor. Następnie należy pobrać odpowiednią planszę, pionek, znacznik, 3500 florenów oraz 4 karty Wolnych Zawodów. Z 4 wylosowanych kart gracz wybiera 3, a ostatnią – niewybraną odrzuca.

Książęta Florencji - zestaw początkowy
Zestaw startowy

Kolejnym krokiem jest przygotowanie obszaru gry. W tym celu należy na środku stołu umieścić planszę do gry. Na górze planszy umieszczamy pozostałe pieniądze, które stanowić będą Bank. Teraz pozostałe elementy należy podzielić na dwie grupy, z których część znajdzie się na lewo, a część na prawo od planszy. Na lewo umieszczamy:

 • Elementy zielone: Las, Jezioro, Park,
 • Żetony błaznów i żetony architektów,
 • Karty Prestiżu,
 • Karty Rekrutacji.

Po prawej stronie znajdą się natomiast:

 • Budynki,
 • Swobody,
 • Karty Wolnych Zawodów,
 • Karty Premii.
Książęta Florencji - akcja - licytacja
Po lewej strona licytacji, a po prawej akcji

Na potrzeby dalszego opisu nazwijmy elementy leżące na lewo od planszy – stroną licytacji, a elementy leżące po stronie prawej – stroną akcji.

Na koniec należy umieścić czarny znacznik na polu oznaczającym pierwszą rundę, czarny pionek przekazać graczowi rozpoczynającemu oraz ustawić pionki graczy na początku toru punktowego.

Gra jest gotowa – można zaczynać.

Książęta Florencji - gotowa do gry
Książęta Florencji gotowi do rozpoczęcia

Książęta Florencji, czyli zaciekła walka o prestiż.

Wspomniałem już, że gramy przez siedem rund. O tym fakcie przypomina nam znacznik na torze rund.

Książęta Florencji - tor rund
Tor rund

Tor ten pełni jeszcze jedną ważną funkcję – wyznacza minimalną Wartość Dzieła, jakie może zostać ogłoszone w danej rundzie.

Każda runda podzielona jest na 2 fazy: licytację oraz akcję. Licytację rozpoczyna pierwszy gracz, który wybiera jeden z elementów leżący po stronie licytacji i zaczyna od podania kwoty, za jaką chciałby go kupić. Minimalna otwarcie licytacji to 200 florenów. Ważnym aspektem fazy licytacji jest fakt, że przedmiotu, który już został wylicytowany w danej rundzie, nie można ponownie zalicytować, np., jeżeli jeden z graczy wylicytował już Las, to pozostali gracze nie mogą licytować lasu w danej rundzie. Sprawia to oczywiście, że licytacje – szczególnie na późniejszym etapie gry – są niezwykle zaciekłe. Oczywiście jest jeszcze kilka zasad dotyczących licytacji, ale od ich wyjaśnienia jest instrukcja, która oprócz bardzo obszernego opisu zawiera także przykłady.

W tej fazie uwaga graczy skupiać się będzie na następnych możliwych do wylicytowania obiektach:

 • Elementy zielone – pozwalają na podnoszenie Wartości Dzieła poprzez zaspokajanie potrzeb artystów,
 • Żetony błaznów – podobnie jak elementy krajobrazu podnoszą wartość dzieła,
 • Żetony architektów – pozwalają obniżać koszty budowania oraz naginać pewne ograniczenia z nim związane,
 • Karty Prestiżu – pozwalają po spełnieniu określonych warunków na zdobycie na koniec gry dodatkowych punktów prestiżu,
 • Karty Rekrutacji – dają możliwość podbierania już zagranych kart Wolnych Zawodów.

Gdy wszyscy gracze dokonają licytacji, następuje faza akcji – i tutaj należy skupić swoją uwagę na stronę akcji. W tej fazie wszyscy gracze – począwszy od pierwszego – mogą wykonać maksymalnie 2 akcje, do których należą:

 • Ukończenie Dzieła – można by rzec, że ta akcja jest sensem Książąt Florencji. Wszystkie inne z naszych akcji realizowane są po to, aby móc ukończyć jak najwartościowsze dzieła. Kiedy zdecydujemy się na ukończenie dzieła, musimy zagrać jedną z posiadanych przez nas kart Wolnego Zawodu. Następnie należy przeliczyć, jakiej wartości jest dzieło i uwzględnić przy tym wszystkie premie. Tutaj warto przypomnieć, że ukończone Dzieło musi posiadać odpowiednią minimalną wartość zależną od rundy. Gracz, który ukończył dzieło, zaznacza to swoim znacznikiem (nie pionkiem!) na torze prestiżu oraz pobiera gotówkę w kwocie wartość dzieła x 100. Gracz może wymienić zdobyte właśnie pieniądze na punkty prestiżu według kursu 1 punkt za 200 florenów. Jeżeli się na to zdecyduje, oddaje odpowiednią kwotę i przesuwa swój pionek o odpowiednią ilość pól do przodu.
 • Postawienie budynku – gracz może wybrać jeden z dostępnych budynków i postawić go w swoim księstwie. Akcja ta jest oczywiście płatna, ale z pomocą architekta można obniżyć jej koszt lub nawet zniwelować go całkowicie.
 • Zakup karty Wolnego Zawodu – gracz może zakupić kolejne karty wolnego zawodu, zyskując tym samym możliwość ogłaszania kolejnych dzieł.
 • Ogłoszenie Swobody – swobody są to dodatkowe elementy, które czynią nasze księstwo jeszcze bardziej atrakcyjnym, a co za tym idzie dzieła, które w nim powstaną, będą bardziej wartościowe.
 • Pozyskanie karty Premii – karty premii pozwalają na jednorazowe zwiększenie Wartości Dzieła poprzez chwilowe zwiększenie atrakcyjności naszego księstwa. Np. za każdy park wartość naszego dzieła rośnie o 1.
Książęta Florencji - oblicznie WD
W tym przypadku WD wynosi 15 punktów. 3 za teren zielony, 4 za budynek, 3 za swobodę, 2 za błazna oraz po jednym za każdą kartę Wolnego Zawodu, czyli 3+3+4+2+1+1+1=15

Gdy wszyscy wykonają swoje akcje, należy sprawdzić, kto ogłosił najbardziej prestiżowe dzieło. Osoba, której się to udało dostaje bonus w postaci 3 punktów prestiżu. Gra toczy się do zakończenia 7 rundy. Kiedy to nastąpi, należy rozpatrzyć karty Prestiżu i ogłosić zwycięską rodzinę.

Książęta Florencji - rozgrywka
Rozgrywka

Książęta Florencji początkowo mogą wydawać się nieco zagmatwani, jednak po pierwszej partii wszystko powinno się rozjaśnić, ponieważ zasady gry nie są skomplikowane, a większość komplikacji wynika głównie z wprowadzenia w grze specjalnej terminologii oraz połączeniu w jednej grze kilku mechanizmów. Jednak z własnego doświadczenie mogę powiedzieć, że Książęta Florencji to gra, która początkowo sprawia wrażenie trudnej, potem wydaje się nam, że jednak nie jest wcale aż taka trudna, ale gdy w pełni odkryjemy jej potencjał – znowu zaczyna nas przytłaczać (pozytywnie) swoją złożonością i możliwościami. Warto dodać, że gra zmienia charakter w zależności od liczby graczy. W 2 osoby jest to tytuł lekki i przyjemny – w sam raz, żeby usiąść na 30-40 minut i rozegrać partyjkę. Jednak wraz z zwiększeniem liczby graczy, gra staje się coraz bardzie skomplikowana – zaczyna się kombinowanie i podbieranie, a licytacje robią się niezwykle zaciekłe.

Dodatki.

Wspominałem już, że polskie wydanie Książąt Florencji zostało fabrycznie wyposażone w 2 dodatki. Pierwszy z nich – Muza i Księżniczka – wprowadza do gry kilka nowych kart oraz dzieli fazę licytacji na 2 pod-fazy A1 i A2. Faza A1 – licytacja przebiega bez zmian, natomiast w fazie A2 mamy dodatkowo możliwość wylicytowania specjalnych kart – w tym tytułowych Muzy oraz Księżniczki. Wylicytowane karty przedstawiają osoby zaproszone do naszego pałacu, które w pewien sposób pozwalają nam naginać standardowe zasady. Na przykład tytułowa Muza wpływa na wartość Dzieł ukończonych w naszym księstwie, a na przykład Profesor pozwala nam na dobranie 1 karty Prestiżu lub 1 karty Premii. Mówiąc inaczej, dodatkowe karty postaci pozwalają nam tak naprawdę na rozegranie dodatkowych akcji lub spotęgowanie działania tych zagrywanych normalnie.

Książęta Florencji - Księżniczka i Muza
Karty dodatku Księżniczka i Muza

Kolejnym dodatkiem jest Wspólne Budowanie. W przypadku tego rozszerzenia, do gry wprowadzimy drugą stronę planszy gracza, w której jak zapewne zauważyliście obszar księstwa nie jest niczym ograniczony. Dzięki temu na samym początku rozgrywki – jeszcze na etapie przygotowania – należy połączyć wszystkie plansze biorące udział w grze według schematu opisanego w instrukcji, tworząc jeden wielki obszar gry. W czasie rozgrywki wszystkie księstwa nadal będą traktowane osobno, jednak w czasie akcji budowania swoje budowle częściowo będziemy mogli wznosić na terenach innych graczy. Trzeba zaznaczyć, że gdy budynek stanie na terenie dwóch księstw to obejmie on swoim działaniem każde z nich. Mówiąc inaczej, jeżeli postawimy w ten sposób np. Uniwersytet to drugi gracz również będzie posiadał w swoim księstwie Uniwersytet. Oczywiście co i gdzie będziemy budować, będzie ustalane drogą negocjacji i zazwyczaj będzie skutkowało tym, że gracz, któremu złożymy taką propozycję będzie musiał pokryć część kosztów budowy. Zaznaczyć jednak trzeba, że gra nie nakłada limitów kwotowych, w związku z czym możliwe są sytuacje, w których gracz, „zaproszony” do współpracy będzie musiał zapłacić więcej niż faktyczny koszt budowy.

Książęta Florencji - Wspólne Budowanie
Przykład połączonych plansz z rozszerzenia Wspólne Budowanie w wariancie dla 3 osób

Podsumowanie.

Książęta Florencji to gra dla 2-5 graczy od wydawnictwa Lacerta. W grze gracze wcielają się w głowy możnych rodzin Florencji rywalizujących o miano tytułowych Książąt Florencji. W kwestii wykonania to tak jak pisałem – Książęta Florencji to gra wykonana w sposób niezwykle staranny. Prawie wszystkie elementy, które znajdziemy w pudełku poddane zostały odpowiedniej stylizacji, mającej przybliżyć nas do Florencji czasów odrodzenia. Co prawda nie wiem, jak wyglądała wtedy Florencja, ale jakbym miał sobie wyobrażać, to byłoby to dość zbieżne z tym co prezentuje gra. Jedyny minus jaki mogę dać Książętom Florencji w kwestii wykonania dotyczy wypraski. Jest ona, co prawda ładna, ale ma się nijak do zawartości pudełka. Jeżeli chodzi o zasady oraz ich wytłumaczenie, to również nie ma się, do czego przyczepić i chociaż instrukcja początkowo może wydawać się nieco toporna, to jednak wyjaśnia ona wszystko w sposób jasny i klarowny. Jeżeli chodzi o skalowanie, to tak jak wspominałem – w zależności od tego, czy gramy w 2 czy w więcej osób otrzymamy zupełnie inny tytuł. W dwie osoby Książęta Florencji są przyjemną grą rodzinną, natomiast wraz ze wzrostem liczby graczy poziom trudności zdecydowanie rośnie. Mechanika gry działa bardzo dobrze. W czasie rozgrywki nie zdarzają się większe przestoje – wynika to głównie z faktu, że każdy z graczy już na samym początku wybiera pewną strategię, którą będzie się starał realizować w czasie rozgrywki. Oczywiście będzie ona na bieżąco modyfikowana, ale ogólny zarys najprawdopodobniej pozostanie bez zmian. Całkiem spory wpływ na to ma fakt, że gra praktycznie pozbawiona jest losowości i w zasadzie każdą decyzję można oprzeć o rachunek prawdopodobieństwa i wartość oczekiwaną. Dodatkowym plusem jest fakt, że Książęta Florencji zostali wyposażeni w 2 rozszerzenia, czyli Muzę i Księżniczkę oraz Wspólne budowanie. Każdy z nich rozwija grę w innym kierunku – pierwszy z nich stawia na dalszą optymalizację ruchów i maksymalne wykorzystanie dostępnych akcji, drugi natomiast stawia na interakcję pomiędzy graczami, a mówiąc ściślej, wprowadza do gry element negocjacji. Warto wspomnieć również o tym, że grę można kupić już nawet za ok. 80 zł, co jest niezwykle dobrą okazją. Reasumując, Książęta Florencji to gra, która pozornie sprawia wrażenie przyjemnego i lekkiego tytułu, jednak gdy już się w nią wgryziemy, odkryjemy, że jest to niezwykle zaawansowana i ciężka euro-strategia, w której niemałe znaczenie ma interakcja pomiędzy graczami.

Plusy.

+ Wykonanie.

+ Mechanika.

+ Klimat.

+ 2 dodatki – każdy z nich rozwija grę w innym kierunku otwierając zupełnie nowe możliwości.

+ Minimalna losowość – ogólnie nie jestem jej przeciwnikiem, ale w tym tytule jej ograniczenie sprawdza się idealnie, w końcu to euro-strategia.

+ Cena.

Minusy.

– Wypraska.

– Skalowanie – gra w 2 osoby wygląda zupełnie inaczej niż wariant  3-5 osób.

Książęta Florencji – instrukcja do gry.

 

Leave a Reply