Kraby - logo

Kraby, czyli zawody poławiaczy skorupiaków.

Gdzieś na odległych wodach okalających rajskie wyspy, toczą się dość nietypowe zawody. Kapitanowie statków wraz ze swoimi dzielnymi załogami konkurują w turnieju… poławiaczy krabów. Jeżeli jesteście gotowi również wziąć udział w tych niezwykłych zawodach, przygotujcie szare komórki, ponieważ dzisiaj zapraszam Was na Kraby.

Kraby - pudełko
Pudełko z grą

Zestaw poławiacza, czyli zawartość opakowania.

Wewnątrz opakowania znajdziemy następujące elementy:

 • 15 figurek krabów,
 • 120 żetonów krabów,
 • Planszę do gry,
 • 5 znaczników punktacji krabów,
 • 4 znaczniki punktacji graczy,
 • 4 statki – parawany,
 • Materiałowy woreczek na żetony krabów,
 • Instrukcję.
Kraby - zawartość
Zawartość opakowania

Zapewne pierwsze co rzuca Wam się w oczy, to dysproporcja pomiędzy wielkością opakowania a ilością elementów. Powiem szczerze, że gdy pierwszy raz otworzyłem Kraby zastanawiałem się, czy przypadkiem wewnątrz znajduje się właściwa gra albo czy w pudełku na pewno są wszystkie elementy. Karton od Krabów należy do całkiem sporych opakowań, natomiast ilość zawartości wcale nie powala. Gdyby nie plansza do gry, można by zaryzykować stwierdzenie, że cała gra zmieści się w woreczku śniadaniowym, natomiast w opakowaniu zmieści się cały obiad wraz z zastawą. Także tutaj zdecydowany minus.

Kraby - porównanie wielkości pudełka
Porównanie wielkości Krabów z grą Alchemicy. Jak widać zawartość Krabów jest znacznie skromniejsza, a wielkość pudełka różni się nieznacznie.

Skoro już trochę ponarzekałem, czas przejść do zawartości i zaczniemy od naprawdę miłego akcentu jakim są figurki krabów. Są one wykonane z tworzywa i pokolorowane żywymi, ale przyjemnymi dla oka kolorami. Figurki prezentują się niezwykle ładnie i w zasadzie nie spotkałem osoby, której by się one nie podobały.

Kraby - figurki krabów
Figurki krabów

Kolejny element, któremu się przyjrzymy, to żetony krabów. Wykonano je z dość grubego kartonu, co zapewnia ich odpowiednią trwałość. Wizualnie żetony prezentują się całkiem nieźle i chociaż nie są specjalnie piękne, to jednak nie sposób odmówić im pewnego uroku.

Kraby - żetony krabów
Żetony krabów

Teraz przyjrzymy się planszy do gry. Zostało ona zrobiona z grubego i wytrzymałego kartonu. Wizualnie prezentuje się w porządku, chociaż zgięcia są delikatnie mówiąc mało estetyczne. Poza tym nie do końca rozumiem koncepcji czarno-białego obramowania pola gry.  Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to ogólnie jest w porządku, jednak w naszym egzemplarzu pojawiły się ubytki, które nieco psują ogólny odbiór gry. Plansza została podzielona na obszar gry składający się ze 121 pól, w tym jednego pola z wyspą, toru punktacji oraz ściągi.

Kraby - plansza do gry
Plansza do gry

Następnym elementem do oceny są znaczniki punktacji krabów oraz graczy, chociaż chyba lepszym określeniem byłyby znaczniczki, ponieważ nie wiedzieć czemu są one niezwykle małe. Co prawda swoim rozmiarem wpasowują się do pól na torze punktacji, jednak na planszy zostało jeszcze tyle wolnego miejsca, że nic nie stało na przeszkodzie, aby zarówno znaczniki, jak i tor punktacji były zdecydowanie większe.

Kraby - znaczniki punktacji
Znaczniki punktacji
Kraby - porównanie wielkości znacznika
Porównanie wielkości znacznika

Ostatni element, któremu się przyjrzymy, to statki parawany. Wykonane są one z zaskakująco cienkiego kartonu, co mówiąc szczerze trochę mnie niepokoi, ponieważ obawiam się o ich trwałość. Jednak jak na razie spełniają swoją rolę całkiem nieźle, tzn. zasłaniają nasze kraby oraz prezentują zawartość naszej ładowni. Wizualnie wpasowują się do koncepcji gry wyglądając przy tym całkiem sympatycznie.

Kraby - statki parawany
Statki parawany

Przygotowanie oraz przebieg połowu.

Setup gry jest stosunkowo prosty. Na początku należy na środku stołu ułożyć planszę do gry, a każdemu z zawodników rozdać po jednym parawanie. Kolejny krok to przygotowanie odpowiedniej ilości żetonów i figurek krabów, zależnej od liczby graczy. Żetony wrzucamy do woreczka i mieszamy, po czym każdy z graczy losuje po 6 żetonów i chowa je za zasłonką. Figurki krabów należy umieścić koło planszy. Ostatni krok to przygotowanie odpowiednich znaczników do punktowania i tyle. Możemy zaczynać.

Kraby - przed rozgrywką
Można rozpoczynać połów

W czasie rozgrywki w Kraby, gracze będą wykonywać swoje ruchy naprzemiennie. Ruch gracza polegać składał się z 2 lub 3 czynności.

 • Dołożenie jednego z posiadanych krabów na planszę.
 • Dociągnięcie losowego kraba z woreczka.
 • Opcjonalnie gracz na koniec ruchu będzie mógł umieścić jedną z dostępnych figurek krabów w ładowni statku na jednym z wolnych pól.

Na tym etapie warto na chwilę się zatrzymać i powiedzieć parę słów o sposobie umieszczania krabów na planszy. Otóż naszych skorupiaków nie możemy ot tak po prostu położyć, gdzie nam się podoba. Dokładając nowego kraba, zaczynamy od brzegu i płyniemy nim w linii prostej dopóki się nie zatrzyma na innym krabie lub na wyspie leżącej na środku planszy. W związku z tym nowe kraby możemy wypuszczać tylko tak, aby mogły zatrzymać się na którejś z wymienionych przeszkód.

Kraby - umieszczanie krabów
Na powyższym przykładzie zielony i pomarańczowy krab mogą zostać umieszczone na zaznaczonych polach. Różowy krab natomiast nie może zostać wprowadzony na planszę, ponieważ nie będzie miał się gdzie zatrzymać

Dodatkowo następstwem powyższej reguły jest zasada, iż nie możemy wypuszczać naszych krabów tak, aby zablokowały dostęp do jakiegoś pola, ponieważ w czasie rozgrywki cała plansza musi zostać zapełniona.

Kraby - zakazany ruch
Nie możemy wprowadzić pomarańczowego kraba na pole A, ponieważ wtedy pole B stanie się niedostępne

Warto powiedzieć po co w ogóle będziemy umieszczać nasze kraby na planszy. Dokładając kolejne sztuki będziemy tworzyć zbiorowiska, które w zależności od wielkości będą warte określoną liczbę punktów i tak:

 • Samotny krab będzie wart -1 punkt,
 • 2 kraby dadzą 0 punktów,
 • 3 kraby dadzą 1 punkt,
 • 4 kraby to 3 punkty,
 • 5 lub więcej krabów to 5 punktów.

Na koniec gry będziemy sumować poszczególne kolory krabów, żeby sprawdzić ile punktów dany gatunek przyniósł poławiaczom.

Kraby - przykład punktowania
Gdyby zakończyć rozgrywkę niebieskie Kraby zebrałyby w sumie 4 punkty.

Wspominałem, że w czasie swojego ruchu gracz może pobrać figurkę kraba w swojej ładowni. Ładownia statku ma 3 miejsca: x1, x2, x3. Owe miejsca są to po prostu mnożniki punktów. Jeżeli umieścimy na miejscu x2 na przykład niebieską figurę, a na koniec gry niebieskie kraby zbiorą 4 punkty, to my dostaniem punktów osiem, ale uwaga, bo jeżeli niebieskie kraby przyniosą -4 punkty to my dostaniemy -8 punktów. Umieszczając kraby w ładowni musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze możemy mieć tylko jednego kraba określonego koloru w ładowni. Po drugie tylko jeden gracz może posiadać kraba określonego koloru na określonym znaczniku. Mówiąc inaczej, jeżeli umieścimy niebieskiego kraba na polu x3, to żaden inny gracz nie może umieścić niebieskiego kraba na polu x3.

Kraby - ładownia statku
Ładownia statku

Gra według powyższego schematu toczy się do momentu, kiedy wyłożony zostanie ostatni krab, zapełniając tym samym planszę do gry. Wtedy należy sprawdzić ile punktów zdobyły poszczególne gatunku krabów i przemnożyć je przez odpowiednie wskaźniki graczy. Ten, kto zdobędzie najwięcej punktów oczywiście wygrywa.

Kraby - rozgrywka
Połów trwa…

Podsumowanie.

Kraby to gra planszowa od wydawnictwa Granna przeznaczona dla 2-4 graczy w wieku co najmniej 7 lat. W grze wcielamy się w poławiaczy skorupiaków, których zadaniem jest zgromadzić wybrany gatunek tytułowych Krabów i odpowiedniej wielkości łowiska, rozganiając przy tym Kraby poszukiwane przez konkurencję. Gra jest całkiem udaną próbą nadania grze abstrakcyjnej fabuły, bo nie ma się co oszukiwać, że Kraby mogłyby być grą o kolorowych żetonach i też grałoby się w nie bardzo przyjemnie. Nie mniej, pomysł z Krabami uważam za jak najbardziej udany. Sama mechanika oraz zasady gry są niezwykle proste. Połóż żeton – weź żeton, w odpowiednim momencie określ, które żetony zbierasz. Cała zabawa polega na tym, że miejsc na położenie żetonu jest całkiem sporo i musimy wybrać takie, które jest najbardziej optymalne dla nas i jak najmniej optymalne dla kontr-poławiaczy. W związku z tym nie jestem pewien, czy Kraby aby na pewno nadają się dla dzieci w wieku 7 czy nawet 8 lat, ponieważ wbrew pozorom jest to dość zaawansowana gra wymagająca od zawodników planowania i przewidywania. A i umiejętność sprawnego liczenia też się przydaje. Nie mniej, z uwagi na wymagania gra posiada spory walor edukacyjny, co jest dość istotne przypadku gry familijnej. Gra z uwagi na fakt, że nie jest to typowa pozycja dla dzieci, działa bardzo dobrze również w towarzystwie dorosłych. Dodatkowym atutem jest skalowalność. Oczywiście im więcej graczy tym rozgrywka staje się bardziej losowa i nieprzewidywalna, jednak w żaden sposób nie odbiera jej to uroku. Gra według mnie zdecydowania cierpi na wykonaniu. Śmiesznie małe znaczniki punktów, absurdalnie wielki karton z grą, stanowczo za cienkie zasłonki oraz uszkodzona plansza sprawiły, że chociaż bym chciał, nie mogę ocenić tego na plus. Nie pomaga tutaj nawet obecność fantastycznych figurek krabów oraz całkiem przyjemnej szaty graficznej. Cena gry na chwilę obecną waha się w przedziale od około 45-80 złotych. Jest to spory przedział, którego górna granica trzeba sobie powiedzieć wprost, jest wzięta z kosmosu. Jednak dolna granica wydaje się dość uczciwa w stosunku do tego, co gra nam daje. Reasumując Kraby to gra familijna, która powinna doskonale sprawdzić się w przypadku rodzin lubiących wspólnie spędzać czas przy planszówkowym stole.

Plusy.

+ Proste zasady.

+ Szybki setup i niski downtime.

+ Doskonale sprawdza się zarówno w towarzystwie starszych, jak i młodszych.

+ Sprawne wprowadzenie fabuły do gry abstrakcyjnej.

+ Spory walor edukacyjny.

+ Dobrze się skaluje, aczkolwiek charakter gry nieco się zmienia wraz ze zmianą liczby graczy.

+ Bardzo dobrze wyważony element losowy – nie nasze kraby idealnie nadają się do przeszkadzania przeciwnikom.

Minusy.

– Wykonanie.

– Absurdalnie wielkie opakowanie z grą.

Kraby – instrukcja do gry.

Kraby – videoinstrukcja w serwisie YouTube.

 

Leave a Reply