Kingdomino - nagłówek

Kingdomino, czyli kolorowe domino.

Domino – gra stara jak znany nam świat, a kto wie może nawet starsza. Bez wątpienia klasyka wśród gier towarzyskich. Czy gra, której wiek liczony jest w tysiącach lat może zostać zaadaptowana jako nowoczesna gra planszowa i przebojem wedrzeć się do współczesnego świata planszówek?  Czy  gra tak stara może zostać odkryta na nowo? Dzisiaj zapraszamy na spotkanie z Kingdomino.

Kingdomino - pudełko
Pudełko z grą

Zawartość opakowania.

Wewnątrz opakowania znajdziemy:

  • Płytki startowe,
  • Trójwymiarowe zamki,
  • Drewniane znaczniki,
  • Płytki domina,
  • Instrukcję.
Kingdomino - zawartość opakowania
Zawartość opakowania

Wszystkie kartonowe elementy wykonane są solidnie i ładnie. Jest kolorowo, a przy tym przejrzyście.

Kingdomino - kafle
Kafle

W pudełku znajdziemy 8 drewniany meepli, po 2 w każdym kolorze. Ich kształt jest dość oryginalny i raczej nie spotkałem się z takim w żadnej grze wcześniej.

Kingdomino - mepple
Meeple

W Kingdomino znajdziemy 4 trójwymiarowe zamki, które są składane z kartonowych płytek. Chociaż dla samej rozgrywki ten element jest tak naprawdę zbędny, to jest to miły dodatek.

Kingdomino - zamki
Zamki

Ostatnim elementem, który jest wewnątrz opakowania jest oczywiście instrukcja. I co by się niepotrzebnie nie rozpisywać „książka” ma 4 strony, z czego pierwsza to okładka, a ostatnia spis wszystkich kafli, także sama treść mieści się na dwóch stronach – razem z obrazkami. Jest krótko, jest prosto i tyle wystarczy, żeby opisać instrukcję.

Kingdomino - instrukcja
Instrukcja

Rozbudowa królestwa, czyli cel gry.

W grze wcielamy się we władców, którzy postanowili poszerzyć granice swoich królestw i przyłączyć do nich krainy ościenne. Różnorodność i bogactwa owych krain sprawiają, że gracze kierujący poczynaniami swoich monarchów będą musieli decydować, które krainy zostaną włączone do ich domen. Gracz, który zapewni swojemu królestwu największe i najbogatsze ziemie,` wygra oraz zapewni swoim poddanym dobrobyt na długie lata.

Kingdomino - EF3

Kingdomino - EF1

Przebieg gry, czyli nie tylko rozmiar ma znaczenie.

Kingdomino to pozycja przeznaczona dla 2-4 graczy i w zależności od tego ilu zawodników stanie do walki, przygotowanie oraz przebieg rozgrywki może ulec pewnym modyfikacjom. Sama mechanika i zasady pozostają jednak niezmienne, dlatego skupimy się na opisie rozgrywki dla 4 graczy.

Na początku każdy z zawodników pobiera płytkę startową oraz pionka w wybranym przez siebie kolorze. Płytkę układa przed sobą i dodatkowo może na niej umieścić składany zamek, który jak wspominałem jest całkowicie zbędny, ale dodaje grze charakteru.

Kingdomino - płytka startowa
Płytka startowa

Kolejnym krokiem jest przygotowanie stosu płytek, w tym celu należy po prostu potasować wszystkie płytki i utworzyć z nich zakryty stos. Teraz z zakrytego stosu należny wziąć 4 płytki i ułożyć je w kolejności od najniższego numeru do najwyższego. Następnie płytki należy obrócić obrazami do góry.

Kingdomino - pierwsza runda
Pierwsza runda

W pierwszej rundzie wybrany gracz zbiera wszystkie pionki i losuje kolejność pierwszej rundy. Wylosowany gracz układa swój pionek na dowolnej niewybranej jeszcze płytce. Kiedy wszyscy gracze ułożą swoje pionki na płytkach, wybierane są kolejne 4 płytki, które podobnie jak poprzednio układamy zgodnie z numerami od najniższego do najwyższego i obracamy obrazkami do góry. W tym momencie rozpoczyna się właściwa rozgrywka. Gracz, którego pionek leży najwyżej bierze zarezerwowaną płytkę i układa na swojej planszy, a ściągniętego pionka układa na jednej z czterech nowo odsłoniętych płytek – będą one dostępne w kolejnej turze.

Kingdomino - druga runda
Druga runda

 

Kingdomino - w trakcie rozgrywki
W trakcie rozgrywki

Tutaj warto się wspomnieć jeszcze o układaniu samych płytek. W grze dostępne jest 6 rodzajów terenów, którym odpowiadają poszczególne pola na płytkach.

Kingdomino - rodzaje terenu
Rodzaje terenu

W czasie rozgrywki gracz będzie musiał układać swoje płytki z zachowaniem następujących zasad:

  • Przynajmniej jeden teren z dokładanej płytki musi pasować do terenu, który jest już na planszy.
  • Płytka startowa, jest Jokerem – pasuje do każdego terenu.
  • Pole gry to 5×5 terenów, czyli 2,5 płytki. Umiejscowienie płytki startowej na samej planszy nie ma znaczenia. Może być w środku, może być na krawędzi – bez znaczenia.
Kingdomino - ukończone królestwo
Ukończone królestwo

Na koniec rozgrywki następuje punktowanie. Każdy z graczy dostaje punkty, które są równe iloczynowi płytek danego pola oraz koron występujących na tych polach. Przykład punktowanie możecie znaleźć na poniższym zdjęciu.

Kingdomino - punktowanie
W tym przypadku gracz zdobył w sumie 38 punktów

Ten, kto zdobędzie najwięcej punktów oczywiście wygrywa.

Niby domino, ale jednak nie do końca, czyli czym właściwie jest Kingdomino?

Zgodnie z tym, o czym pisałem we wstępie, Kingdomino to współczesna adaptacja znanej niemal każdemu gry Domino.  Czy udana? Wydaje mi się, że tak, bo chociaż cel gry jest oczywiście odmienny niż w klasycznym Domino to sama mechanika dokładania płytek jest ściągnięta z pierwowzoru – po prostu cyferki zastąpiono obrazkami i zmieniona kilka ograniczeń. Mówiąc inaczej pozostawiono najbardziej rozpoznawalny element Domina, a cała reszta została zmodernizowana – i to w taki sposób, że otrzymaliśmy całkiem nowy i świeży tytuł.

Kingdomino - EF2

Kiedy pierwszy raz spotkałem się z nazwą Kingdomino moimi skojarzeniami były: domino, kolorowe królestwo, kafelki, szybka rozgrywka. I teraz, po ponad 40 rozegranych partiach muszę stwierdzić, że dostałem dokładnie to, czego oczekiwałem. Nie powiem, że trochę mnie to zaskoczyło – gra, która już samym tytułem opisuje mechanikę, elementy i ogólny zarys gry – szok!

Kingdomino - tytuł opisujący grę

Czy gra mi się podoba? Bardzo. Jest to obecnie najczęściej lądujący tytuł na naszym stole. I to nie tylko, dlatego, że rozgrywa jest błyskawiczna (w podstawowym wariancie w dwie osoby potrafimy zmieścić się razem z przygotowaniem w 6 minutach!). Kingdomino wbrew swojej prostocie jest tytułem dość głębokim. Dobranie każdej płytki wiąże się z pozostawieniem innej na stole, dlatego ciągle musimy kalkulować, czy bardziej opłaca nam się dobrać płytkę, taką która da nam więcej punktów czy taką która zapewni przewagę naszemu oponentowi. Kingdomino wymaga od nas czujności i ciągłego obserwowania poczynań przeciwnika, co jest bardzo pozytywne jak na tak prosty i krótki tytuł.

Kingdomino - EF4

Podsumowanie.

Kingdomino to familijna gra dla 2-4 graczy oparta na mechanice znanej niemal wszystkim gry Domino. Gra przenosi nas do niezwykle kolorowego świata, gdzie gracze, korzystając z mechaniki Domina starać się będą zbudować jak najbogatsze królestwo. Wykonanie gry stoi na bardzo dobrym poziomie. Solidne kartonowe płytki i piękne ilustracje nadają grze bajkowego wyglądu i przyciągają wzrok. Do tego proste zasady i krótki czas rozgrywki sprawiają, że Kingdomino jest pozycją wręcz idealnie sprawdzającą się jako gra familijna. Jeżeli szukacie gry familijnej lub przyjemnego fillera, to Kingdomino jest tytułem, na który powinniście zwrócić uwagę.

Plusy.

+ Bardzo proste zasady.

+ Krótki czas rozgrywki.

+ Efekt jeszcze jednej partii.

+ Solidne wykonanie.

+ Kolorowo 🙂

+ Udane przeniesienie klasycznego Domino do świata nowoczesnych gier planszowych.

Minusy.

– Losowość – niektórym może przeszkadzać, ale to w końcu tytuł familijny.

2 responses... add one

Bardzo fajna gra dla najmłodszych. Ja moim dzieciakom kupuję dużo gier edukacyjnych, bo to świetne połączenie: nauka przez zabawę 🙂

Gra bardzo prosta, ale nie wygląda na wciągająca. Córka pewnie zaraz wyrzuci ją w kąt, jak większość zabawek.

Leave a Reply