Kieszonkowce - logo

Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł i Kieszonkowiec logiczny: IQ.

Na naszej stronie Kieszonkowce gościły już nie raz i dziś ponownie wracają. Tym razem przyjrzymy się nowościom wydawnictwa Edgard, czyli: Kieszonkowcowi wiedza powszechna: Tęgi umysł oraz Kieszonkowcowi logicznemu: IQ. Seria Kieszonkowców liczy już sporo pozycji, a nowości nie odstają od swych poprzedników. Także jeśli jesteście gotowi na solidną dawkę wiedzy w formie zagadek i quizu, to koniecznie zapoznajcie się z naszą recenzją.

Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł i logiczny: IQ
Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł i logiczny: IQ

Co znajdziemy w pudełku?

W standardowych dla całej serii małych, kieszonkowych pudełeczkach znajdziemy 55 kart. Jak zwykle 54 karty z danego tematu plus jedna informacyjna o autorach, wydawnictwu i całej serii.

Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł - zawartość pudełka
Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł – zawartość pudełka

Karty w Kieszonkowcu wiedza powszechna: Tęgi umysł są podzielone na 9 kategorii tematycznych (po 6 kart z zakresu: Historia i polityka, Geografia, Muzyka, Sztuka i architektura, Film i literatura, Chemia, fizyka i astronomia, Biologia i medycyna, Technika i Różne), co zostało oznaczone małą ikonką w dolnym lewym rogu. Karty z tego samego tematu mają dodatkowo inną szatę graficzną, co pozwoli nam na szybsze ich rozróżnienie i ewentualne poukładanie. Na każdej z kart znajdziemy co najmniej jedną grafikę związaną z pytaniem, co w zasadzie nie jest potrzebne, ale zdecydowanie umila rozwiązywanie quizu i cieszy oko. Na każdej karcie mamy po 3 pytania i 3 odpowiedzi: a, b lub c. W sumie mamy więc aż 162 pytania z wiedzy powszechnej. Kieszonkowiec przeznaczony jest raczej dla osób dorosłych, ale myślę, że młodzież też spokojnie może po niego sięgać, by sprawdzić swą wiedzę.

Kieszonkowiec wiedza powszecha: Tęgi umysł - 9 kategorii tematycznych
Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł – 9 kategorii tematycznych

Kieszonkowiec logiczny : IQ to aż 109 zagadek logicznych przeznaczony dla osób w wieku 12+. 54 karty, które zmuszają nasze szare komórki do myślenia. Najwięcej zadań dotyczy odnajdywania kolejnego elementu ciągu oraz szukania schematów. Tu również mamy sporo rysunków, które stanowią same zagadki. Zadania są o zróżnicowanym poziomie trudności, co jest oznaczone liczbą gwiazdek przy nazwie zagadki. Jedna gwiazdka – zadania łatwe, które zazwyczaj nie wymagają większego zastanowienia się, dwie i trzy gwiazdki to już zadania, którym trochę więcej uwagi i czasu trzeba poświęcić.

Kieszonkowiec logiczny: IQ - zawartość pudełka
Kieszonkowiec logiczny: IQ – zawartość pudełka
Kieszonkowiec logiczny: IQ - przykładowe karty
Kieszonkowiec logiczny: IQ – przykładowe karty

Kieszonkowce – moje wrażenia.

Jak już nieraz można się było przekonać w moich recenzjach – bardzo lubię serię Kieszonkowców. Za co? Za małe pudełeczko, które mogę w zasadzie wszędzie ze sobą zabrać i umilić sobie czas podczas podróży, czy utykając gdzieś na dłużej w kolejce. Quizy i zagadki nie wymagają kompana do gry, więc w każdym momencie gdy najdzie nas ochota na chwilę rozrywki czy gimnastyki umysłu, to zawsze można sięgnąć po któregoś z Kieszonkowców (jest w czym wybierać). Wykonanie i szata graficzna tylko do tego zachęca. Kieszonkowce to świetna alternatywa do krzyżówek czy sudoku. A gdy ktoś chce do mnie dołączyć, to nie ma problemu, w parze również można rozwiązywać zadania. Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł sprawdza naszą ogólną wiedzę z wielu tematów. Jak to pisze samo wydawnictwo „Sprawdź się w podchwytliwych pytaniach quizowych, a finał „Jednego z dziesięciu” będzie należał do Ciebie!”. Coś w tym jest 😉 To co lubię w Kieszonkowcach quizowych, to to, że na rewersie kart nie ma tylko samej odpowiedzi a,b lub c lecz zawsze jakiś krótszy czy dłuższy komentarz lub ciekawostka. Dzięki temu quiz nie jest taki „suchy” i naprawdę łatwiej jest przyswoić trochę wiedzy. Po zwykłym quizie często po jakimś czasie zapomina się odpowiedzi, a dzięki takiemu komentarzowi do pytania ta wiedza zostaje z nami na dłużej. Jedynie mogę się przyczepić do tego, że niektóre grafiki (podobnie jak w poprzednich quizach z serii) wskazują bezpośrednio jaka jest odpowiedź. Choć natrafiłam też na zmyłkę 😉 Kieszonkowiec logiczny: IQ to spora dawka zagadek ze schematami i ciągami, ale znajdą się także zadania słowne obszernie opisane (zwykle już trudniejsze, wymagające od nas więcej czasu i często kawałka kartki i ołówka). Jak dla mnie o wiele cięższe niż schematy. Może dlatego, że jestem wzrokowcem. Do większości zadań ze schematami mamy podane odpowiedzi a,b,c i d, w pozostałych sami musimy znaleźć zależność i odpowiedź. Zdarzyło mi się utknąć przy niektórych zadaniach, a po przeczytaniu odpowiedzi na odwrocie dziwiłam się, że na to nie wpadłam. Nagle wszystko okazywało się proste 😉

Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł - pytania i odpowiedzi wraz z komentarzem
Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł – pytania i odpowiedzi wraz z komentarzem
Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł - niektóre grafiki zdradzają odpowiedzi...
Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł – niektóre grafiki zdradzają odpowiedzi…
Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł ... ale uwaga jest też zmyłka! ;)
… ale uwaga jest też zmyłka! 😉

Podsumowanie.

Prezentowane w recenzji nowe Kieszonkowce wydawnictwa Edgard to kolejne produkty z serii. Kieszonkowiec wiedza powszechna: Tęgi umysł sprawdza naszą wiedzę z wielu tematów: z historii, polityki, fizyki, chemii, geografii lecz także ze sztuki czy techniki. A wszystko to w formie quizu, który umożliwia zabawę zarówno solo, jak i w większej grupie. Kieszonkowiec logiczny: IQ to zestaw zadań, zagadek logicznych o zróżnicowanym stopniu trudności, które pobudzają nasze szare komórki do myślenia. Ciekawa oprawa graficzna przykuwa uwagę i umila zabawę. Kieszonkowce to dobra zabawa i sprawdzenie swojej wiedzy, a wszystko to w przystępnej cenie. Polecam!

Plusy.

+ Małe pudełeczko, które bez problemu zmieścimy w torebce, plecaku czy… w kieszeni.
+ Ciekawa oprawa graficzna.
+ Oprócz odpowiedzi do pytań jest jeszcze krótki komentarz lub ciekawostka.
+ Bardzo dobra cena.
+ Można grać w duecie, w grupie lub rozwiązując solo.

Minusy.

– Na dłuższą metę może się znudzić i przestać być wyzwaniem – jeśli już poznamy odpowiedzi na wszystkie pytania.
– Niektóre grafiki bezpośrednio wskazują którą odpowiedź jest poprawna, co trochę nie ma sensu w quizie.

 

Kieszonkowce udostępniło wydawnictwo Edgard.

Serdecznie dziękujemy!

Leave a Reply