Kieszonkowce - nowości wydawnictwa Edgard

Film,rozrywka,kultura i … spisek, czyli nowe Kieszonkowce.

Wracamy dzisiaj do Was z nowościami od wydawnictwa Edgard. Seria Kieszonkowców – małych karcianych gier, rebusów i quizów wciąż się poszerza, co nas bardzo cieszy. W najnowszych karcianych quizach mamy okazję sprawdzić co wiemy o filmie, popkulturze, czasach PRL-u oraz teoriach spiskowych. Zaciekawieni? Zapraszamy na recenzję nowych, bardzo rozrywkowych Kieszonkowców. A na końcu mała niespodzianka – KONKURS! Sprawdź się i zgarnij swój egzemplarz Kieszonkowca 🙂

Kieszonkowce - nowości wydawnictwa Edgard
Seria Kieszonkowców niedawno została wzbogacona o 4 bardzo rozrywkowe egzemplarze

Co znajdziemy w pudełku?

Dzisiaj przyglądniemy się aż czterem egzemplarzom Kieszonkowców. Cała seria gier i quizów charakteryzuje się małym pudełeczkiem, które spokojnie zmieści się w kieszeni, torebce czy plecaku. Co, dzięki tak kompaktowemu rozmiarowi, umożliwia nam zabawę niemal w każdym miejscu – w samochodzie, w pubie czy w kolejce. Najnowsze Kieszonkowce swoim wykonaniem nie odbiegają od swych poprzedników. Mamy do czynienia z dobrej jakości kartami ukrytymi w przykuwające wzrok opakowania ozdobione kolorowymi grafikami, które także znajdziemy na kartach. W każdym egzemplarzu znajdziemy 55 kart,  na których znajdują się 3 pytania z trzema odpowiedziami a,b lub c. W przeciwieństwie do Kieszonkowca futbolowego – tym razem mamy do wyboru tylko jedną poprawną odpowiedź, co nieco ułatwi nam zadanie. Bądź co bądź testy wielokrotnego wyboru znacznie podnoszą poprzeczkę 😉 Dużym plusem Kieszonkowców jest to, że na rewersie kart  mamy nie tylko same odpowiedzi, lecz także rozwinięcie myśli, trochę ciekawostek – tak, by łatwiej i przyjemniej przyswoić trochę wiedzy.

Przyjrzyjmy się teraz każdemu Kieszonkowcowi z osobna.

Kieszonkowiec kultowy PRL.

Kieszonkowiec kultowy PRL to quiz karciany o życiu w Polsce Ludowej. Oprawa wizualna kart przypomina mi szary, pakowy papier, a  czcionka skojarzyła mi się z maszyną do pisania. Małe szczegóły, a budują klimat. Kieszonkowiec dedykowany jest raczej do tych starszych graczy, którzy co nieco pamiętają z drugiej połowy XX wieku. Oczywiście młodszych graczy również zachęcam do zapoznania się z tym Kieszonkowcem, chociażby grając z rodzicami czy dziadkami, którzy pewnie przy niejednym pytaniu rozwiną myśl i kto wie – może usłyszycie pasjonującą historię, o której nie mieliście pojęcia. Warto spróbować!

Kieszonkowiec kultowy PRL - pudełeczko
Kieszonkowiec kultowy PRL – pudełeczko
Kieszonkowiec kultowy PRL - karty
Karty

Ja jako urodzona pod koniec lat 80-tych bardzo dobrze się bawiłam odpowiadając na pytania o Polsce Ludowej. I co zgodne z ideą całej serii – poprzez zabawę wiele się dowiedziałam i nauczyłam. Także jeśli lubicie takie podróże w czasie, nigdy nie odmówicie partyjki w Kolejkę czy w Pan tu nie stał, to koniecznie zapoznajcie się z najnowszym Kieszonkowcem i sprawdźcie, czy wiecie kim są Stachanowcy, kto zaśpiewał Psalm stojących w kolejce oraz kiedy wykonano ostatnią karę śmierci. Pytania są bardzo zróżnicowane – trochę polityki, trochę wydarzeń, ale nie zabraknie też kultury i sztuki. Ogólnie oceniam ten Kieszonkowiec bardzo wysoko, choć jest jedna rzecz, która mi nieco przeszkadza. Mianowicie w  wielu pytaniach grafiki zdradzają odpowiedź. Jeśli gramy w większym gronie i każdy czyta pytania pozostałym, to nie ma to aż takiego znaczenia (chyba, że czytający także uczestniczy w grze), ale w wariancie solo ma to już znaczenie. Fajnie, że są grafiki, to bez dwóch zdań, ale szkoda jednak, że często wprost wskazują poprawną odpowiedź. Zresztą sami zobaczcie.

Kieszonkowiec kultowy PRL - odpowiedzi ukryte w grafikach
Kieszonkowiec kultowy PRL – odpowiedzi ukryte w grafikach. No to która odpowiedź jest prawidłowa?
Przykład grafik zdradzających poprawną odpowiedź
Nietrudno się połapać, która odpowiedź jest prawidłowa

Kieszonkowiec filmowy Kamera Akcja!

Lubisz spędzić wieczór z dobrym filmem lub serialem? Interesuje Cię światowe kino? Kieszonkowiec filmowy to 165 pytań dotyczących  nie tylko filmów, serialów, aktorów czy reżyserów, lecz także historii kina. Światowego i naszego polskiego kina. Pytania są bardzo zróżnicowane – znajdziemy pytania z filmów z pierwszej połowy XX w. jak i tych z ostatnich lat – jak chociażby Zjawa, pytania z muzyki filmowej, z nazewnictwa. Wiesz którą rolą zadebiutował Will Smith? W filmie którego reżysera pada zdanie „Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz? Jak nazywa się prześmiewczy film z fikcyjną fabułą udającą rzeczywistość? Który aktor łączy filmy: 33 sceny z życia, Listy do M. i Pokłosie? Kieszonkowiec sprawdzi jaki z Ciebie kinomaniak 😉 Ale spokojnie, by dobrze się bawić wcale nie musisz mieć rozległej wiedzy, wystarczy, że lubisz kino – resztę roboty zrobi Kieszonkowiec, bowiem oprócz odpowiedzi a, b lub c na rewersie znajdziesz także wiele ciekawostek. A z taką oprawą graficzną – taśmy filmowe, klapsy filmowe oraz inne ilustracje Macieja  Łazowskiego – przyjemność z grania będzie jeszcze większa! A oprócz kart znajdziemy też w pudełeczku „wkładkę” ze źródłami cytatów.

Kieszonkowiec filmowy Kamera Akcja! - pudełeczko
Kieszonkowiec filmowy Kamera Akcja! – pudełeczko
Kieszonkowiec filmowy Kamera Akcja! - karty
Kieszonkowiec filmowy Kamera Akcja! – karty
Kieszonkowiec filmowy Kamera Akcja! - pytania, a na rewersie odpowiedzi wraz z wyjaśnieniami i ciekawostkami
Pytania, a na rewersie odpowiedzi a,b lub c wraz z wyjaśnieniami i ciekawostkami

Kieszonkowiec rozrywkowy Popkultura.

Popkultura czyli tzw. kultura masowa, to ogólnodostępny przekaz dotyczący muzyki, filmów i innej działalności zabawowo-rozrywkowej. Ploteczki, celebryci, sport,muzyka, reklama, ale też i polityka.

Kieszonkowiec rozrywkowy Popkultura - pudełko
Kieszonkowiec rozrywkowy Popkultura – pudełko
Kieszonkowiec rozrywkowy Popkultura - karty
Karty – przyjemna, pastelowa oprawa graficzna

Kieszonkowiec ten jest nieco lżejszą pozycją od poprzednich nowości:Kamera Akcja! i PRL. I dla mnie też o wiele łatwiejszy, choć nie kupuję kolorowych pisemek a moja przeglądarka internetowa nie otwiera się na Pudelek.tv 😉 Po prostu niektóre rzeczy po prostu się wie. Co to są demotywatory, czyim znakiem rozpoznawczym jest pieprzyk na twarzy czy chociażby który Muppet jest najsłynniejszy. Ale oczywiście wiele pytań w dalszym ciągu było dla mnie zagadką i z wielką chęcią sprawdzałam w których latach zawojowały minispódniczki, czy w którym europejskim mieście znajduje się rzeźba „Sikający”. I tu się znowu nie zawiodłam, nie tylko dowiedziałam się gdzie jest taka rzeźba, ale jak dokładnie wygląda, czyjego jest autorstwa i że inną rzeźbę tego artysty można znaleźć w rodzimej Polsce. Chyba nie jestem jedyną osobą, która nie może doczekać się finałowego sezonu Gry o Tron – a czy wiedzieliście, że pilotażowy odcinek był tak beznadziejny, że zdecydowano się go nie pokazywać i nakręcić od nowa? Tą i wiele innych ciekawostek znajdziecie na rewersie Kieszonkowca. Jeśli chcecie się zrelaksować, pośmiać w gronie znajomych (i wcale nie mam na myśli tylko babskie grono), to Kieszonkowiec Popkultura sprawdzi się znakomicie. Tylko znowu muszę się przyczepić do tego, że grafiki w wielu przypadkach wskazują, która odpowiedź ma być poprawna, co może trochę przeszkadzać w rywalizacji. Ale jeśli podchodzimy z przymrużeniem oka do tego tytułu, to niekoniecznie będzie to dla nas jakimś wielkim minusem.

Kieszonkowiec rozrywkowy Popkultura - i znowu grafiki narzucają odpowiedź
Kieszonkowiec rozrywkowy Popkultura – i znowu grafiki narzucają poprawną odpowiedź
Kieszonkowiec rozrywkowy Popkultura - grafiki zdradzające odpowiedzi
Czy znasz poprawną odpowiedź?

Kieszonkowiec nielogiczny Teorie Spiskowe.

Nie bez przyczyny ten Kieszonkowiec zostawiłam na sam koniec. Szczerze mówiąc mam wobec niego mieszane uczucia. Jak sama nazwa wskazuje Kieszonkowiec ten nie ma nic wspólnego z logiką i momentami jest tak absurdalny, że aż głupi 😉 To jak z poczuciem humoru, jednym to podpasuje – innym nie. Jeśli lubujecie się w niewiarygodnych teoriach, intrygach, z chęcią słuchacie miejskich legend oraz współczesnych mitów, to Teorie Spiskowe, to coś dla Was. Do tego Kieszonkowca trzeba podejść z mocnym przymrużeniem oka, nie można traktować go zbyt serio, bo inaczej po pytaniu Kiedy sataniści zaczepią cię w drodze ze szkoły, spytają czy masz: a) zeszyt do religii w linie, czy w kratkę, b)ostatni album Behemota, c) drobnezwątpisz czy masz ochotę czytać dalej 😉 Tak więc czasem odpowiedzi są tak absurdalne, że nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać. Ale takie mi się wydaje było założenie tego Kieszonkowca. Zgodnie z informacją na pudełku – efekt uboczny grania: stracisz poczucie rzeczywistości, zapomnisz, co to zdrowy rozsądek, przestaniesz ufać własnym zmysłom i … już nigdy nie zjesz końcówki banana! Co ciekawe, temat bananów powtarza się w Teoriach Spiskowych, także jeśli jesteście ciekawi niewiarygodnych teorii, chcecie sprawdzić z czego według konsumenckiej teorii spiskowej miały być produkowane hamburgery McDonald’s i jakie właściwości według legendy mają zielone M&M’sy, to koniecznie musicie zapoznać się z tym Kieszonkowcem. Jak dla mnie Teorie Spiskowe zdecydowanie nadają się tylko do grania w większym gronie, gdyż samej ciężko było mi udźwignąć niektóre pytania. A dobre towarzystwo, imprezowy nastrój i Teorie Spiskowe okazują się być naprawdę dobrą zabawą.

Kieszonkowiec nielogiczny Teorie Spiskowe - pudełeczko
Kieszonkowiec nielogiczny Teorie Spiskowe – pudełeczko
Kieszonkowiec nielogiczny Teorie Spiskowe - karty
Kieszonkowiec nielogiczny Teorie Spiskowe – karty
Kieszonkowiec nielogiczny Teorie Spiskowe - pytania i rozbudowane odpowiedzi
Kieszonkowiec nielogiczny Teorie Spiskowe – pytania i rozbudowane odpowiedzi

Nowe Kieszonkowce – moje wrażenia.

Poprzednie Kieszonkowce bardzo przypadły mi do gustu, więc usłyszawszy o nowościach z wielką chęcią przystąpiłam do ich sprawdzenia. I? I się nie zawiodłam. Kieszonkowiec kultowy PRL, Kieszonkowiec filmowy Kamera Akcja!, Kieszonkowiec rozrywkowy Popkultura oraz Kieszonkowiec Teorie Spiskowe są dedykowane raczej do tych starszych odbiorców – młodzieży i dorosłych. Fajnie, że wydawnictwo Edgard rozszerza serię o specjalistyczne Kieszonkowce i to w wydaniu mocno rozrywkowym. Jedni interesują się piłką nożną, inni wolą film, a jeszcze inni historię – każdy znajdzie coś dla siebie. Forma quizu pozwala na grę solo, w duecie czy w większej grupie. Nie ma żadnych ograniczeń. Chcesz pobawić się sam – proszę bardzo, siadasz wygodnie, przeglądasz pytania, odpowiadasz w myślach, a potem sprawdzasz odpowiedź. Chcesz grać w duecie – nie ma sprawy. Albo dzielicie się kartami i zadajecie sobie pytania na przemian, albo odpowiadacie na te same pytania i podajecie odpowiedzi (lub zapisujecie, by od siebie nie ściągać 😉 ). Chcecie grać w większym gronie – proszę bardzo. Tu też wszystko zależy od Was, czy jedna osoba czyta pytania czy czytacie na przemian, czy odpowiada jedna osoba, czy wszyscy – nic Was nie ogranicza. Fajnie, że na rewersie kart nie ma wyłącznie odpowiedzi a, b lub c, lecz są wyjaśnienia, ciekawostki – dzięki temu quiz nie jest taki „suchy” i łatwiej jest zapamiętać odpowiedzi. Oczywiście jest też minus takiego rozwiązania – czyni to quiz raczej jednorazową grą, bo jak już przebrniecie przez wszystkie pytania i poznacie odpowiedzi, to jaki jest sens grania? Chyba, że po dłuższej przerwie w celu sprawdzenia się. I skoro jesteśmy przy minusach, to muszę przyznać, że w Kieszonkowcu kultowym PRL i Kieszonkowcu rozrywkowym Popkultura przeszkadzało mi to, że niektóre grafiki zdradzały, która odpowiedź jest poprawna. Jeśli gramy tak, że czytający również odpowiada i uczestniczy w rozgrywce, to po takim obrazku jest od razu w stanie podać poprawną odpowiedź… Fajnie, że są grafiki, szata graficzna jest na prawdę na wysokim poziomie, ale taki mały szczegół trochę mi tu zaburza współzawodnictwo. Ale może zbyt serio do tego podchodzę – w końcu nowe Kieszonkowce są bardzo rozrywkowymi pozycjami, które mają umilić czas i poprzez zabawę co nieco nas nauczyć. Ot takie miłe pozycje na wyluzowanie po ciężkim dniu czy tygodniu w pracy.

Podsumowanie.

Prezentowane w recenzji nowe Kieszonkowce wydawnictwa Edgard to kolejne produkty z serii, tym razem kierowane do troszkę starszych graczy. Każdy Kieszonkowiec kierowany jest do różnych odbiorców – miłośnicy historii, czasów Polski Ludowej świetnie odnajdą się w Kieszonkowcu kultowym, miłośnicy kina – w Kieszonkowcu filmowym, miłośnicy muzyki, filmów, celebrytów, ploteczek – w Kieszonkowcu rozrywkowym, a lubujący się legendach, mitach szukający spisków, UFO i … absurdów – w Kieszonkowcu mocno nielogicznym 😉 . A wszystko to w formie quizu, który umożliwia zabawę zarówno solo, jak i w większej grupie. Ciekawa oprawa graficzna przykuwa uwagę i umila zabawę. Bo w końcu o zabawę tu chodzi! A wszystko to za zaledwie kilkanaście złotych  – polecam!

Plusy.

+ Małe pudełeczko, które bez problemu zmieścimy w torebce, plecaku czy… w kieszeni.

+ Ciekawa oprawa graficzna.

+ Oprócz odpowiedzi do większości pytań jest jeszcze krótki komentarz lub ciekawostka.

+ Bardzo dobra cena.

+ Można grać w duecie, w  grupie lub solo.

Minusy.

–  Na dłuższą metę może się znudzić i przestać być wyzwaniem – jeśli już poznamy odpowiedzi na wszystkie pytania.

–  Niektóre grafiki bezpośrednio wskazują którą odpowiedź jest poprawna, co trochę nie ma sensu w quizie.

–  Nie wszystkim podpasują niektóre pytania z Kieszonkowca Teorie Spiskowe.

 

 

 Quizy udostępniło wydawnictwo Edgard.

Serdecznie dziękujemy!

 

UWAGA – KONKURS!!!

A na koniec zapowiadana we wstępie niespodzianka. Mamy dla Was kolejny konkurs, w którym dzięki uprzejmości wydawnictwa Edgard do wygrania są aż 4 Kieszonkowce – prezentowane nowości wydawnictwa. Do wygrania mamy więc:

Kieszonkowiec kultowy PRL

Kieszonkowiec filmowy Kamera Akcja!

Kieszonkowiec rozrywkowy Popkultura

Kieszonkowiec nielogiczny Teorie Spiskowe

Nowe Kieszonkowce - weź udział w konkursie i zgarnij swój Kieszonkowiec
Nowe Kieszonkowce – weź udział w konkursie i zgarnij swój Kieszonkowiec

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy, że do 24 maja do 23:59 odpowiecie poprawnie na 4 pytania pochodzące z prezentowanych Kieszonkowców:

 1. Popularne „juniorki” to: A) okulary przeciwsłoneczne B) spodnie C) buty
 2. Który polski film został wyróżniony Oscarem? A) Nóż w wodzie (1961) B) Ida (2013) C) W ciemnościach (2011)
 3. Big Apple to potoczne określenie: A) Nowego Jorku B) komputera firmy Apple C) ciastka McDonald’s
 4. Wg Ewy Sowińskiej z Ligii Polskich Rodzin jeden z Teletubisiów miał być A) nazistą B) gejem C) satanistą

Na odpowiedzi czekamy pod adresem olga(at)graczomaniak.pl       

Udzielenie poprawnych odpowiedzi gwarantuje wzięcie udziału w losowaniu. Mamy 4 Kieszonkowce – będzie więc 4 zwycięzców.

Koniecznie zapoznajcie się z regulaminem. Życzymy powodzenia!

 

Regulamin:

 1. Organizatorem konkursu (dalej „Konkurs”) jest serwis GraczoManiak (www.graczomaniak.pl).
 2. Niniejszy regulamin (dalej „Regulamin”) określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w Konkursie.
 3. Sponsorem Konkursu (dalej „Sponsor”) jest wydawnictwo Edgard (www.jezykiobce.pl)
 4. Konkurs trwa od momentu opublikowania w dniu 10.05.2018 roku do 24.05.2018 roku, do godziny 23:59.
 5. Konkurs jest prowadzony na stronie www.graczomaniak.pl, na stronie serwisu na facebook’u oraz za pośrednictwem adresu e-mail: olga(at)graczomaniak.pl.
 6. Przystępując do Konkursu, potwierdza się znajomość Regulaminu i akceptuje się jego warunki.
 7. Udział w Konkursie jest bezpłatny.
 8. Nagrodami w Konkursie są 4 egzemplarze prezentowanych Kieszonkowców:  1 egzemplarz Kieszonkowca kultowego PRL, 1 egzemplarz Kieszonkowca filmowego Kamera Akcja!, 1 egzemplarz Kieszonkowca rozrywkowego Popkultura, 1 egzemplarz Kieszonkowca nielogicznego Teorie Spiskowe.
 9. Zadaniem konkursowym jest poprawne odpowiedzenie na 4 pytania konkursowe.
 10. Do Konkursu może przystąpić każda pełnoletnia osoba zamieszkująca na terenie Polski. Uczestnicy niepełnoletni powinni mieć pisemną zgodę opiekunów prawnych na udział w Konkursie.
 11. Odpowiedź na pytanie konkursowe należy kierować na adres e-mail: olga(at)graczomaniak.pl do dnia 24.05.2018 roku, do godziny 23:59.
 12. Nagrodzone zostaną cztery osoby, które poprawnie odpowiedzą na wszystkie pytania konkursowe. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w sposób losowy przez autorów serwisu GraczoManiak. Zwycięzcom w sposób losowy zostanie przydzielony Kieszonkowiec będący nagrodą w Konkursie.
 13. Uczestnictwo w Konkursie oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych przy realizacji Konkursu.
 14. Zwycięzca Konkursu zostanie ogłoszony w serwisie GraczoManiak w ciągu 5 dni roboczych od momentu zakończenia Konkursu. Zwycięzcy otrzymają również maila informującego o wygranej.
 15. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać w ciągu 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników swój adres korespondencyjny na adres: olga(at)graczomaniak.pl.
 16. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za błędne wskazanie przez Zwycięzcy adresu do korespondencji. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niemożność przekazania nagrody Zwycięzcy z przyczyn zależnych od Uczestnika Konkursu.
 17. Nagrodę wysyła Sponsor po przekazaniu od Organizatora danych korespondencyjnych otrzymanych od Zwycięzców Konkursu.
 18. Jakiekolwiek złamanie Regulaminu oznacza dyskwalifikację uczestnika z Konkursu.
 19. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie.

 

Leave a Reply