kakao-logo

Kakao, czyli świeże spojrzenie na grę kafelkową.

Dzisiaj wybierzecie się do egzotycznej dżungli, gdzie staniecie na czele Waszego plemienia. Chcąc zapewnić Waszym poddanym bogactwo i sławę, zajmiecie się uprawą i handlem owocami kakaowca. Ta niepozorna roślina zapewni Wam nie tylko sławę i bogactwo, ale też całkiem sporą porcję zabawy. Zapraszam na recenzję gry kafelkowej Kakao.

Kakao-pudelko-z-gra
Pudełko z grą

Zawartość opakowania.

W pudełku znajdziemy następujące elementy:

 • 44 kafle pracowników,
 • 28 kafli dżungli,
 • 4 pionki nosiwodów,
 • 20 znaczników owocu kakaowca,
 • 12 żetonów Słońca,
 • 48 monet,
 • 4 plansze wiosek,
 • Instrukcję,
 • Kartę opisu działania kafli dżungli.
kakao-zawartosc-opakowania
Zawartość opakowania

Już po samej zawartości można domyślić się, że Kakao jest grą kafelkową, dlatego właśnie od nich – od kafelków – zaczniemy opis elementów.

kakao-kafle-dzungli-i-kafle-graczy
Kafle dżungli i kafle graczy

Kafle zostały podzielone na 2 kategorie – kafle pracowników oraz kafle dżungli. Jeżeli chodzi o płytki pracowników, to występują one w 4 kolorach, po 11 płytek na kolor. W czasie rozgrywki każdy z gracz dostanie zestaw płytek w wybranym kolorze, których będzie używał do przeprowadzania akcji. Płytki te wyróżniają się tym, że każda z nich na środku posiada chatkę w danej barwie, a na jej bokach narysowane są małe ludziki. Kolejne płytki to kafle dżungli. Są to kafle, które w czasie gry będą używane wspólnie przez wszystkich zawodników. Płytki te nie posiadają określonej kolorystki, ale możemy na nich znaleźć m.in. plantację kakaowca, rynek, kopalnię złota czy świątynię. Jeżeli chodzi o wykonanie płytek, to nie można się do niczego przyczepić. Kafelki zrobione są z grubego i wytrzymałego kartonu, a zdobiące je grafiki cieszą oko.

kakao-kafle
Szata graficzna

W pudełku znajdziemy również czterech drewnianych ludzików, którzy do złudzenia przypominają nam tych znanych z Carcassonne. Zresztą nic dziwnego, ponieważ nawet w instrukcji znajdziemy odpowiedni przypis informujący, że dzięki uprzejmości wydawnictwa Hans im Glück, czyli oryginalnego wydawcy Carcassonne, w Kakao wykorzystano figurki właśnie z tej gry.

kakao-pionki
Dziwnie znajome pionki

Skoro już przy drewnie jesteśmy, to warto zatrzymać się przy znacznikach kakaowca, które poddane zostały odpowiedniej stylizacji. W efekcie otrzymujemy bardzo ładny i klimatyczny element.

kakao-znaczniki-kakaowca
A tak wygląda owoc kakaowca, a przynajmniej jego drewniany odpowiednik 😉

Kolejny element to znaczniki świątyni oraz symbole słońca. Są one wykonane z grubego kartonu, w związku z tym nie musimy się martwić o ich wytrzymałość. Graficznie wpasowują się do koncepcji gry, także element jak najbardziej na plus.

kakao-zetony-slonca-i-monety
Żetony słońca i pieniądze

W pudełku znajdziemy również 4 okrągłe plansze graczy, które służą do przechowywania posiadanych przez nas zasobów oraz oznaczania postępów nosiwody, czyli mówiąc inaczej – pomagają w lepszej organizacji obszaru gracza. Plansze wykonane są w sposób staranny a zarazem trwały.

kakao-plansze-graczy
Plansze graczy

Kolejnym elementem, który znajdziemy w opakowaniu jest instrukcja, która jest zadziwiająco długa. Wynika to głównie z faktu, że znajdziemy w niej sporo przykładów i kolorowych ilustracji, które pomagają w szybkim i skutecznym poznaniu zasad Kakao.

kakao-instrukcja
Instrukcja

Ostatnim elementem o którym chciałem wspomnieć, jest wypraska, która co by dużo nie mówić jest genialna. Na wszystko jest miejsce, nic nie lata. Zresztą zobaczcie sami.

kakao-wypraska
Wypraska

Oczywiście na powyższym zdjęciu niestety widać również, że Kakao spotkało się z problemem wielu gier planszowych, czyli zbyt dużym opakowaniem.

Cel oraz przygotowanie do gry.

W Kakao gracze wcielają się w wodzów plemion, których zadaniem jest wzbogacić się na uprawie i handlu owocami tytułowego Kakao. W czasie rozgrywki zawodnicy będą eksplorować dżunglę, aby zbierać, a następnie sprzedawać na lokalnych rynkach owoce kakaowca. Oczywiście jak przystało na dżunglę, wypełniona jest ona starożytnymi świątyniami, które przy odrobinie wysiłku również potrafią przynieść niemały dochód. Zarobione w czasie gry pieniądze są na koniec rozgrywki przeliczane na punkty zwycięstwa, a ten kto zdobędzie ich najwięcej, zostaje zwycięzcą.

kakao-oboz

Przygotowanie gry jest bardzo proste i zasadniczo polega na wyborze przez każdego z graczy 1 koloru i pobraniu planszy gracza, pionka nosiwody oraz kafli pracowników w wybranym kolorze. Nosiwodę należy umieścić na polu -10 na planszy gracza, a kafle pracowników potasować i położyć w stosie przed sobą. Z przygotowanego stosu gracz dobiera 3 płytki i umieszcza je w ręce tak, aby inni nie widzieli, co przedstawiają kafelki. Następnie na środku stołu gracze układają 2 startowe kafle dżungli, a resztę tasują i układają w stos. Z tak przygotowanego stosu należy odkryć 2 kafle dżungli i jedyne co pozostało, to wybrać gracza rozpoczynającego.

kakao-przygotowanie-do-gry
Można ruszać na poszukiwanie Kakao

Rozgrywka, czyli jak budować dżunglę.

W Kakao zawodnicy będą wykonywać swoje ruchy na zmianę. Na ruch gracza składają się następujące czynności:

 • Umieszczenie kafla pracownika.
 • Umieszczenie kafla dżungli – tylko w określonym przypadku.
 • Wykonanie akcji z kafla dżungli.
 • Dobranie kafla pracowników (do 3 na ręce).
 • Odkrycie nowych kafli dżungli – tak, aby odkryte były 2 kafle.

Po wykonaniu tych czynności kolejka przechodzi do następnego gracza. Gra toczy się do chwili, gdy gracze zużyją wszystkie posiadane przez siebie płytki pracowników.

Warto się chwile zatrzymać i omówić w paru słowach sposób, w jaki możemy układać płytki oraz konsekwencje z jakimi się to wiąże. Ogólnie są trzy zasady, które dyktują sposób w jaki możemy układać płytki:

 • Kafle pracowników nie mogą stykać się ze sobą bokami.
 • Kafle dżungli nie mogą stykać się ze sobą bokami.
 • Nowo dokładany kafel musi stykać się przynajmniej jednym bokiem z innym już leżącym kaflem.

Oznacza to tyle, że każda dokładana płytka pracownika może stykać się bokami tylko z płytkami dżungli, a każda dokładana płytka dżungli może stykać się bokami tylko z płytkami pracowników. Dla ułatwienia możecie sobie wyobrazić szachownicę, gdzie na jasnych polach możecie układać tylko płytki pracowników, a na polach ciemnych tylko płytki dżungli.

kakao-sposob-ukladania-kafli
Ogólny zarys sposobu układania kafli. Szare to kafle dżungli, natomiast kolorowe to kafle poszczególnych graczy
kakao-sposob-ukladania-kafli2
Żółty gracz może dołożyć swój kafel w każdym z zaznaczonych miejsc

Swój ruch gracz zaczyna od wybrania jednej z posiadanych na ręku płytek pracownika i umieszczeniu jej w wybranym miejscu. Płytki pracowników charakteryzują się tym, że na ich bokach można spotkać od 0 do 3 ludzików. Jest to liczba pracowników, których oddelegowujemy do przylegającej bokiem płytki dżungli. W zależności od tego z jaką płytką będą graniczyć nasi pracownicy, możemy mieć możliwość wykonania jednej z dostępnych akcji w liczbie równej liczbie przypisanych pracowników. Przykład na poniższym zdjęciu.

kakao-dolozenie-kafla
Gdy żółty gracz dołoży swój kafel w tym miejscu, może pobrać 2 znaczniki kakao oraz sprzedać jeden z nich za 2 monety

Jeżeli na skutek dokładania kafli pracowników na planszy powstanie pusty obszar, do którego przylegają 2 płytki pracowników, gracz musi wybrać jeden z 2 dostępnych kafli dżungli i umieścić go w pustym polu. Po dołożeniu kafla dżungli należy rozpatrzyć działania pracowników przylegających do nowo dołożonego kafla. Dzięki temu obszar gry stale się powiększa, a gra staje się mniej przewidywalna.

kakao-dolozenie-kafla-dzungli
Kiedy czerwony gracz umieści swój kafel we wskazany miejscu musi wybrać jeden z dostępnych żetonów dżungli i umieścić go w pustym polu. W wyniku tej akcji czerwony gracz albo dobierze 1 znacznik kakao i zdobędzie 4 sztuki złota, albo dobierze znacznik kakao i przesunie znacznik nosiwody o 2 pola

Wykonując powyższe akcje gracze rozgrywają swoje ruchy do momentu, aż wszyscy wykorzystają swoich pracowników. Wtedy następuje punktowanie. Zawodnicy dodają do punktów zgromadzonych w czasie rozgrywki punkty zyskiwane na koniec gry i wyłaniany jest zwycięzca.

kakao-rozgrywka
Wieczór przy może nie gorącym, ale jednak Kakao 😉

Podsumowanie.

Kakao to szybka gra kafelkowa od 2-4 graczy od wydawnictwa G3. W czasie rozgrywki gracze wcielają się w postać wodzów plemiennych, a ich zadaniem jest zyskanie jak największej ilości złota – głównie z handlu tytułowym Kakao. Gra wykonana jest w sposób staranny i estetyczny. Poszczególne elementy są solidne, także o trwałość gry nie musimy się martwić. Szata graficzna jest bardzo ładna i w pełni oddaje to, czym jest Kakao, a jest to po prostu przyjemna gra familijna. Stylizacja zarówno pudełka, jak i poszczególnych elementów stoi na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu do gry chce się wracać. Na oddzielny punkt zasługuje wypraska, która moim zdaniem powinna dostać nagrodę w kategorii: najlepsza wypraska roku. Niestety nawet tak ładna i starannie wykonana gra, jaką jest Kakao, posiada pewną wadę związaną z wykonaniem – jest to wielkość pudełka. Jest ono zdecydowanie zbyt duże w porównaniu do zawartości. W kwestii mechaniki Kakao sprawuje się bardzo dobrze. Gra działa sprawnie i płynnie, a w czasie rozgrywki nie zdarzają się specjalne przestoje. W Kakao występuje całkiem spora dawka losowości, więc jej przeciwnicy mogą być nieco rozczarowani, jednak trzeba powiedzieć, że Kakao to lekka gra rodzinna, a w tego typu pozycjach losowość jest czymś pożądanym, ponieważ to właśnie ona zapewnia największą zabawę i regrywalność. Jeżeli chodzi o skalowanie, to zasadniczo jest dobrze. Gra działa bardzo dobrze zarówno w pełnej obsadzie, jak i przy 2 zawodnikach. Oczywiście wiadomo, że przy grze cztero-osobowej rozgrywka będzie nieco dłuższa oraz mniej przewidywalna, ponieważ większa liczba zawodników odpowiedzialna będzie za eksplorowanie dżungli. Jako, że Kakao to gra kafelkowa, nie sposób uniknąć porównania do Carcassonne. I tutaj trzeba powiedzieć jasno, że Kakao i Carcassonne nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego, no może oprócz występowania kafelków i meepli (drewnianych ludzików). Oczywiście obie gry polegają na zbieraniu punktów, ale zarówno sposób wykonywania ruchu, jak i sposób punktowania jest w obu przypadkach zdecydowanie inny. Właśnie dlatego uważam, że Kakao to powiew świeżości w grach kafelkowych. Niestety gra nie należy do najtańszych. Na ten moment jej cena waha się w granicach od około 70 do nawet 90 złotych, co porównując do zawartości opakowania może odstraszać potencjalnych nabywców. Reasumując, Kakao to bardzo dobra gra rodzinna, którą polecam zarówno fanom gier kafelkowych, jak i tym z Was, którzy szukają czegoś nowego.

Plusy.

+ Nowe spojrzenie na grę kafelkową.

+ Wykonanie.

+ Osobny plus za wypraskę.

+ Proste, łatwe do nauczenia zasady.

+ Niecodzienna tematyka.

Minusy.

– Zbyt duże opakowanie.

– Dla niektórych może być zbyt dużo losowości.

– Cena może odstraszać potencjalnych nabywców.

Kakao – instrukcja do gry.

Kakao – Opis kafli dżungli.

Leave a Reply