Jaipur - logo

Pojedynek kupców, czyli Jaipur.

Bycie zwykłym kupcem już Ci nie wystarcza. Jesteś przecież dobry, ambitny, zdobyłeś już pokaźny majątek, ale to wciąż dla Ciebie za mało. Marnujesz się… Zaraz zaraz, czy to prawda?! Wieści głoszą, że Maharadża poszukuje kandydata na stanowisko ministra handlu. Toż to stanowisko stworzone wprost dla Ciebie! Stań w szranki z godnym kandydatem i udowodnij Maharadży, że to właśnie Ty powinieneś stanąć u jego boku na królewskim dworze. Wzbudź podziw władcy – umiejętnie obracaj towarami, pomnażaj swój majątek i zdobądź decydującą pieczęć uznania. Zapraszam na recenzję Jaipur.

Jaipur - pudełko
Jaipur – pudełko

Co znajdziemy w środku?

W niewielkim, uroczym pudełeczku Jaipur znajdziemy następujące elementy:

 • 55 kart towarów,
 • 38 żetonów towarów,
 • 1 żeton wielbłąda,
 • 18 żetonów premii,
 • 3 pieczęcie uznania,
 • Instrukcję.
Jaipur - zawartość pudełka
Zawartość pudełka

Wśród kart możemy rozróżnić takie towary jak: diamenty, złoto, srebro, tkaniny, przyprawy oraz skóry. Ilość kart jest zróżnicowana, tych najbardziej wartościowych towarów jest najmniej, tych mniej cennych nieco więcej. Specjalny zabieg, dzięki któremu rywalizacja będzie jeszcze bardziej zaciekła. W talii kart oprócz wspominanych towarów możemy znaleźć również karty wielbłądów, które jak się niedługo przekonacie, okażą się niezwykle pomocne podczas gry.

Jaipur - karty towarów
Karty towarów

Każdy towar na karcie ma swój odpowiednik w postaci żetonów. Okrągłe kartoniki mają przypisaną wartość liczbową, która określa ilość rupii, którą kupcy otrzymają za sprzedaż danego towaru. Wartości te w obrębie jednego rodzaju towaru są zazwyczaj różne. Wyjątkiem jest srebro, które na wszystkich żetonach ma identyczną wartość 5 rupii. Wartości towarów są przedstawione zarówno na awersie, jak i rewersie kartoników. Ogólnie rzecz mówiąc, cena towarów kształtuje się w przedziale 1 – 7 rupii. Jak więc widzicie, warto polować na te cenniejsze dobra.

Jaipur - żetony towarów
Żetony towarów: diamenty, złoto, srebro, tkaniny, przyprawy oraz skóry
Jaipur - awers i rewers żetonów towarów - tutaj złoto
Awers i rewers żetonów towarów – tutaj złoto

Oprócz żetonów towarów w Jaipur znajdziemy również żetony premii, które gracze otrzymują po sprzedaniu 3, 4 lub 5 sztuk towaru tego samego gatunku. Jest to taki dodatkowy bonus za większą sprzedaż. W przeciwieństwie do żetonów towarów, żetony premii nie mają wypisanej wartości na awersie. Dopiero po otrzymaniu premii możemy sprawdzić na rewersie jej wartość. Za 3 sprzedane karty tego samego towaru możemy otrzymać od 1 do 3 rupii premii, za 4 karty – od 4 do 6 rupii, a za 5 kart – od 8 do 10 rupii.

Jaipur-żetony premii i ich przykładowe wartości
Żetony premii i ich przykładowe wartości

Żeton wielbłąda, który jest wart 5 rupii, otrzymuje gracz, który na koniec rundy posiada najwięcej wielbłądów w swoim stadzie. Ostatnim rodzajem żetonów są pieczęcie uznania, które trafiają do zwycięzcy rundy i zbliżają graczy do wygranej.

Jaipur - żetony uznania i żeton wielbłąda
Żetony uznania i żeton wielbłąda

Instrukcja nie jest za długa, w sposób zwięzły i rzeczowy tłumaczy zasady gry. Już po jej pierwszym przeczytaniu można z powodzeniem zasiąść do rozgrywki w Jaipur.

Jeśli chodzi o wykonanie wszystkich komponentów, to jest naprawdę dobrze. Karty są standardowej grubości,  a żetony wykonane są z grubego kartonu – także Jaipur na pewno posłuży nam na długi czas. Cieszę się, że karty mają białe obramowania, ponieważ dzięki temu przypadkowe zdarcie podczas tasowania nie będzie znakować karty. Ogólnie szata graficzna jest bardzo przyjemna dla oka.

Na koniec muszę jeszcze pochwalić pudełko, które nie jest sztucznie napompowane. Jest dobrze dopasowane do zawartości. Wszystkie komponenty gry mają swoje miejsce w słodko różowej wyprasce, która bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Jako ciekawostkę dodam, że kolor wypraski nie jest przypadkowy. Jaipur to autentyczne miasto położone w Indiach, które nosi przydomek Różowego Miasta. Wzięło się to stąd, że wszystkie budynki najstarszej części miasta tradycyjnie malowane są na różowo. I stąd właśnie wziął się kolor wypraski :-).

Funkcjonalna, różowa wypraska
Funkcjonalna, różowa wypraska

Jaipur – zbieraj i sprzedawaj!

Przygotowanie do gry jest dosyć szybkie. Gdzieś na środku stołu pomiędzy dwoma graczami układamy 3 odkryte karty wielbłądów. Pozostałe karty tasujemy. Rozdajemy każdemu z graczy po 5 kart, po czym losujemy dodatkowe dwie karty, które układamy odkryte obok ułożonych wcześniej kart wielbłądów. W ten sposób tworzymy nasz targ składający się z 5 towarów. Pozostałe karty odkładamy obok, tworzą stos kart do dobierania. Żetony dzielimy według poszczególnych rodzajów towarów i układamy z nich rosnące stosy w taki sposób, by żeton o największej wartości znajdował się na samej górze, a o najmniejszej wartości na samym dole. Delikatnie rozsuwamy stosy, by gracze dokładnie widzieli wszystkie wartości żetonów.

Jaipur - rozsunięte stosy żetonów towarów
Rozsunięte stosy żetonów towarów – na wierzchu są żetony o najwyższej wartości

Żetony premii dzielimy według rodzajów, tasujemy i tworzymy 3 zakryte stosy. Obok kładziemy żeton wielbłąda oraz żetony uznania. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie przez graczy swoich kart. Jeśli wśród towarów są także karty wielbłądów, to umieszczamy je przed sobą w postaci odkrytego stosu – jest to tzw. stado gracza. Teraz jesteśmy gotowi do stoczenia kupieckiej bitwy!

Jaipur - przygotowanie do gry
Przygotowanie do gry. Jeden z graczy ma już pierwszego wielbłąda w swoim stadzie

Podczas swojej tury każdy z graczy może zrobić tylko jedną z dostępnych akcji:

 • Wziąć kartę/karty,
 • Sprzedać kartę/karty.

Jeśli decydujemy się na wzięcie karty, to możemy to zrobić na 3 sposoby:

 1. Wzięcie kilku towarów na zasadzie wymiany – bierzemy pożądane karty z targu i oddajemy identyczną liczbę kart na targ (towary z ręki, wielbłądy lub kombinację jednego i drugiego).
 2. Wzięcie 1 towaru – bierzemy kartę z targu, a następnie uzupełniamy targ o wierzchnią kartę z talii.
 3. Wzięcie wszystkich wielbłądów – wielbłądy trafiają do naszego stada, a targ uzupełniamy nowymi kartami z wierzchu talii.

Gracze muszą pamiętać, żeby na koniec swojej tury nie posiadać więcej niż 7 kart na ręce. Karty wielbłądów w stadzie nie wliczają się do tego limitu. Warto zatrzymać się na chwilę przy samych wielbłądach. Potrafią być niezwykle pomocne, za ich pomocą możemy pozyskać większą liczbę towarów z rynku, jednak trzeba je gromadzić z wielką rozwagą, gdyż jeśli zbierzemy ich za dużo, nasz przeciwnik może otrzymać bardzo dochodową kombinację towarów na rynku. We wszystkim więc trzeba znaleźć złoty środek.

Gdy już uzbieramy trochę towarów, to wypadałoby je w końcu sprzedać, by nieco wzbogacić swój portfel. W trakcie tury możemy sprzedać towary tylko jednego rodzaju. W tym celu odrzucamy karty i pobieramy żetony rozpoczynając od wierzchniego, który ma największą wartość. Ile żetonów? – oczywiście tyle, ile odrzuconych kart. Możemy sprzedać nawet 1 towar, z wyjątkiem diamentów, złota oraz srebra, których musimy mieć co najmniej 2 sztuki, by doszło do transakcji. Jeśli sprzedajemy co najmniej 3 towary, to dodatkowo musimy pamiętać o wzięciu żetonu premii. Bonusu za większą sprzedaż. Gramy do momentu, gdy wyczerpią się 3 stosy żetonów towarów lub podczas próby uzupełnienia targu wyczerpie się talia kart. Na koniec rundy podliczamy zdobytą ilość rupii – z żetonów towarów, żetonów premii oraz żetonu wielbłąda, który trafił do osoby z największym stadem. Osoba, która zdobyła większy majątek zdobywa pieczęć uznania. Grę szykujemy do kolejnej rundy, gramy dopóki jedna z osób nie będzie miała 2 żetonów uznania – czyli 2 lub 3 rundy. Zwycięzca zostaje ministrem handlu Maharadży.

Jaipur - rozgrywka
Jaipur – walka o pierwszą pieczęć

Podsumowanie.

Jaipur to karciana gra wydawnictwa Rebel przeznaczona wyłącznie dla 2 osób. Gracze wcielają się w postać kupców walczących o stanowisko ministra handlu na dworze Maharadży. W tym celu muszą udowodnić, że są mistrzami w obracaniu towarami i są w stanie zdobyć dla władcy wielką fortunę. Zasady gry są niezwykle proste, także gra idealnie sprawdzi się dla początkujących graczy. Dobrze napisana instrukcja (co wcale nie jest takie oczywiste w grach planszowych) sprawia, że od razu możemy zasiąść do rozgrywki. Mimo prostych zasad przy Jaipur trzeba jednak sporo pokombinować, obserwować poczynania przeciwnika. Dylematów będzie sporo. Czy wziąć te wielbłądy, a co jeśli rynek zaleje dostawa ekskluzywnych towarów, czy zabrać przeciwnikowi dany towar sprzed nosa, by nie otrzymał za wysokiej premii…? W grze występuje spora doza losowości, ale mi ona w żaden sposób nie przeszkadza. Zdarza się czasami, że karty w ogóle nam nie podchodzą – co niektórych może to irytować. Wykonanie gry nie budzi żadnych zastrzeżeń – karty są standardowej grubości, a żetony są grube i solidne. Na plusa zasługuje szata graficzna – jest ładnie, kolorowo, a karty mają białe obwódki. Cena gry waha się od 50 – 70 zł, co jest dosyć dużym rozstrzałem. Górna cena może nieco odstraszyć, ale za ok. 50- 55 zł naprawdę warto przyjrzeć się tej pozycji. Jeśli szukacie szybkiej, ale niebanalnej gry dla dwojga, w której trzeba nieco pomyśleć, to Jaipur jest stworzony właśnie dla Was. Jaipur to dla mnie taki ciekawszy i szybszy Splendor idealnie dopasowany do rozgrywki dla 2 osób. Bardzo polecam!

Plusy.

+ Wykonanie gry, szata graficzna.

+ Małe pudełko z dopasowaną, funkcjonalną wypraską.

+ Proste zasady, ale dosyć sporo kombinowania.

+ Bardzo dobrze napisana instrukcja – czytelna i jasna, z dużą ilością pomocnych obrazków oraz porad.

+ Szybka rozgrywka.

Minusy.

– Losowość – czasem karty w ogóle nam nie podejdą.

– Pomiędzy kolejnymi rundami trzeba rozłożyć grę na nowo – a to mimo wszystko zajmuje trochę czasu.

Jaipur – instrukcja do gry.

Leave a Reply