Imionki - logo

Imionki, czyli wesoła zabawa w nadawanie imion.

Dzisiaj wracamy do Was z propozycją gry dedykowanej dla tych troszkę młodszych graczy. Poznajcie Imionki (nie mylić z Minionkami 😉 ) – wesołą grę, w której liczy się kreatywność i bardzo dobra pamięć. Gotowi na dobrą zabawę? Zapraszamy na recenzję.

Imionki - pudełko
Imionki – pudełko

Zawartość opakowania.

W kwadratowym pudełku z grą znajdziemy:

  • 55 kart Imionków,
  • Instrukcję.
Zawartość pudełka
Zawartość pudełka

Już samo opakowanie Imionków jest małą zapowiedzią tego, co nas czeka w środku. Z okładki pudełka witają nas niezwykle sympatyczne stworki, które spodobają się nie tylko dzieciakom. Pastelowe, żywe barwy współgrają ze sobą i poprawiają humor. Zajrzyjmy do środka, gdzie znajdziemy 55 dość sporych kart i … dużo pustego miejsca. Pudełko spokojnie mogłoby być o połowę (jak nie więcej) mniejsze, ale chyba powinniśmy być już do tego przyzwyczajeni. Nie poradzę jednak, że lubię opakowania idealnie dopasowane do zawartości, bo przy dużej kolekcji liczy się każdy centymetr na półce. Także malutki minusik za to.

Karty i wiele niewykorzystanego miejsca...
Karty i wiele niewykorzystanego miejsca…

Wróćmy jednak do samych kart. Karty przedstawiają 11 różnych potworków – każdego stworka możemy znaleźć w grze aż 5 razy. Każdy jest inny, każdy niepowtarzalny, każdy może nam coś przypominać i właśnie na tych skojarzeniach będziemy bardzo mocno bazować w tym tytule. Wykonanie kart nie budzi zastrzeżeń – są dosyć giętkie i niezbyt grube, ale na potrzeby gry w zupełności wystarczające. Nie wyrywamy sobie w tym tytule kart z rąk, więc spokojnie posłużą nam na długi, długi czas.

Karty uroczych Imionków
Karty uroczych Imionków
Imionki - różne stworki
11 różnych stworków

Oprócz kart znajdziemy jeszcze bardzo króciutką, dwustronną instrukcję, która w jasny i czytelny sposób wyjaśnia zasady gry. Kilka minut i będziecie gotowi do Waszej pierwszej rozgrywki w Imionki.

Krótka instrukcja
Krótka instrukcja

Imionki – cel i przebieg gry.

Imionki to urocze stworki, które kompletnie pozapominały jak się nazywają! Zadaniem graczy będzie wymyślenie dla nich nowych imion i pseudonimów. W trakcie rozgrywki gracze będą starali się jak najszybciej przywołać poprawne imię potworka, za co będą nagradzani kartami Imionków. Ta osoba, która zdobędzie na koniec gry najwięcej kart – wygrywa!

Przygotowanie do gry rozpoczynamy od porządnego przetasowania kart i ułożenia talii na środku stołu. Osoba, która ma najdłuższe imię – zaczyna. Odsłania pierwszą kartę i odkłada ją na bok, na stos kart odkrytych. Karty zawsze odkrywamy w taki sposób, by wszyscy gracze w tej samej chwili zobaczyli wizerunek danego stworka.

Początek rozgrywki
Początek rozgrywki

Za każdym razem gdy Imionek pojawia się po raz pierwszy w rozgrywce, dany gracz musi nadać mu imię. I tutaj mamy pole do popisu! Imię może być naszym skojarzeniem związanym z wyglądem stworka, może to być zupełnie abstrakcyjna nazwa – co tylko podpowie nasza wyobraźnia. Następnie kolejny gracz odkrywa wierzchnią kartę i wymyśla Imionkowi pseudonim itd. Jeśli jednak odsłonięta karta ukaże nam stworka, któremu nadano już w rozgrywce imię, to gracze mają za zadanie głośne wypowiedzenie poprawnego pseudonimu Imionka. Osoba, która zrobi to najszybciej, w nagrodę zgarnia kartę Imionka oraz wszystkie pozostałe karty, które znajdowały się na stosie kart odkrytych. Karty te trafiają do zasobów danego gracza. Jeśli w trakcie rozgrywki doszłoby do sytuacji, że żaden z graczy nie jest w stanie przypomnieć sobie pseudonimu danego Imionka, to należy nadać stworkowi nowy pseudonim. Jeśli zdarzy się sytuacja, że dwóch lub więcej graczy wypowie poprawne imię w tym samym czasie, to Imionek zostaje na stosie kart odkrytych. Gramy dopóki w talii znajdują się karty. Następnie wszyscy podliczają zdobyte podczas gry karty i wyłaniany jest zwycięzca, czyli osoba z największą liczbą wesołych stworków.

Imionki - rozgrywka
Imionki – rozgrywka

Moje wrażenia.

Imionki, to bardzo przyjemna pozycja gry familijnej. Powiem szczerze, że mnie naprawdę zaskoczyła, bo po przeczytaniu instrukcji nie spodziewałam się, że dorośli będą dobrze bawić się przy tym tytule. A tu niespodzianka! Zarówno dzieci, jak i dorośli świetnie bawili się podczas rozgrywki w Imionki. Grze towarzyszy wiele śmiechu – najpierw przy nadawaniu imion, potem przy próbie przypomnienia sobie tego imienia. I tu muszę przyznać, że pamięć dzieciaków jest niezawodna. Chwila – to był Pan Pomarańcza czy Pomarańcza, a może Pomarańczka? Nie raz staniemy przed takim dylematem. Karty stworków są kolorowe, przyjemne dla oka – zawsze się z czymś skojarzą. Ten z arbuzem, ten z Misiem Uszatkiem, ten z gruszką. Ale nazwy mogą być zupełnie abstrakcyjne – co tylko nam przyjdzie do głowy. Tylko uwaga, trzeba jeszcze dobrze zapamiętać nadany pseudonim! Gra jest bardzo dynamiczna i pełna emocji. Czas jednej rozgrywki to jakiś kwadrans, który bardzo szybko mija. Zasady są proste, więc spokojnie można grać i z najmłodszymi i z dziadkami 😉 Jeśli chcemy sobie nieco utrudnić rozgrywkę, to wydawca zaproponował wprowadzenie zasady, że za błędnie podany pseudonim Imionka gracz musi oddać jeden zdobyty wcześniej punkt. Szczerze mówiąc nie za bardzo korzystaliśmy z tego wariantu, gdyż najwięcej śmiechu i zabawy było właśnie podczas przywoływania imion, gdy gracze się mylili i wzajemnie próbowali się prześcignąć. Im więcej osób bierze udział w grze, tym bardziej zacięta rozgrywka i więcej emocji. Zwłaszcza jak gramy w Imionki np. drugi raz z rzędu. Imiona wówczas  się mylą i jest naprawdę kupa śmiechu. Rozgrywka w Imionki nie wymaga dużo miejsca więc doskonale sprawdzi się również w podróży.

Podsumowanie.

Imionki wydawnictwa Granna to gra dla 2 – 6 graczy w wieku 5+. Zadaniem graczy jest nadanie Imion sympatycznym stworkom, a następnie jak najszybsze głośne ich wypowiedzenie, w sytuacji gdy dany Imionek pojawi się na stole po raz kolejny. Dzięki prostym zasadom i szybkiej rozgrywce, gra doskonale się sprawdzi jako tytuł rodzinny, który przyniesie frajdę nie tylko dzieciom. Gra ćwiczy kreatywność, pamięć i refleks, rozwija słowotwórstwo – czyli to, co warto rozwijać u swoich pociech, a i nam dorosłym również się przyda. W dorosłym gronie Imionki ku zaskoczeniu również sprawują się całkiem nieźle – tytuł ten można potraktować jako grę imprezową lub wesoły fillerek przed mózgożernymi tytułami. Wykonanie kart nie budzi zastrzeżeń, karty są duże, kolorowe i przyzwoitej jakości. Mały minusik za wielkość pudełka, które spokojnie mogłoby być o wiele mniejsze. Imionki możemy nabyć już za ok. 23-30 zł, co jest dobrą ceną i warto wzbogacić swoją półkę o ten tytuł, jeśli często gramy w rodzinnym gronie.

Plusy.

+ Proste zasady gry do wytłumaczenia dosłownie w minutę.

+ Wesoła gra familijna.

+ Ćwiczy kreatywność, pamięć i refleks, rozwija słowotwórstwo.

+ Szybka rozgrywka.

+ Dobra cena.

+ Urocze ilustracje.

Minusy.

– Za duże pudełko.

Imionki– instrukcja do gry.

 

Grę udostępniło wydawnictwo GRANNA.

Serdecznie dziękujemy!

Leave a Reply