Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle

Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle, czyli gra o długim i całkowicie abstrakcyjnym tytule.

Dzisiaj przyjrzymy się grze, która przynajmniej w naszym gronie została nazwana, jako „Śliwka” lub „Gra ze śliwką”. Wynika to głównie z faktu, że nikt tak na poczekaniu nie potrafi przypomnieć sobie nazwy gry, która jest niezwykle abstrakcyjna i pozornie pozbawiona sensu. Zapraszam na Grę ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle, no i jeszcze psem w pudełku 🙂

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - pudełko
Pudełko

Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle. Skąd taki tytuł?

Oryginalny tytuł gry wywodzi się z języka niemieckiego i brzmi „Pi mal Pflaumen”, co jest pewną wariacją na temat niemieckiego związku frazeologicznego „Pi mal Daumen” oznaczającego mniej więcej tyle, co nasze „pi razy drzwi”. Z oczywistych względów zabiegu tego nie można było zastosować w naszym rodzimym wydaniu, ponieważ nie mamy związku frazeologicznego, który korespondowałby ze śliwą i liczbą pi. Oczywiście można było kombinować i z tytułem lub nazwać grę po prostu „Śliwki” – jak zrobiono w anglojęzycznej wersji jednak u nas wydawca postawił na oryginalność i nazwał grę tak jak nazwał. Czy to dobrze? Według mnie tak. Co prawda zawsze mam problem z nazwaniem gry zgodnie z jej nazwą, jednak tytuł jest na tyle charakterystyczny, że każdy z kim rozmawiam na hasło Śliwka już wie, o co chodzi. Dodatkowo sam tytuł zdradza też, co nieco o samej grze, ale o tym w kolejnej części tekstu.

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - EF1

Zawartość opakowania.

Wewnątrz pudełka znajdziemy:

  • 75 kart owoców,
  • 18 kart śliwki,
  • 18 kart Pi,
  • 7 kart kolejności,
  • Kartę psa,
  • Instrukcję.
Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - zawartość
Zawartość pudełka

Jak już pewnie zauważyliście Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle, to gra karciana, więc jej głównym i w zasadzie jedynym komponentem są karty. Ich wykonanie stoi na dobrym poziomie, ilustracje są ładne i czytelne, a całość pod względem tematycznym spina się całkiem nieźle – co może zaskakiwać.

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - karty
Karty

Zasady.

Przygotowanie do gry jest bardzo proste i polega na potasowaniu poszczególnych stosów kart i rozdaniu ich odpowiedniej liczny uczestnikom zabawy. Gdzieś z boku należy położyć pozostałe karty i można zaczynać.

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - przygotowana rozgrywka
Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle – przygotowana rozgrywka

W czasie rozgrywki każdy z graczy wybiera jedną z posiadanych przez siebie kart i równocześnie z pozostałymi zawodnikami wykłada ją na stół. Gracz, który wyłoży najwyższą kartę jako pierwszy decyduje o wyborze karty spośród tych właśnie wyłożonych. Potem kolejny i tak dalej, aż do ostatniego, który jako premię za bycie ostatnim dostanie kartę śliwki. Pozyskane w ten sposób karty gracze układają przed sobą i starają się za ich pomocą ułożyć punktujące układy.

Wszystkie karty, które zagrywa i pozyskuje się ze stołu przedstawiają owoce. Dodatkowo niektóre z nich posiadają specjalne oznaczenie, które aktywują się po wzięciu karty ze stołu.

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - rodzaje kart
Możliwe oznaczenia kart. Na karcie z 1 mamy bonusowe PI, na karcie z 2 nie ma żadnego bonusu, natomiast karta z numerem 3 zawiera punktujący układ.

Oznaczenia możemy podzielić na dwie kategorie. Układy punktujące oraz bonusy. Jeżeli chodzi o układy punktujące to przedstawiają one, jakie karty trzeba zebrać, aby uzyskać określoną liczbę punków. W przypadku spełniania warunku przedstawionego na karcie, od razu zdobywamy stosowną liczbę punków. Co ważne – zdobytych punków nikt już nam nie może odebrać.

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - punktowanie
W tym przypadku po zabraniu ze stołu karty o wartości 13 gracz może od razu zapunktować układ składający się z 4 różnych kart zdobywając tym samym 8 punktów. Gracz odkłada punktującą kartę na bok i odrzuca 3 inne różne karty owoców. Po tym ruchu zostanie mu na stole tylko jedna karta śliwki, ale będzie miał już 8 punktów, których nikt mu nie zabierze.

Jeżeli chodzi o bonusy to mamy ich trzy rodzaje:

  • Karta Pi – zapewne pamiętacie, jak kilka akapitów wcześniej pisałem o tym, że na każdy z graczy zagrywa kartę na stół, a pierwszym graczem staje się ten, który zagrał kartę najwyższą. Karta Pi pozwala na podbicie wartości karty o 3,14 – po prostu należy dołączyć kartę Pi do zagrywanej karty. Nie ma limitu zagranych kart Pi na raz.
  • Karta psa obronnego – kto ma tą kartę ten nie musi bać się kradzieży. Pies jest jeden, więc w trakcie gry będzie wędrował pomiędzy poszczególnymi graczami.
  • Karta kradzieży – po wzięciu karty z tym symbolem możemy natychmiast zabrać kartę innego gracza, która leży przed nim (nie dotyczy to kart, które już zapunktowały i tych, które gracze mają w ręce).
Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - bonusy
Bonusy

Gra toczy się do momentu aż wyczerpie się trzecia talia do gry (gramy trzema taliami, kolejne talie przedstawiają coraz bardzie skomplikowane, ale również dające więcej punków układy). Kto zdobędzie najwięcej punktów ten wygrywa.

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - zbiory
Zbiory

Czy zbieranie owoców może być ciekawe?

Zdecydowanie tak. Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle to bardzo interesujący tytuł i to na wielu płaszczyznach jednocześnie. Po pierwsze tytuł… tutaj nie muszę dawać chyba kolejnego komentarza, według mnie strzał w dziesiątkę. Gdyby gra nazywała się porostu Śliwka pewnie przeszła by bez echa, a tak zdecydowanie zapada w pamięć. Po drugie bardzo ciekawa mechanika gry. Połączenie cichej licytacji z budowaniem zestawów, a to wszystko okraszone premiami wynikającymi z kolejności i działania niektórych kart. Po trzecie tematyka. Mogłoby się wydawać, że gra o zbieraniu owoców to nic specjalnego, a jednak temat jest bardzo dobrze dobrany do mechaniki, a jednocześnie bardzo przyjemny. Trochę posłodziłem, więc teraz pora na wady… no i w zasadzie nie znalazłem takowych. Może brzmi to trochę tendencyjnie, ale naprawdę nie znalazłem w Grze ze śliwką… niczego, co by mi się nie podobało lub co potencjalnie mogłoby psuć rozgrywkę. Oczywiście gra nie jest wybitna czy doskonała, grając w nią nie dostąpimy oświecenia ani nie spojrzymy na świat gier w inny sposób. Śliwka wykorzystuje znane nam już mechanizmy i niezbyt wyszukaną oprawę, ale sposób, w jaki łączy te dwie rzeczy jest po prostu elegancki. Rozgrywka jest przyjemna i pozbawiona zbędnych wodotrysków, a gracze w czasie partii raczej pozbawieni są negatywnych emocji.

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - EF2

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - EF3

Gra ze śliwką na okładce i liczbą PI w tle - EF4

Podsumowanie.

Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle od wydawnictwa Lucrum Games to karcianka dla 3-5 osób, w której gracze korzystając z dostępnych kart starają się budować punktujące układy. Oryginalny tytuł, to nie jedyna zaleta Gry ze śliwką…. Proste zasady oraz dobre wykonanie sprawiają, że zdecydowanie jest to tytuł, na który powinniście zwrócić uwagę.

Plusy.

+ Oryginalny, ale chwytliwy tytuł, który bądź, co bądź oddaje charakter rozgrywki.

+ Proste i eleganckie zasady.

+ Oprawa, która idealnie pasuje to gry.

+ Jest to naprawdę dopracowany tytuł.

Minusy.

– w zasadzie brak…

Leave a Reply