Gdzie jest żabka? - logo

Zabawa w chowanego, czyli Gdzie jest żabka?

Dzisiaj wracamy z propozycją gry dla tych najmłodszych, tj. 2-3 latków. Jeśli szukacie gry, która spodoba się Waszym maluchom, to Gdzie jest żabka? będzie idealną pozycją. Zasiądźcie wygodnie  i wyruszcie razem do krainy marzeń, do kolorowego świata, w którym tak wiele się dzieje! Kto znajdzie Gdzie jest żabka?

Gdzie jest żabka? - pudełko
Gdzie jest żabka? – pudełko

Gdzie jest żabka? – co znajdziemy w pudełku.

W pudełku znajdziemy: 6 tablic z ilustracjami, 36 mniejszych kartoników z obrazkami przedstawiającymi rzeczy oraz postacie, które znajdują się na tablicach oraz króciutką instrukcję. Kolorowe ilustracje na pewno przykują oko Waszych maluchów. Na planszach tak wiele się dzieje – każda przedstawia zupełnie inne miejsce: wesołe miasteczko, zoo, przyjęcie urodzinowe, wigilię, , popołudnie nad rzeką oraz świat bajek i dziecięcych snów. Wszystkie elementy wykonane są z twardego kartonu, którego małe rączki raczej nie dadzą rady zniszczyć. Nasz egzemplarz pomimo wielu użyć wygląda niemal jak „nówka”. Małe uszkodzenie widać jedynie na kartoniku przedstawiającym tytułową żabkę, ale w żaden sposób nie przeszkadza to na prowadzenie rozgrywki. Dzisiaj moja siostrzenica ma już 4 latka, ale co jakiś czas chętnie wraca do Gdzie jest żabka?

Zawartość pudełka
Zawartość pudełka
Kolorowe plansze pobudzające wyobraźnię
Kolorowe plansze pobudzające wyobraźnię
Kartoniki z przedmiotami i postaciami
Kartoniki z przedmiotami i postaciami

Układanka czy loteryjka obrazkowa?

W Gdzie jest żabka? można grać na kilka sposobów. Dla tych naprawdę najmłodszych zaproponowany jest wariant układanki. Na czym on polega? Na początku wybieramy jedną z 6 plansz, a następnie wśród rozłożonych 36 małych kartoników szukamy tych, które będą pasowały do naszego rysunku. Szukamy więc 6 kartoników przedstawiających postacie i przedmioty znajdujące się na naszej głównej planszy. Gdy uda nam się odnaleźć pasujący kafelek, układamy go na głównej planszy. Naszym celem jest jak najszybsze zakrycie dużego obrazka, tymi małymi. Przypomina to nieco puzzle, prawda? Na początku warto usiąść do gry z naszymi pociechami, zapoznać je z wszystkimi przedmiotami i stworzeniami przedstawionymi na ilustracjach. Gdy załapią już reguły układanki, można spróbować zwiększyć poziom trudności dodając kilka planszy równocześnie.

Układanka
Układanka

Kiedy uda nam się zebrać kilkoro dzieci, można urządzić loteryjkę obrazkową. W tym wariancie będziemy potrzebować osoby, która poprowadzi loteryjkę. Może to być dorosły albo dziecko, które  zna zasady i będzie potrafiło pokierować zabawą. Prowadzący tasuje duże planszy i rozdaje wszystkim uczestnikom loteryjki po jednej lub po dwie – w zależności od liczby graczy, a następnie małe kartoniki wrzuca do pudełka (obrazkami do dołu) i miesza. Co będzie dalej zależy od wybranego wariantu:

  1. Prowadzący wyciąga kartonik, mówi co jest na ilustracji i pokazuje wszystkim graczom. Osoba, która zauważy u siebie dany przedmiot lub postać, zgłasza to prowadzącemu i otrzymuje kartonik, który kładzie na swojej planszy na odpowiednim miejscu.
  2. Prowadzący wyciąga kartonik i pokazuje wszystkim obrazek. Osoba, która zauważy u siebie dany przedmiot lub postać, zgłasza się, ale dostanie kartonik dopiero wtedy, gdy prawidłowo nazwie to, co się na nim znajduje.
  3. Prowadzący wyciąga kartonik, nikomu nie pokazując, opisuje co się znajduje na ilustracji. Osoba, która zauważy u siebie dany przedmiot lub postać, zgłasza to prowadzącemu i otrzymuje kartonik, który kładzie na swojej planszy na odpowiednim miejscu.

Niezależnie od wybranego wariantu, kartonik, po który nikt się nie zgłosił, wrzucany jest z powrotem do pudełka. Osoba, która jako pierwsza zapełni swoją planszę – wygrywa.

Podsumowanie.

Gdzie jest żabka? to gra z serii gry i zabawy Smoka Obiboka przeznaczona dla 1-6 dzieci w wieku 3-7 od wydawnictwa Granna. U nas sprawdziła się wcześniej, bo już w wieku 2 lat – była to jedna z pierwszych planszówek mojej siostrzenicy. Gdzie jest żabka? to gra o bardzo prostych zasadach ucząca spostrzegawczości, refleksu i pamięci. Wykonanie gry nie budzi zastrzeżeń – elementy wykonane są z grubszego kartonu, kolorowe ilustracje cieszą zaś oko i pobudzają wyobraźnię. Niestety jeśli zbyt często będziecie sięgać po tą pozycję, to może się bardzo szybko znudzić Waszym pociechom. Dzieci bowiem bardzo szybko zapamiętują co, gdzie jest na danej ilustracji– ale zanim to nastąpi, to czeka Was i Wasze dzieci wiele godzin dobrej zabawy. Na planszach wiele się dzieje, więc jeśli któryś z zaproponowanych przez Grannę wariantów gry znudzi się już Waszym maluchom, to można pobawić się chociażby w opowiadanie historyjek. Uważam, że za przystępną cenę ok. 25 zł, to dobra pozycja na pierwszą planszówkę dla każdego dziecka. Tych, którzy nie mogą znaleźć Gdzie jest żabka?, kieruję na stronę Granny – nowsze wydania gry funkcjonują pod innym tytułem: Gacek gdzie jesteś?

Plusy.

+ Dobra jakość elementów.

+ Maluchy lubią zabawy w chowanego.

+ Kolorowe, ładne ilustracje pobudzające wyobraźnię.

+ Kilka wariantów gry.

+ Już  2 latek może grać.

+ Gra rozwija spostrzegawczość.

+ Nauka nazywania przedmiotów.

+ Przystępna cena.

+ W wariant układanka dziecko może się już same bawić.

Minusy.

– Jest to gra typu „raz na jakiś czas” – dzieci bardzo szybko zapamiętują, co gdzie jest, także Gdzie jest żabka? może się szybko znudzić.

Leave a Reply