farmageddon-logo

Bezlitosna walka rolników, czyli Farmageddon.

Jeżeli ktoś z Was myśli, że na wsi jest nudno oznacza to, że nigdy nie był tam gdzie się dzisiaj wybieramy. Dzikie tornada, szalejące kosiarki do trawy czy też całe pola walniętej kukurydzy to dość powszechne zjawisko. Jeżeli więc narzekacie na nudę, to przygotujcie się, bo dzisiaj czeka Was prawdziwy Farmageddon.

farmageddon-pudelko
Pudełko z grą

Zawartość opakowania.

W opakowaniu z grą znajdziemy:

 • 45 kart akcji,
 • 60 kart upraw,
 • 3 karty pola,
 • Instrukcję.
farmageddon-zawartosc
Zawartość opakowania

W Farmageddonie, jak się już zapewne domyśliliście, osią gry są karty, których w pudełku jest 108. Zostały one podzielone na 3 talie, które różnią się oczywiście przeznaczeniem oraz kolorystyką, ale sposób oraz jakość wykonania w przypadku wszystkich kartoników jest identyczny i ogólnie rzecz ujmując jest dobrze, chociaż karty mogłyby być grubsze.

farmageddon-karty
Karty

Uwagę z całą pewnością przyciągać będą zarówno nazwy kart, jak i ich oprawa graficzna. Twórcy postawili na aspekt humorystyczny i trzeba przyznać, że wyszło im to całkiem zgrabnie. Przeglądając karty nie sposób przestać się uśmiechać, także oprawa jak najbardziej na plus.

farmageddon-mix
Oprawa graficzna gry

W pudełku oprócz kart znajdziemy również instrukcję, która jest krótka i rzeczowa, dzięki czemu już po pierwszym jej przeczytaniu możemy z powodzeniem zasiąść do rozgrywki.

farmageddon-instrukcja
Instrukcja

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy pudełku z grą, które jest bardzo ładne, ale zadziwiająco duże w porównaniu ze swoją zawartością. Odpowiedzią na rozmiar pudełka jest wypraska, która wypełnia około połowę opakowania. Także ponownie jak w przypadku wielu innych gier – opakowanie jest ładne, ale zdecydowanie za duże.

farmageddon-wypraska
Wypraska

Cel oraz przygotowanie gry.

W grze Farmageddon wcielamy się w postać rolników, których zadaniem jest zasadzić i zebrać jak najwięcej upraw, które na koniec gry przelicza się na pieniądze. Kto na końcu rozgrywki będzie najbogatszy, ten wygrywa. Brzmi prosto, prawda? No cóż, może i tak, ale wcale takie proste nie jest, bo ilość dostępnego miejsca do sadzenia jest mocno ograniczona, a konkurencja nie śpi. Przygotujcie się na prawdziwy Farmageddon.

farmageddon-rozwalka

Przygotowanie rozgrywki jest niezwykle proste i składa się w zasadzie z 3 kroków.

 1. Rozłóżcie 3 karty pól na środku stołu.
 2. Potasujcie karty akcji, każdemu rolnikowi rozdajcie po 3 z nich, a pozostałe połóżcie na środku tworząc stos akcji.
 3. Potasujcie karty upraw, każdemu rolnikowi rozdajcie po 2 z nich, a pozostałe połóżcie na środku tworząc stos upraw.

To w zasadzie tyle, trzeba jeszcze zdecydować, kto będzie graczem rozpoczynającym i można zaczynać.

farmageddon-przygotowanie
Przed rozgrywką

Sadzimy, czyli przebieg gry.

W czasie rozgrywki gracze po kolei wykonywać będą swoje tury. Na początku każdej tury gracz dobiera 2 karty upraw, a następnie możne wykonać następujące akcje w dowolnie wybranej kolejności:

 • Założenie uprawy – jeżeli gracz ma do dyspozycji wolne karty pola, może założyć dowolną liczbę upraw. Założenia uprawy dokonuje się poprzez położenie karty uprawy na pustej karcie pola. Oczywiście na jednej karcie pola można prowadzić tylko jedną uprawę.
 • Nawożenie uprawy – gracz może nawozić założone już uprawy poprzez położenie karty uprawy rewersem do góry na już założonej uprawie. Tutaj ważna uwaga – w każdej kolejce gracz musi nawieźć co najmniej jedną uprawę – jeżeli nie może nawieźć swojej, musi nawieźć uprawę przeciwnika.
 • Zebranie plonu – jeżeli uprawa została nawieziona odpowiednią ilością pożywki, gracz może ją zebrać, co zapewni mu na koniec gry odpowiedni przypływ gotówki. Tutaj ważna uwaga – nie można zebrać plonu z uprawy zasadzonej w tej samej kolejce – przecież roślina musi mieć czas, żeby urosnąć.
 • Zagranie karty akcji – gracz może w czasie swojej kolejki zagrać do trzech kart akcji. Karty akcji oferują różne bonusy – od dobierania dodatkowych kart, aż po niszczenie upraw konkurentów.

Na koniec swojej tury gracz dociąga 2 karty akcji, a kolejka przechodzi do kolejnego zawodnika.

farmageddon-dostepne-akcje
Dostępne akcje. Od lewej: Zasadzenie uprawy; nawiezienie uprawy; jeżeli uprawa posiada odpowiednią liczbę nawozu można ją zebrać; zagranie karty akcji – pestycydy, na uprawę rywala.

Gra według powyższego schematu toczy się do momentu, aż któryś z graczy dociągnie ze stosu ostatnią kartę upraw. Gdy tak się stanie dokańcza on swoją turę, a wszyscy pozostali zawodnicy mają do rozegrania jeszcze jedną kolejkę. Gdy zostanie zagrana ostatnia karta wszyscy przeliczają wartość zebranych plonów, a zwycięzcą zostaje ogłoszony oczywiście najbogatszy rolnik.

farmageddon-rozgrywka
Rozgrywka

Podsumowanie.

Farmageddon to szybka gra karciana dla 2-4 graczy od wydawnictwa Trefl Joker Line. W grze wcielamy się w postać rolników próbujących za wszelką cenę wyhodować jakąś uprawę, co wcale nie jest takie proste jak się początkowo wydaje. Ziemi pod uprawę jest stosunkowo mało, a sadzić chce każdy, także musicie się przygotować na tytułowy Farmageddon. Zasady są bardzo proste, więc już po pierwszym przeczytaniu instrukcji można zasiąść do rozgrywki i w pełni korzystać z tego, co oferuje gra. Mechanicznie Farmageddon również spisuje się całkiem nieźle, ale trzeba zaznaczyć, że ze względu na luźny charakter tego tytułu, występuje tutaj spora dawka losowości. Sama rozgrywka przebiega w sposób sprawny i w grze nie napotkamy na większe przestoje. Gra skaluje się całkiem nieźle, ale trzeba zaznaczyć, że w zależności od liczby graczy rozgrywka diametralnie zmienia swoje oblicze. Przy 2 graczach Farmageddon to gra, w której strategiczne myślenie oraz planowanie to cechy jak najbardziej pożądane, a wyniki rzędu kilkudziesięciu punktów to norma. Wraz ze wzrostem liczby zawodników do gry wprowadza się coraz więcej chaosu i walki o każdą uprawę. W tym przypadku nie ma co planować – trzeba wyszarpywać każdy punkt, gdy tylko to możliwe, bo możemy być pewni, że zdobędziemy ich zdecydowanie mniej niż w wariancie 2-osobowym.  Jeżeli chodzi o wykonanie, to tak jak wspominałem karty mogłyby być nieco grubsze, a pudełko zdecydowanie mniejsze, ale poza tym jest całkiem dobrze. Szczególnie warto przyjrzeć się nazwom i grafikom zdobiącym karty. Humorystyczne podejście do tematu sprawdziło się całkiem nieźle i już samo oglądanie kart wywołuje uśmiech, także plus. Cena gry na ten moment waha się w przedziale od 30 do nawet 50 złotych. Jest to dość spory przedział i trzeba zaznaczyć, że jego górna granica wydaje się zdecydowanie przesadzona. Jeżeli jednak uda nam się znaleźć Farmageddon za 30-40 złotych to możemy uznać to za stosunkowo uczciwą cenę w stosunku do zawartości. Reasumując, jeżeli szukacie szybkiej gry, która sprawdzi się zarówno jako filler, jak i tło do spotkań towarzyskich to warto zwrócić uwagę na Farmageddon.

Plusy.

+ Proste zasady.

+ Humorystyczne nazwy i grafiki na karatach.

+ Szybki setup.

+ Negatywna interakcja, która nakręca całą rozgrywkę.

Minusy.

– Zbyt cienkie karty.

– Za duże opakowanie.

– Może być zbyt losowa.

Farmageddon – instrukcja do gry.

Leave a Reply