Dolina Kupców - logo

Dolina Kupców, czyli błyskawiczne zawody kupieckie.

Co roku do Doliny zjeżdżają handlarze z najdalszych krain. Ich cel jest tylko jeden: wygrać zawody i zdobyć tytuł członka Gildii Wybitnych Handlarzy. Stawka jest wysoka, zawody odbywają się raz w roku, a miejsce w gildii jest tylko jedno. Zagraj i sprawdź, czy nadajesz się na kupca z prawdziwego zdarzenia. Dzisiaj Dolina Kupców.

Dolina Kupców - pudełko
Pudełko z grą

Zawartość pudełka.

W dość niewielkim pudełku znajdziemy następujące komponenty:

  • 110 kart podzielonych na 6 talii zwierząt oraz talię rupieci,
  • Dwustronną planszę do gry,
  • 6-ścienną kość ocelota,
  • Instrukcję.
Dolina Kupców - zawartość
Zawartość opakowania

110 kart, które znajdziemy wewnątrz opakowania, zostało podzielonych na 2 kategorie. Pierwsza to 20 kart rupieci, które niczym się od siebie nie różnią – są to w zasadzie karty startowe, których będziemy używać do rozruszania naszego handlowego imperium.

Dolina Kupców - rupiecie
Rupiecie

Drugi rodzaj kart to karty zwierząt, które zostały podzielone na 6 talii. Każda talia różni się od siebie, co zapewnia różnorodność rozgrywki. W grze takiej jak Dolina Kupców nie sposób przejść obojętnie obok wykonania kart. Grafiki i napisy zdobiące karty są niezwykle ładne i klimatyczne. Jeżeli chodzi o jakość wykonania kart, to stoi ona na dobrym poziomie.

Dolina Kupców - talie zwierząt
Talie zwierząt

Dwustronna plansza do gry wykonana jest z grubej tektury. Jej głównym zadaniem jest lepsza organizacja elementów na stole i trzeba przyznać, że spełnia ona swoje zadanie całkiem dobrze. Dwustronność planszy to zabieg czysto kosmetyczny, bo obie strony planszy różnią się tylko i wyłączenie grafiką. I tylko od nas zależy, z jakiej strony będziemy korzystać w czasie rozgrywki.

Dolina Kupców - plansza rynku
Plansza rynku

Kostka dołączona do gry, jest to z zasadzie standardowy sześcian koloru czerwonego, w którym zmodyfikowano wartości przedstawione na poszczególnych ścianach. Po rzucie kostką możemy otrzymać wartości 0, 1, 1, 2, 2 lub 3.

Dolina Kupców - kość do gry
Kość do gry

Instrukcja, którą znajdziemy w pudełku, napisana jest całkiem poprawnie i w zasadzie nie można jej nic specjalnego zarzucić. Czyta się ją dobrze i ze zrozumieniem. W zasadzie już po pierwszym przeczytaniu można rozpocząć rozgrywkę. Dodatkowo stylizacja instrukcji również dodaje Dolinie Kupców klimatu.

Dolina Kupców - instrukcja
Instrukcja

Jeżeli chodzi o pudełko do gry, to nie dość, że bardzo dobrze wpasowuje się ono klimatycznie w grę, to jest niemal idealnie dopasowane do zawartości, także za to duży plus.

Dolina Kupców – cel gry.

Zgodnie z tym co pisałem, w Dolinie Kupców naszym celem będzie stać się najlepszym kupcem w zawodach. Owe zawody przybierają formę wyścigu – ten, kto pierwszy zbuduje 8 straganów ten wygrywa. Ogólne zasady przy budowaniu straganów są takie, że należy je budować po kolei, tzn. najpierw budujemy stragan pierwszy potem drugi, itd. Do budowania straganów używa się kart zwierząt, a do zbudowania każdego ze straganów trzeba użyć kart zwierząt jednego wybranego koloru, których suma wartości jest równa numerowi straganu, który aktualnie budujemy.

Dolina Kupców - opis karty
Opis karty

Wszystko fajnie z tym, że są to założenia ogólne, które w pewien sposób możemy naginać korzystając ze specjalnych zdolności kart zwierząt, ale po kolei, najpierw przygotujmy naszą grę do pierwszej partii.

Przygotowanie do gry.

Na początku należy wybrać talie, które będą uczestniczyły w grze. Można to zrobić w sposób losowy lub z góry wybrać w jakim zestawieniu będziemy grali. Liczba talii w grze jest zawsze większa o 1 od liczby graczy, tak więc przy rozgrywce 2-osobowej w grze wykorzystamy 3 talie. Kolejny krok to stworzenie początkowej talii. Każdy z graczy pobiera po jednej karcie o wartości 1 z każdej grającej talii. Następnie zawodnicy dobierają tyle kart rupieci, aby liczba wszystkich kart w ręku wynosiła 10.

Tak przygotowane karty każdy z graczy musi potasować i stworzyć swój stos stos do dobierania. Pozostałe karty rupieci należy ułożyć na oddzielnym stosie – mogą być wykorzystane w późniejszym etapie gry.

Z pozostałych kart zwierząt należy usunąć wszystkie pozostałe karty zwierząt o wartości 1. To, co zostało, należy przetasować tworząc talię rynku. Z tak zbudowanej talii należy wybrać 5 kart i ułożyć je na Planszy Rynku.

Ostatni krok to dobranie przez każdego z graczy po 5 kart z talii gracza i można zaczynać zawody.

Dolina Kupców - początkowa ręka
Początkowa ręka
Dolina Kupców - przed grą
Przed grą

Zawody czas zacząć, czyli przebieg rozgrywki.

Gra podzielona jest na tury. Gdy zawodnik wykona swój ruch, tura przechodzi na następnego gracza. Każda tura podzielona jest na dwie fazy: fazę akcji oraz dostawę. W czasie fazy akcji zawodnik musi wykonać jedną z następujących akcji:

  • Akcja rynku – w wyniku tej akcji gracz może zakupić jedną z dostępnych kart rynku, płacąc jej koszt za pomocą posiadanych przez siebie kart. Wartość kart na planszy rynku jest modyfikowana w zależności od pola, na którym się znajduje. Karty użyte do zakupu odkłada się na stos odrzuconych kart gracza.
Dolina Kupców - karty rynku
Koszt kart na rynku
  • Akcja trików – w wyniku tej akcji gracz może zagrać jedną z posiadanych kart oznaczonych jako karta trików. Warto dodać, że niektóre spośród kart trików posiadają zdolność, która pozwala na rozegranie dodatkowej tury.
  • Akcja straganu – przy pomocy posiadanych kart gracz ma możliwość zbudowania straganu. Wspominałem już nieco o budowaniu straganów, ale w ramach przypomnienia jeszcze parę słów. Aby zbudować określony stragan, trzeba do jego budowy użyć kart (innych niż rupiecie), których kolor jest taki sam, a suma wartości równa się numerowi aktualnie budowanego straganu. Oczywiście jest to zasada ogólna i niektóre zasady pozwalają ją nieco naginać – co jak by nie patrzeć stanowi jeden z głównych uroków Doliny Kupców.
Dolina Kupców - stragany
Stragany
  • Akcja sprzątania – gracz w swojej kolejce może przenieść dowolną liczbę kart z ręki na swój stos kart odrzuconych.

Kolejna faza gry to Dostawa, czyli przygotowanie na nadejście tury kolejnego gracza. Ta faza składa się z 2 elementów:

  • Uzupełnianie Rynku – jeżeli w poprzedniej fazie została zakupiona któraś z kart talii rynku, należy uzupełnić wolne miejsca. Robi się to przesuwając karty w prawo, tak, aby zapełniły wolne miejsca (w ten sposób karty, które zostały na rynku z biegiem czasu tanieją). Następnie na pozostałych wolnych polach dokładamy karty z rynku – dzięki temu towary, które są nowe na rynku, będą droższe od tych, które już trochę na nim leżą.
  • Dobranie kart – na koniec swojej tury gracz dobiera tyle kart, aby mieć ich w ręku 5. Gdy gracz wyczerpie stos do dobierania, tasuje stos kart odrzuconych tworząc w ten sposób nowy stos do dobierania.
Dolina Kupców - w trakcie
W trakcie

Gra trwa do momentu, aż któryś z graczy wybuduje 8. stos. Gdy tak się stanie zostaje on zwycięzcą, a gra się kończy – w końcu w Dolinie Kupców jest tylko jedno wolne miejsce.

Którą talię Ty wybierzesz?

Wspominałem, że w Dolinie Kupców mamy dostęp do 6 różnych talii zwierząt. Każda z nich w znaczny sposób różni się od pozostałych, co z kolei przekłada się na przebieg rozgrywki. W grze znajdziemy min. Przyjacielskie Pandy, które są doskonałym wyborem dla początkujących, czy Beztroskie Oceloty, które wprowadzają do gry element losowości. Jeżeli lubicie negatywną interakcję, to przypatrzcie się talii Przebiegłych Szopów. Graczom, którzy lubią optymalizację, polecam przyjrzeć się Energicznym Papugom oraz Zaradnym Wiewiórkom. Oczywiście w grze znajdziemy również Sprytne Kameleony, które pozwalają nam korzystać ze zdolności innych zwierząt. Jak widać gra oferuje coś miłego dla każdego, a kombinacje jakie możemy tworzyć, pozwalają nam odkrywać Dolinę Kupców za każdym razem na nowo.

Podsumowanie.

Dolina Kupców to stosunkowo szybka gra karciana oparta o system deck buildingu. Na początku każdy z graczy startuje z tą samą ręką i tylko od niego zależy, w jaką stronę będzie rozbudowywał swoją talię. Ilość dostępnych talii zwierząt zapewnia nie tylko różnorodność, ale i możliwość prowadzenie gry w wybranych przez nas warunkach, takich jak zwiększenie losowości, czy dodanie negatywnej interakcji. Jeżeli chodzi o mechanikę i ogólny przebieg, to jest dobrze. Mam tylko jedną uwagę – interpretacja działania niektórych kart jest dość dowolna, w związku z czym w grze mogą pojawiać się zgrzyty związane z poprawnym zrozumieniem działania kart. Przydałby się dokładniejszy opis działania niektórych kart. Poza tym mankamentem, gra działa bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o aspekt techniczny, to tak jak pisałem, zarówno pod względem wykonania, jak i grafik jest bardzo dobrze. Cena Doliny Kupców waha się w granicach 70-80 złotych, co wydaje się dość uczciwą ceną w zamian za to, co otrzymujemy. Reasumując, Dolina Kupców to bardzo ładna gra, stosunkowo prosta karcianka, która dzięki swojej prostocie i regrywalności, jest idealnym wstępem do mechaniki deck buildingu.

Plusy.

+ Wykonanie – ze szczególnym uwzględnieniem oprawy graficznej.

+ Proste zasady.

+ Mechanika.

+ Różnorodność talii, która zapewnia zarówno różnorodność rozgrywek, jak i możliwość modyfikowania warunków gry.

+ Regrywalność.

Minusy

– Zrozumienie działania niektórych kart może być problematyczne.

Dolina Kupców – instrukcja do gry.

Leave a Reply