Dobble - logo

Kto pierwszy, ten lepszy, czyli Dobble.

Dzisiaj przedstawiamy kolejną grę, która podbije serca i na stałe zagości na Waszych stołach podczas imprez i spotkań rodzinnych. Poznajcie Dobble – szaloną i emocjonującą grę spostrzegawczości przeznaczoną dla 2 do 8 graczy wydaną po polsku przez Rebel.

Dobble - opakowanie
Dobble – opakowanie

Mała puszka, a ile radości!

Opakowanie Dobble wygląda dosyć niepozornie. Jak pudełko pysznych landrynek. Mała, metalowa puszka skrywa w sobie 55 kart oraz instrukcję. Każda okrągła karta składa się z 8 różnych symboli (w sumie mamy aż 22 rodzaje obrazków). Istotne jest to, że każda karta jest unikalna i łączy się z innymi kartami zawsze jednym symbolem, a  naszym zadaniem jest go po prostu odnaleźć. I w zasadzie to tyle, jeśli chodzi o zasady. Banalne, pewnie powiesz. Jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie zawsze jest to takie proste. Ile to razy słyszeliśmy: „u mnie nie ma nic wspólnego!”, co oczywiście jest nieprawdą! Czasem symbole są większe, czasem mniejsze, odwrócone w różne strony – dlatego na pierwszy rzut oka nie zawsze są widoczne. Co jest oczywiście wielkim atutem tej gry.

Dobble - karty
Dobble – karty

5 wariantów Dobble.

Dobble zawiera 5 mini gier, w których jednocześnie wszyscy gracze walczą ze sobą. Nie ma tu tur, w Dobble działa zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Każdy wariant wprowadza coś nowego – czasem wygramy, jeśli będziemy mieć najwięcej kart, a czasem wręcz przeciwnie. Chyba najpopularniejszą jest wersja STUDNIA, w której to wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną kładzie na środku stołu. Na sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Nazywając symbol, szybko kładą kartę z ręki na stole, przykrywając tym samym początkową kartę. Wygrywa ten, który pierwszy pozbędzie się kart. Niezależnie od wariantu, jedno jest jednak niezmienne – szukamy jak najszybciej wspólnego symbolu i  głośno go nazywamy. Czasem zdarzy się, że kilku graczy zrobi to jednocześnie, wówczas liczy się kto pierwszy zabrał/ wyłożył kartę. Jeśli chcemy, to możemy zagrać turniej w Dobble, który szczegółowo opisany jest w instrukcji.

Dobble - przygotowanie do gry w wariancie studnia
Dobble – przygotowanie do gry w wariancie studnia
Dobble - różne symbole na kartach.
Dobble – różne symbole na kartach

Podsumowanie.

Dobble to świetna i szybka gra, która doskonale sprawdzi się na imprezach i spotkaniach rodzinnych lub jako przerywnik między cięższymi tytułami. Największą zaletą Dobble są jego proste zasady. I stary i młody w mig załapią, jak należy grać. Kolorowe symbole roślin, zwierząt i przeróżnych przedmiotów nieraz będą ciężkie do odnalezienia, zwłaszcza jeśli nasi przeciwnicy zgarną kilka kart naraz – presja potrafi nieźle nas zablokować, patrzymy i patrzymy na te karty i nie widzimy wspólnego symbolu. Dużym plusem jest małe pudełeczko, w którym znajdują się karty. Nie zajmuje dużo miejsca na półce, a samą grę łatwo schować do plecaka, czy torebki i zabrać ze sobą na wycieczkę. Gra nie wymaga dużo przestrzeni, także i w pociągu damy radę zagrać. Dobble na pewno wyzwoli we wszystkich graczach pozytywne emocje. Sama rozgrywka trwa przeważnie z 5 minut. Uwaga – na jednej na pewno się nie skończy! Gra jest od 5-6 lat, ale spokojnie i młodsi zawodnicy dadzą radę. Moja 3,5 letnia siostrzenica świetnie sobie dawała radę, fakt – trochę więcej czasu potrzebowała na odnalezienie symbolu niż jej 7,5 letni brat, ale mimo wszystko świetnie nam się razem grało. Także polecam jak najbardziej grać z takimi maluchami, zanim się obejrzycie, pokonają Was swoją spostrzegawczością i refleksem. Wadą Dobble są cieńkie karty, przy tak dynamicznej rozgrywce i walce o karty, prędzej czy później zniszczą się. Nie zabezpieczymy karty koszulkami, gdyż są okrągłe. Jedyne, co możemy zrobić gdy nasz egzemplarz nie będzie już się do niczego nadawać, to polowanie na promocje, bo jak się dobrze poszuka, to Dobble kupimy już za 39 zł. Jest to cena przystępna, bo 60 zł, które w wielu sklepach musimy zapłacić za grę, to zdecydowanie za dużo. Podsumowując – dobre jest to Dobble!

Dobble
Dobble

Plusy.

+ Duża interakcja między graczami.

+ Banalne zasady do opisania w kilka chwil.

+ Uniwersalność gry – młodsi i starsi doskonale się będą bawić.

+ Mała, metalowa puszka.

+ Doskonała gra na rozruszanie towarzystwa.

Minusy.

– Jakość kart – przy tak dużej interakcji między graczami i walce o karty, mogą się szybko zniszczyć.

– Cena, która waha się od 39 zł do nawet 60 zł.

Dobble – instrukcja do gry.

Leave a Reply