Czy wiesz jaki to zwierz? - logo

Sprawdź Czy wiesz jaki to zwierz?

Po małej urlopowej przerwie wracam z nową pozycją dla najmłodszych graczy oraz kolejną grą edukacyjną wydawnictwa Alexander. Czy wiesz jaki to zwierz? (wersja BIG) to gra przeznaczona już dla 4 -latków, w której maluchy ćwiczą koncentrację, spostrzegawczość oraz refleks. Czym jeszcze zaskoczy nas seria Sowa Mądra Głowa? – przekonajcie się czytając recenzję.

Czy wiesz jaki to zwierz? - pudełko
Czy wiesz jaki to zwierz? – pudełko

Co znajdziemy w pudełku?

W średniej wielkości kolorowym, lakierowanym pudełku znajdziemy:

  • 96 kartoników z obrazkami,
  • 1 pionek,
  • Planszę,
  • Kostkę,
  • 60 żetonów,
  • Instrukcję.
Czy wiesz jaki to zwierz? - zawartość pudełka
Zawartość pudełka

Wykonanie wszystkich elementów nie budzi większych zastrzeżeń. Kwadratowe kartoniki wykonane są z dosyć grubego kartonu  – są na tyle wytrwałe, że mali gracze nie powinni dać rady ich zgnieść czy pomiętolić. Także duży plus za to. Kartoniki z obrazkami przedstawiają 3 różne części (np. głowa, tułów, łapy) 32 zwierzaków: ptaków, ssaków, gadów, płazów i nie tylko! Każdy kartonik jest dwustronny – kolorowa strona przedstawia fragment zwierzaka, a niebiesko – biała strona wyjawia do którego zwierzaka dany fragment należy.

Czy wiesz jaki to zwierz? - kartoniki z częściami ciała zwierzaków
Kartoniki z częściami ciała zwierzaków
Czy wiesz jaki to zwierz? - żyrafa
Żyrafa – awers i rewers

Wszystkie zwierzaki przedstawione są na grubej, kartonowej, lakierowanej planszy, która jest naprawdę ładna. Ilustrator bardzo się postarał. Jest kolorowo, mamy śliczne zwierzaki – dzieciakom na pewno się spodoba. Jedynym mankamentem planszy jest to, że po rozłożeniu nieco odstaje. Niestety odgięcie w drugą stronę nie pomogło, także nie pozostało nic innego, jak zaakceptowanie tego faktu.

Czy wiesz jaki to zwierz? - plansza
Kolorowa plansza

W Czy wiesz jaki to zwierz znajdziemy jeszcze 1 pionek wspólny dla wszystkich graczy, kostkę w wydaniu XL oraz małe, czerwone żetony znane nam już z Nawlekaj nie czekaj. Instrukcja krótko i rzeczowo opisuje proste zasady gry.

Czy wiesz jaki to zwierz? - przegląd elementów
Szybki przegląd elementów

Czy wiesz jaki to zwierz? – zasady gry.

Przygotowanie gry jest niezwykle szybkie. Na środku stołu rozkładamy planszę, wokół której (lub obok której) układamy obrazkiem do góry wszystkie 96 kartoników. Wspólny dla wszystkich graczy pionek stawiamy na czerwonym polu „startu” z wężem (w prawym dolnym rogu). Każdy z graczy dostaje po 10 żetonów i w zasadzie to tyle – jesteśmy gotowi do rozgrywki.

Czy wiesz jaki to zwierz? - przygotowanie do rozgrywki
Przygotowanie do rozgrywki dla 3 graczy

Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się swoich żetonów. Ale jak to zrobić? – zapytacie. Podczas swojej tury każdy z graczy po kolei będzie rzucał kostką i poruszał pionkiem po planszy zgodnie z kierunkiem wskazanym przez strzałki. Gdy pionek stanie na polu z danym zwierzątkiem, wszyscy gracze jednocześnie wśród rozłożonych kartoników szukają 3 fragmentów ciała tego stworzenia. Gracz, który jako pierwszy znajdzie taki obrazek, kładzie na nim czym prędzej swój czerwony żeton. Jeśli szczęście dopisze, to podczas kolejki  1 osoba może zużyć aż 3 swoje żetony. Jeśli oczywiście prześcignie rywali 🙂 Jeśli wskazany obrazek jest prawidłowy, to żeton zostaje na kartoniku (a my jesteśmy krok bliżej zwycięstwa), jeśli natomiast okaże się, że ktoś popełnił błąd, to nie tylko ściąga i zabiera do siebie żeton, lecz także za karę otrzymuje 1 karny żeton z pudełka. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy żeton został położony na właściwym obrazku, wystarczy obrócić karton na drugą stronę i się upewnić. W sytuacji gdy kilku graczy jednocześnie położy na obrazku swój żeton, to wszyscy zabierają je z powrotem, a kolejny gracz rzuca kostką. Gra kontynuowana jest do momentu, aż któryś z graczy pozbędzie się swoich żetonów lub gdy zabraknie żetonów w pudełku. W drugim przypadku gracze podliczają swoje żetony i wygrywa ten, który ma ich najmniej.

Czy wiesz jaki to zwierz? - poszukiwania zebry
Poszukiwania zebry
Czy wiesz jaki to zwierz? - rozgrywka
Czy wiesz jaki to zwierz? – rozgrywka

Podsumowanie.

Czy wiesz jaki to zwierz? to edukacyjna gra dla 2 – 5 osób w wieku od 4lat od wydawnictwa Alexander. Proste zasady gry oraz emocjonujący wyścig w poszukiwaniu fragmentów ciała danego zwierzaka sprawią, że gra sprawdzi się w rodzinnym gronie. Czy wiesz jaki to zwierz? nieco przypomina opisywaną już wcześniej grę Co do czego, tato?, w której również poszukiwaliśmy 3 powiązanych ze sobą tematycznie kart. Tym razem mamy do czynienia ze światem fauny – maluchy poznają sporo zwierząt, zaczynając od kota i psa, kończąc na sępie czy nietoperzu. W Czy wiesz jaki to zwierz? dzieci dodatkowo ćwiczą swoją spostrzegawczość, refleks oraz koncentrację. Także po raz kolejny seria Sowa Mądra Głowa łączy przyjemne z pożytecznym. Wykonanie gry nie budzi większych zastrzeżeń, elementy wykonane są z trwałego kartonu, co jest zdecydowaną zaletą podczas gry z maluchami, a kolorowe ilustracje cieszą oko. Jedynym mankamentem jest lekko odstająca plansza, ale w zasadzie nie przeszkadza to jakoś specjalnie w rozgrywce. Grając z dzieciakami należy pamiętać, że gra zawiera małe elementy – żetony – więc warto mieć na oku swoje maluchy. Gra kosztuje około 20 zł, więc cena jak najbardziej przystępna. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że zarówno 4, jak i 9 – latki bardzo dobrze bawią się przy Czy wiesz jaki to zwierz? i lubią powracać do tej pozycji mimo grania już w bardziej zaawansowane tytuły. Wydawnictwo Alexander ma w swojej ofercie również wersję gry mini dedykowaną wyłącznie dla 2 graczy.

Plusy.

+ Walor edukacyjny – ćwiczenie spostrzegawczości, refleksu i koncentracji.

+ Proste zasady gry.

+ Dobra zabawa dla całej rodziny.

+ Błyskawiczny setup gry.

+ Cena.

+ Ładna szata graficzna.

+ Wykonanie elementów …

Minusy.

– … aczkolwiek plansza nie do końca się rozkłada i nieco odstaje.

Czy wiesz jaki to zwierz? – instrukcja do gry.

 

Leave a Reply