Blokus - logo

Blokus, czyli zablokuj albo zostań zablokowany.

Dzisiaj mam dla Was propozycję zupełnie inną niż wszystkie gry recenzowane na Graczomaniaku do tej pory. Tym razem biorę się za recenzję logicznej gry strategicznej, w której nie ma fabuły, a żeby wygrać będziecie musieli blokować innych bo inaczej, to oni zablokują Was. Zapraszam na recenzję gry Blokus.

Blokus - pudełko
Opakowanie z grą

Na początek garść ciekawostek.

Po pierwsze, zgodnie z informacją zaczerpniętą z BGG ,nazwę gry według oficjalnych standardów powinno się wymawiać „Block us”, czyli „Zablokuj nas”. Po drugie Blokus jest jedną z najbardziej utytułowanych gier planszowych XXI wieku. No i po trzecie, gra w Polsce została wydana przez wydawnictwo GRANNA. Pierwsza Polska wersja gry była na tyle duża, że spore pudełko od Osadników z Catanu wyglądało jak młodszy i sporo mniejszy kuzyn Blokusa, także wiele można było powiedzieć o Blokusie, ale na pewno nie można było mu zarzucić, że jest mały. Kolejne wydanie Blokusa na polskim rynku zrealizował MATTEL i chyba wziął sobie do serca uwagi na temat rozmiarów pudełka, bo nowa edycja została poddana miniaturyzacji, ale o tym w następnych akapicie.

Zawartość opakowania.

Blokus - zawartość
Blokus – zawartość pudełka

W dość oryginalnym, ale bardzo ładnym pudełku z grą, znajdziemy: planszę do gry, 4 zestawy po 21 plastikowych elementów oraz oczywiście instrukcję. Tak często poruszane przeze mnie opakowanie jest częściowo przezroczyste i koresponduje z umieszczoną wewnątrz planszą do gry, co wizualnie daje bardzo fajny efekt. Jak już wspomniałem, gra uległa także pomniejszeniu względem poprzedniej edycji. Co prawda można by się pokusić o dalsze pomniejszanie, ale ogólnie rzecz biorąc nie jest źle i cieszmy się, że Mattle zadbał o miejsce na naszych półkach. Kolejny element, czyli plansza do gry, jest to po prostu plastikowy kwadrat o powierzchni 20 na 20 pól. Poszczególne pola na planszy tworzone są przez żłobienia na planszy, dzięki czemu w trakcie rozgrywki nie będziemy mieć problemów w przesuwającymi się klockami. A skoro już jesteśmy przy klockach, to czas pociągnąć temat nieco dalej. Wewnątrz, jak pisałem, znajdziemy 4 zestawy, każdy po 21 klocków. Poszczególne zestawy różnią się tylko kolorami i tak mamy do dyspozycji klocki w kolorach: żółty, zielony, niebieski oraz czerwony. Oprócz różnicy w kolorze wszystkie zestawy są takie same i składają się z 21 klocków, które kształtem przypominają te znane z popularnego tetrisa.

Blokus - klocki
Klocki żółtego gracza

Na koniec instrukcja, która jak na tak prostą grę jest zadziwiająco gruba. Wynika to głównie z faktu, że Mattel zrobił wydanie europejskie i oprócz instrukcji w języku polskim znajdziemy także inne wersje językowe. Format instrukcji według mnie jest dość nieporęczny, ale użyjemy jej tak naprawdę raz – góra dwa razy, więc można się tym nie przejmować.

Jakość elementów jest dobra i jeżeli nie trafi nam się jakiś wyjątkowo agresywny gracz to wszystko powinno być w porządku. Zgodnie z informacją producenta, gra przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia, więc dla pewności lepiej zwracać uwagę, co owe siedmioletnie dzieci robią z klockami w czasie rozgrywki (lub też poza nią). Bo są to elementy podatne na zgubienie albo, co gorsza na zjedzenie:P.

Blokus – zasady gry.

Blokus reklamowany jest hasłem „Po prostu genialna, genialnie prosta” i z cała pewnością coś w tym jest, ponieważ Blokus ma tylko 1 zasadę główną. Każdy gracz wybiera kolor, którym będzie grał. Następnie wszyscy siadają wokół planszy i każdy po kolei umieszcza swój pierwszy klocek, tak, aby każdy kolor startował z jednego narożnika (niezależnie od ilości graczy w rozgrywce zawsze biorą udział wszystkie 4 kolory, ale o tym za chwilę). No i od teraz zaczyna obowiązywać nasza zasada, tzn. musimy dokładać nowe klocki tak, aby dotykały jedynie narożnikiem klocków, które wyłożyliśmy już wcześniej. Gramy do momentu, aż wszyscy gracze stracą możliwość układania swoich klocków, czyli mówiąc inaczej, nie będą już mieli gdzie ich wcisnąć, bo zgodnie z tym, co sugeruje tytuł gry, Blokus to planszówka, w której się blokuje. Musimy wyłożyć jak najwięcej swoich klocków, ponieważ za każdy, którego nie wyłożymy dostajemy na koniec gry punkty karne: 1 punkt za 1 pole klocka. Dodatkowo jeżeli gracz wyłoży wszystkie swoje klocki, dostaje bonus w postaci 15 punktów. Ponadto, jeżeli ostatnim naszym ruchem będzie wyłożenie klocka jednoelementowego dostaniemy bonus w postaci 5 punktów. I oczywiście, kto zdobędzie najwięcej punktów ten wygrywa.

Blokus - początek gry
Początek gry
Blokus - gra w trakcie
Gra w trakcie
Blokus - zakończenie gry
Końcówka gry

Ponieważ Blokus to gra dla 2-4 graczy, zasady nieznacznie zmieniają się w zależności od liczby graczy. Rozgrywka w 4 graczy, wygląda tak jak opisałem powyżej, czyli wszyscy gracze po kolei wykładają swoje klocki. Przy grze w 2 osoby, każdy z zawodników prowadzić będzie 2 kolory, przy czym ruchy muszą być wykonywane na zmianę, tzn., że jeden gracz nie może mieć kolorów, które startują z sąsiadujących ze sobą narożników. Na koniec gry sumuje się ujemne punkty z naszych klocków. Przy grze w 3 osoby jeden kolor staje się neutralny i będzie sterowany przez kolejno przez wszystkich graczy, przykład: 1, 2 oraz 3 to gracze, a N+cyfra to gracz, który rusza kolorem neutralnym.

  • 1 tura: 1, 2, 3, 1N
  • 2 tura: 1, 2, 3, 2N
  • 3 tura: 1, 2, 3, 3N
  • 4 tura: 1, 2, 3, 1N, itd.

Przy ostatecznej punktacji wyniku gracza neutralnego nie bierze się pod uwagę.

Osobiście uważam, że gra w dwie osoby jest najbardziej wymagająca, ponieważ musimy uważać, aby przypadkiem samemu się nie zablokować. Jednak gra dobrze się skaluje, więc możemy być spokojni o jakość rozgrywki, niezależnie od tego, czy gramy w 2, 3, czy też może 4 osoby.

Blokus Graczomaniak

Podsumowanie.

Blokus to zupełna nowość, jeżeli chodzi o gry, które do tej pory recenzowałem. Jest to logiczna gra strategiczna, w której naszym głównym zadaniem będzie pozbycie się wszystkich klocków. Aby to zrobić, będziemy musieli zabezpieczać sobie pola do wykładania przez blokowanie rywali, czyli tak jak napisałem w tytule, jeżeli Ty kogoś nie zablokujesz, to on na pewno zablokuje Ciebie. Blokus to stosunkowo szybka gra, dzięki czemu sprawdzi się doskonale, jako przerywnik pomiędzy dłuższymi pozycjami lub też jako gra na szybką partyjkę przed snem. Niech Was jednak nie zmyli prostota zasad i szybkość rozgrywki, ponieważ Blokus to dość wymagająca pozycja, która przysporzy Wam nie lada nerwów. Jakość wykonania stoi na dobrym poziomie, ale uważałbym przy grze z młodszymi dziećmi, ponieważ mogą one zgubić lub zjeść klocki do gry. Jeżeli miał bym się do czegoś przyczepić, to na pewno byłaby to cena, która często przekracza 100 złotych. Jest to zdecydowanie za dużo za kilkadziesiąt plastikowych klocków i plastikową deseczkę. Reasumując Blokus to bardzo dobra strategiczna gra logiczna o sporym walorze edukacyjnym. Dobra zarówno dla tych młodszych, jak i starszych. Jeżeli szukacie szybkiej gry, która wymaga myślenia, ale pozbawiona jest wątku fabularnego to Blokus jest właśnie dla Was.

Plusy.

+ Proste zasady, a właściwie zasada oraz mechanika.

+ Easy to learn, hard to master.

+ Dobrze się skaluje.

+ Błyskawiczny setup.

+ Posiada spory walor edukacyjny.

+ Szybka rozgrywka.

+ Pudełko, szczególnie wieko.

Minusy.

– Cena.

– Jeżeli nie akceptujecie planszówek bez fabuły, to Blokus Wam się nie spodoba.

Blokus – oficjalna strona gry.

Leave a Reply