7 smoków - logo

Bądź pierwszy – zdobądź 7 Smoków!

Ostatnie upalne tygodnie wielu osobom mocno dały w kość. Nam również. W tym okresie rzadko grywaliśmy, bo panująca w mieszkaniu temperatura 30+ nie sprzyjała zbytniemu „możdżeniu”. Rzadko jednak nie oznacza, że wcale! W tym skwarze sięgaliśmy po krótkie karciane gry, które umilały nam popołudnia i wieczory, ale też nie sprawiały, że zbyt intensywnie myśleliśmy, od czego aż nam głowy parowały. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić jedną z takich gier, a mianowicie 7 Smoków – karciankę wydawnictwa G3. Bardzo przyjemną, szybką i prostą grę. Serdecznie zapraszam na recenzję.

7 smoków - pudełko
Opakowanie

Co znajdziemy w pudełku?

W małym, poręcznym pudełku znajdziemy 72 karty, w tym 51 kart smoków,15 kart akcji, 5 kart celu, 1 kartę srebrnego smoka oraz krótką, lecz zrozumiale napisaną instrukcję.

7 Smoków - zawartość pudełka
7 Smoków – zawartość pudełka
7 Smoków - przegląd kart
7 Smoków – przegląd kart

Wyróżniamy 5 kolorów smoków: żółty, zielony, niebieski, czerwony oraz czarny.  W talii znajdziemy również kartę tęczowego smoka, który jest pewnego rodzaju jokerem – zastępuje każdy kolor. Karty smoków różnią się od siebie nie tylko kolorami, lecz także ilością występujących na nich gadów. Na kartach możemy znaleźć od 1 do 4 różnych smoków, jak poniżej.

Różne rodzaje kart smoków
Różne rodzaje kart smoków

Celem każdego gracza jest zbudowanie ciągu składającego się z 7 smoków. Nie byle jakich smoków, lecz odpowiadających kolorowi karty celu, którą otrzymamy na początku gry. Gra zakończy się automatycznie, gdy któremuś z graczy uda się połączyć 7 smoków. W momencie gdy skończą się karty w talii, wygra ten, który ma najwięcej połączonych ze sobą smoków odpowiadających karcie celu.

Karty celu
Karty celu

Najwyższa pora zagrać w 7 Smoków – szybki start.

Na początku rozgrywki ustawiamy na środku stołu srebrnego smoka, który jest naszą kartą startową i jokerem (możemy dopasować do niego wszystkie kolory). Karty smoków oraz akcji tasujemy i rozdajemy każdemu po 3. Następnie tasujemy i rozdajemy karty celu. Po czym każdy z graczy w tajemnicy przed innymi sprawdza, jaki kolor smoka przedstawia jego karta. Co ciekawe, gdy nie gramy w pełnym składzie, karty celu nie odkładamy do pudełka, lecz ustawiamy je między dowolnymi dwoma graczami. Karty te będą należały do „wirtualnych” graczy i będą nam potrzebne w trakcie trwania rozgrywki.

W swojej turze każdy gracz będzie wykonywał dwie czynności:

  1. Dobór 1 karty z talii (chyba, że stos kart się wyczerpie, wtedy pomijamy tę czynność).
  2. Wybranie i zagranie 1 karty z ręki: karty smoka lub karty akcji.

Karty smoków dokładamy do obszaru gry, tak aby:

  1. Nowa karta przylegała co najmniej jednym ze swoich boków do kart leżących już na stole.
  2. Co najmniej jeden smok na zagrywanej karcie pasował kolorystycznie do smoka znajdującego się już na stole.

Karty możemy obracać o 180 stopni, by dopasować smoki kolorami. Jeśli uda nam się dopasować kartę więcej niż 1 kolorem, to w nagrodę otrzymamy bonus w postaci dodatkowej karty na rękę za każdy dopasowany kolor. Dzięki takim zabiegom możemy zwiększyć liczbę kart w ręce. Poniższa ilustracja z przebiegu rozgrywki powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, jak należy kłaść karty.

7 Smoków - przykładowa rozgrywka dla 3 graczy
7 Smoków – przykładowa rozgrywka dla 3 graczy
Gracz dokłada kartę z niebieskim smokiem i wygrywa - ma ciąg 7 smoków i odpowiednią kartę celu
Gracz dokłada kartę z niebieskim smokiem i wygrywa – ma ciąg 7 smoków i odpowiednią kartę celu

W grze oprócz kart smoków mamy do dyspozycji także karty akcji (na szczęście). Zamiast dokładania na stół karty smoka, możemy zdecydować się na zagranie karty akcji, którą umieszczamy na lub pod kartę startową. Każda karta specjalna spełnia bowiem dwie funkcje: akcję reprezentowaną symbolem lub zmianę koloru srebrnego smoka, który przestaje w tym momencie być jokerem. W pierwszym przypadku kartę specjalną zagrywamy „pod” kartę startową, a w drugim przypadku „na”. Karty akcji baaardzo dużo namieszają w grze! I bardzo dobrze, o to właśnie chodzi. Gracze będą używali akcji by przemieszczać karty smoków, by wymieniać się kartami z rąk, czy też nawet wymieniać się kartami celu! Trzeba więc uważać – czasami jesteś już tak blisko zbudowania ciągu 7 Smoków, jeden ruch przeciwnika i sprzed nosa kradnie Ci zwycięstwo! Gwarantowane emocje do samego końca.

5 rodzajów kart akcji
5 rodzajów kart akcji

Podsumowanie.

7 Smoków to karciana gra od 2 do 5 graczy od 8 lat. Zasady gry są banalne, do wytłumaczenia w kilka minut, dlatego spokojnie można grać również z młodszymi. Dzięki krótkiej rozgrywce trwającej ok. 20 min. 7 Smoków doskonale sprawdzi się jako filler pomiędzy cięższymi tytułami, jako gra rodzinna lub wtedy, kiedy nie mamy za dużo czasu lub sił, a  jednak „w coś byśmy zagrali”. Podobnie, jak w opisywanych już Fasolkach, Sabotażyście, czy w Uchu Króla, całość zamknięta jest w małym pudełeczku, które wszędzie możemy zabrać. Ale nie wszędzie pogramy w 7 Smoków, gdyż gra potrafi zająć naprawdę sporo miejsca na stole! Jeśli chodzi o wady, to wymieniłabym przede wszystkim brak klimatu. Owszem, ilustracje smoków są bardzo ładne, ale równie dobrze gra mogłaby być o czymkolwiek – o 7 motylkach, czy o 7 skarpetkach. 7 Smoków zaliczyć możemy bowiem do typowych gier logicznych, które cechują się dużą losowością. W związku z tym nie ma zbytnio miejsca na tworzenie skomplikowanych strategii. Żeby wygrać oprócz sprytu musimy dysponować sporą ilością szczęścia. W 7 Smoków najlepiej gra się w wariancie 3 – 4 osobowym, gdyż najłatwiej jest wtedy blefować. Podsumowując polecam tą grę. Warto mieć ją w swojej kolekcji.

Plusy.

+ Proste zasady.

+ Szybki czas rozgrywki – ok.20 min.

+ Bardzo ładne ilustracje smoków.

+ Dobra cena – ok.35 zł

+ Karty akcji – dodają „smaczku” rozgrywce.

+ Małe pudełeczko.

Minusy.

– Duża losowość – osoby lubiące strategiczne gry będą niepocieszone.

– Całkowity brak klimatu.

– Gra jest nieciekawa przy wariancie dla 2 osób.

Leave a Reply